Pedagog szkolny
- "Komunikacja to podstawa".Zachęcam rodziców, do zapoznania się z treścią artykułu dotyczącego komunikacji z nastolatkiem, napisanego przez psychoterapeutę mgr Małgorzatę Piotrowską oraz do zapoznania się z 30 dniowym kalendarzem poprawy relacji z dzieckiem.Pedagog szkolny
Kalendarz-Jak-poprawi____-relacje-z-dorastaj__ucym-dzieckiem-min.pdf
Jak_rozmawia_____z_nastolatkiem_.docx
Profilaktyka uzależnień.
Nadużywanie alkoholu stanowi jeden z głównych problemów społeczeństwa XXI wieku. Pierwsze kontakty z alkoholem odbywają się w coraz młodszym wieku. Co roku w naszym kraju, podejmowane są liczne kampanie społeczne oraz profilaktyczne mające na celu edukowanie młodych ludzi oraz ich rodziny, pokazujące negatywne skutki spożywania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz prezentujące zdrowy i aktywny styl życia bez uzależnień.
W związku z prowadzoną w naszej szkole, profilaktyką zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży, zachęcamy do zapoznania się z informacjami przygotowanymi przez PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu.
· Jak alkohol wpływa na mózg nastolatka?
· Jak nauczyć nastolatka racjonalnych decyzji dotyczących alkoholu?
· Jak nauczyć nastolatka radzenia sobie z presja rówieśniczą dotyczącą alkoholu?
Artykuły w linkach.
file:///C:/Users/ADMIN/AppData/Local/Temp/Jak%20alkohol%20wplywa%20na%20mozg%20nastolatka%20-%20ulotka.pdf
file:///C:/Users/ADMIN/AppData/Local/Temp/Jak%20nauczyc%20nastolatka%20racjonalnych%20decyzji%20dotyczacych%20alkoholu%20-%20ulotka.pdf
file:///C:/Users/ADMIN/AppData/Local/Temp/Jak%20nauczyc%20nastolatka%20radzenia%20sobie%20z%20presja%20rowiesnicza%20dotyczaca%20alkoholu%20-%20ulotka.pdf"Motywowanie dzieci do nauki - co zrobić, żeby dziecku chciało się chcieć?Ponieważ w ostatnim czasie, pojawiają się informacje o spadku motywacji uczniów do nauki, zachęcamy do zapoznania się z materiałami zamieszczonym pod podanymi niżej linkami. Znajdą tam Państwo wskazówki i porady, jak motywować i wspierać dzieci w podejmowaniu wysiłku edukacyjnego, jak rozbudzać zainteresowania i wzmacniać poczucie wartości.
https://portal.librus.pl/artykuly/porady-1-jak- motywowac-dziecko-do-nauki
https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/porady-2-jak- budowac-poczucie-wartosci-u- dziecka
https://indywidualni.pl/edustrefa/porady-3-jak- "rozbudzac-zainteresowania- dziecka-zobacz-film Zadbaj o dziecięcy mózg!
Kampania o nadużywaniu urządzeń ekranowych.
Zachęcamy do zapoznania się z kampanią społeczną pod hasłem „Zadbaj o dziecięcy mózg!”, która ma uwrażliwić rodziców na brak równowagi w używaniu technologii i wspierać rodziny we wprowadzaniu domowych zasad ekranowych.
Jej organizatorem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a partnerem Fundacja Orange.
Urządzenia ekranowe używane świadomie i z umiarem mogą stanowić atrakcyjny element życia dzieci i młodzieży oraz życia rodzinnego. Jednak nadmiar ekranów może mieć negatywny wpływ na rozwój i zdrowie dzieci oraz na relacje rodzinne. Dlatego ważne, żebyśmy kontrolowali korzystanie z ekranów w domu. Pomogą w tym Domowe Zasady Ekranowe.
Wprowadźcie zasady korzystania z telefonów, tabletów i komputerów. Dostosujcie je do wieku i potrzeb domowników.
ZASADA 1
- Ograniczaj mi czas przed komputerem.
Ustalamy limity na ekrany bo za dużo ekranów szkodzi zdrowiu, prowadzi nawet do uzależnienia.
DO 2 R.Ż
zero ekranów
2-5 LAT
do jednej godziny
6-12 LAT
do 2 godzin dziennie
NASTOLATEK
do 4 godzin
ZASADA 2
- Nie pozwalaj mi patrzeć w ekran przed snem.
Światło smartfonów utrudnia zasypianie i pogarsza jakość snu. Zaleca się, aby nie korzystać z urządzeń ekranowych przynajmniej godzinę przed snem.
Korzystając wieczorem z ekranów, warto zmniejszyć ich jasność, a także zadbać, aby dzieci nie miały kontaktu z treściami nasyconymi dużą ilością bodźców.
ZASADA 3
- Nie korzystajmy z ekranów przy jedzeniu.
Warto zadbać o rodzinne strefy i rytuały bez ekranów, tak aby urządzenia nie zakłócały nam rozmów i nie rozpraszały nas, kiedy spędzamy wspólnie czas. Korzystanie z urządzeń ekranowych podczas posiłków może osłabiać więzi rodzinne oraz prowadzić do niezdrowych nawyków żywieniowych. Można ustalić listę rodzinnych aktywności bez ekranów, która obejmie m.in. posiłki, spacery, spotkania i zabawę. Dzięki temu wszyscy członkowie rodziny będą mogli skoncentrować się na byciu razem.
ZASADA 4
- Odkładajmy wszystkie ekrany w jedno miejsce.
Dobrze jest zrezygnować z ekranów po przebudzeniu i pozbyć się nawyku noszenia telefonu przy sobie, spędzając czas w domu. Warto ustalić wspólne miejsce na odkładanie i ładowanie urządzeń.
ZASADA 5
- Spędzajmy razem czas aktywnie.
Ruch jest ważny dla zdrowia wszystkich domowników. Aktywność fizyczna jest konieczna dla prawidłowego rozwoju dzieci. Wspiera nie tylko rozwój fizyczny, lecz także rozwój układu nerwowego.Minimalny czas aktywności fizycznej dzieci do 2. roku życia to 3 godziny. Zaleca się, aby dzieci 2+ i młodzież mogły przeznaczyć na ruch przynajmniej godzinę dziennie. Ruch jest ważny również dla zdrowia dorosłych. Dobrym pomysłem są wspólne aktywności ruchowe – bez używania urządzeń ekranowych!
ZASADA 6
- Bawmy się razem bez ekranów.
Bądźmy z dziećmi w prawdziwej relacji podczas wspólnych gier i zabaw. Dbajmy, żeby nie rozpraszały nas ekrany. Dobrym pomysłem jest odłożenie na ten czas telefonów i wyciszenie w nich powiadomień. Wyłączmy telewizor działający w tle.
ZASADA 7
- Ograniczaj im czas przed ekranem w podróży.
Nie korzystamy z ekranów, kiedy przemieszczamy się pieszo lub na rowerze. Rodzice nigdy nie powinni sięgać po telefon podczas prowadzenia samochodu.
Korzystanie ze smartfonów itp. podczas drogi do szkoły czy pracy jest przyczyną wielu wypadków komunikacyjnych.
ZASADA 8
- Zabieraj ekran na noc z mojej sypialni.
Komunikaty dźwiękowe urządzeń ekranowych wybudzają i zakłócają – tak ważny dla zdrowia – sen.
W trosce o jakość snu dobrze jest zrezygnować z ładowania urządzeń ekranowych w sypialni i w pokoju dziecięcym.
KONSEKWENCJE ZBYT INTENSYWNEGO KORZYSTANIA PRZEZ DZIECI
Z URZĄDZEŃ EKRANOWYCH
- Wady postawy, które stwierdza się u 90% polskich dzieci. Zbyt duża ilość czasu w pozycji siedzącej oraz niedostateczna aktywność ruchowa wpływają na nieprawidłowości kształtowania się układu kostnego i osłabiają mięśnie głębokie.
- Problemy ze wzrokiem. Częstą konsekwencją są problemy ze zmianą ostrości widzenia obiektów, które są położone dalej, i obiektów znajdujących się bliżej.
- Problemy ze snem. Mózg stymulowany wieczorem światłem tabletu czy telefonu nie potrafi prawidłowo wejść w cykl snu.
- Słabszy rozwój umiejętności poznawczych. Bajki i gry skupiają uwagę, gdyż angażują podstawowe zmysły, natomiast odbiór treści pojawiających się na ekranie jest bierny. Nie aktywuje wyższych procesów poznawczych, które mogą rozwijać się słabiej niż u dzieci, które aktywnie angażują się w inne zadania.
- Problemy z koncentracją uwagi. Dzieci nie potrafią jeszcze kontrolować się w taki sposób jak dorośli. Płaty czołowe dojrzewają nawet w wieku nastoletnim, zatem słabszą kontrolę impulsów możemy obserwować również u młodzieży. Korzystając zbyt często z urządzeń ekranowych młody człowiek nie uczy się samokontroli, a co za tym idzie nie umie też skupić się na innych treściach, które w mniejszym stopniu angażują jego zmysły. W związku z tym mogą się pojawiać trudności w koncentracji uwagi.
- Agresja, lęki. Ekrany stymulują układy zmysłów wzroku i słuchu, ale również wywołują emocje, za które odpowiada specjalna struktura w mózgu zwana ciałem migdałowatym. Ze względu na niedojrzałość układu nerwowego dzieci i młodzież nie zawsze są w stanie opanować silne emocje, których doświadczają podczas korzystania z urządzeń ekranowych. Dziecko może reagować agresją i lękiem na niemożność skorzystania z urządzenia lub próbę odebrania urządzenia przez rodziców lub opiekunów.
- Trudności w relacjach społecznych. Aby mógł prawidłowo wykształcić się system kompetencji społecznych, dziecko potrzebuje dobrych relacji z rówieśnikami, rodzicami i bliskimi osobami. Żadne urządzenie nie jest w stanie zastąpić tych kontaktów. Dzieci, które spędzają większość czasu przed ekranem, mogą mieć różne braki w zakresie kompetencji społecznych i przez to doświadczać różnych trudności w kontaktach z rówieśnikami.
- Przyzwyczajenie do wysokiej stymulacji. Mózg przyzwyczaja się do atrakcyjnych, silnych bodźców. Uczy się, że może się angażować w bardzo szybką aktywność, która poprawia nastrój. Z tego wynikają późniejsze trudności z angażowaniem się we wszystko, co wymaga oczekiwania na nagrodę, włożenia pracy w to, aby uzyskać oczekiwany efekt. Wszystkie inne zajęcia poza korzystaniem z urządzenia ekranowego mogą się wydawać dziecku nudne i nie sprawiać mu satysfakcji.
- Rozregulowanie układu nagrody w mózgu. Urządzenia ekranowe dostarczają silnej stymulacji, a korzystanie z nich często wiąże się z odczuwaniem przyjemności. Młode osoby, które zbyt często mają z nimi kontakt, przyzwyczajają się do tego stanu. Określone aktywności stają się dla nich ważną potrzebą regulującą nastrój oraz zbyt często stymulują układ nagrody w mózgu.
- Problematyczne korzystanie z urządzeń ekranowych. Kiedy problem przybiera poważne rozmiary (to znaczy dziecko nie jest w stanie oderwać się od ekranu, odmawia chodzenia do szkoły, zaniedbuje obowiązki, wycofuje się z relacji), może się okazać, że utraciło kontrolę nad korzystaniem z sieci i wymaga specjalistycznej pomocy. Problematyczne korzystanie z internetu (PUI) występuje w różnym nasileniu u prawie 12% polskich nastolatków w wieku 12–17 lat.
Więcej informacji pod linkiem:
https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/kampania/
http://pomocdziecku.um.warszawa.pl/wiadomosc/domowe-zasady-ekranowe
Link do filmów promujących kampanię:
https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/kampania/
GŁÓWNY PARTNERAA
PARTNER
PARTNER
Artykul_Jak_wychowac_pewnego_siebie_czlowieka.docx
INF._na_strone_szkoly_i_dla_rodzicow.docx
KIEDY_RODZICE_SPRZYJAJa_PROFILAKTYCE_WYCHOWANIA.docx
MEN-i-GIS_Informacja-na-temat-zagrozen_dotyczacych-e-papierosow.pdf
Zdjecie_do_artykulu_o_e-papierosach.docx
Rozwój dziecka.
W rozwoju dziecka, szczególne znaczenie ma rodzina, która stanowi jedno z głównych ogniw wychowania, dla tego bardzo ważne jest współuczestnictwo rodziców w procesie edukacyjnym dziecka. Mając na uwadze dobro naszych uczniów, zachęcamy Państwa do zapoznania się z „Broszurą dla rodziców” i wykorzystania zawartych tam wskazówek, do aktywnego spędzania czasu ze swoimi dziećmi. Broszura zawiera wiele przykładów ćwiczeń, usprawniających funkcje percepcyjno-motoryczne dzieci w każdym wieku, które można wykorzystać w domu.
broszurka-dla-rodzicow-zespol-pedagogow-pdf.pdf
"Pomoc psychologiczno- pedagogiczna, pedagoga szkolnego będzie udzielana w miarę potrzeb. Wsparcie i pomoc można uzyskać, kontaktując się telefonicznie pod numerem telefonu 604708303 lub mailowo: a.slotwinska45@gmail.com.
Uczniowie, którzy maja ze mną regularne zajęcia będą otrzymywać materiały do zapoznania się w domu."
Pedagog szkolny Anna Słotwińska"
Anna Słotwińska
"Kilka dobrych myśli na trudny czas" - Zachęcam do zapoznania się z propozycją Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieliczce.W obecnym czasie można kontaktować się z Poradnią:
1) telefonicznie – 12 250 07 73; 664 412 817
2) za pomocą poczty elektronicznej – sekretariat@poradnia-wieliczka.pl
3) za pomocą skrzynki E-PUAP – /PPPPWieliczka/domyslnaPracownicy pedagogiczni realizują zdania Poradni w formie pracy zdalnej.Poradnia pełni dyżur w celu zapewnienia wsparcia psychologicznego. Pomocy udziela się telefonicznie lub e-mailowo, w sytuacjach nagłych i kryzysowych.Szanowni Państwo, Drodzy RodziceW trudnym obecnie czasie, przepełnionym niepokojem o zdrowie własne i swoich najbliższych, w czasie wymagającym ograniczenia kontaktów społecznych, organizacji nauczania domowego, radzenia sobie ze zmęczeniem i emocjami swoimi i najbliższych, pragniemy Państwa wesprzeć, dodać siły, podzielić się dobrymi myślami. Może się przydadzą…
Dzień dobry,Na stronie FB Poradni w Wieliczce ukazały się ciekawe propozycje wspierania i motywowania dzieci. Można by było je umieścić na stronie szkoły w zakładce pedagoga.Zachęcam, do zapoznania się z materiałami proponowanymi przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Wieliczce dotyczącą pozytywnego chwalenia dzieci.Jak chwalić dzieci?
Dobra pochwała składa się z dwóch części:
1) Dorosły opisuje z uznaniem, co widzi lub czuje.
2) Dziecko - po wysłuchaniu opisu - potrafi pochwalić się samo.
Przeważnie kiedy chcemy kogoś pochwalić mówimy: "Pięknie!", "Świetnie!", "Wspaniale!", "Doskonale!" itp. Zwroty te, nie prowadzą jednak do w/w drugiego punktu, wręcz przeciwnie - często mogą budzić mieszane uczucia...
W załącznikach przykłady jak chwalić i wskazówki czego lepiej unikać.
Pozdrawiam Anna Słotwińska.