Nawigacja

 •          17 marca nasi uczniowie obchodzili Dzień św. Patryka. Na lekcjach języka angielskiego poznali sylwetkę biskupa Irlandii i tradycje z nim związane, wykonali gazetkę a dzisiaj ubrali zielone stroje i wykonali koniczynki.

   

  Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnuym od pracy w Irlandii. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.

   

   - Obrazek 1 - Obrazek 2 - Obrazek 3 - Obrazek 4 - Obrazek 5 - Obrazek 6 - Obrazek 7 - Obrazek 8 - Obrazek 9 - Obrazek 10 - Obrazek 11 - Obrazek 12 - Obrazek 13 - Obrazek 14 - Obrazek 15 - Obrazek 16

   

 • Żyj zdrowo

           
            Nasi uczniowie lubią zdrowo jeść. Chętnie przygotowują różnego rodzaju sałatki, desery, soki.  Dlatego stale pogłębiają wiedzę o zdrowym stylu życia.
  „Przez żołądek do wiedzy” - doświadczenia na przyrodzie przeprowadzane są niejednokrotnie za pomocą zmysłu smaku. Lekcje techniki, koła zainteresowań, pikniki są doskonałą okazją do przygotowania smacznych przekąsek. Nie inaczej było na zajęciach „Trzymaj formę” i lekcji języka polskiego. Uczniowie klasy czwartej zapoznali się z przepisem na sałatkę owocową i przygotowali pyszny deser.  Wartości odżywcze warzyw i owoców najłatwiej zapamiętać obierając marchewkę lub krojąc jabłuszka na sok. Zasady higieny wpajane na lekcjach uczniowie na pewno zapamiętają i będą się do nich stosować w przyszłości.

   - Obrazek 1 - Obrazek 2 - Obrazek 3 - Obrazek 4 - Obrazek 5 - Obrazek 6 - Obrazek 7 - Obrazek 8 - Obrazek 9 - Obrazek 10 - Obrazek 11

 • Dzień Kobiet, walentynki

            8 marca upłynął w naszej szkole w bardzo miłej atmosferze. Nie mogło być inaczej, bo świętowaliśmy naraz walentynki i Dzień Kobiet. W ten wyjątkowy dzień Panie zostały powitane kwiatami. Chłopcy nie zapomnieli też o swoich koleżankach. Przygotowali dla nich słodycze i kwiaty.

            Tego dnia w szkole królował kolor czerwony. Działała poczta walentynkowa. Wszystkim mocniej biły serduszka i z niecierpliwością czekali na ,,walentynkę". Każdy się doczekał.  To był bardzo udany dzień.

   

   - Obrazek 1 - Obrazek 2 - Obrazek 3 - Obrazek 4 - Obrazek 5 - Obrazek 6 - Obrazek 7 - Obrazek 8 - Obrazek 9 - Obrazek 10 - Obrazek 11 - Obrazek 12 - Obrazek 13 - Obrazek 14 - Obrazek 15 - Obrazek 16 - Obrazek 17 - Obrazek 18

 • Konkurs ekologiczny

            7 marca w Szkole Podstawowej w Trąbkach odbył się XVIII Wojewódzki Konkurs Ekologiczny. Tematem przewodnim były OWADY. Naszą szkołę reprezentowali w turnieju wiedzy: Pajorski Mateusz z klasy III i Biernat Witold z klasy VII. Chłopcy zaprezentowali się bardzo dobrze uzyskując miejsca pomiędzy IV a VI. Pracę plastyczną wykonał także uczeń klasy III Tarnowski Franciszek.
   

   - Obrazek 1 - Obrazek 2 - Obrazek 3 - Obrazek 4 - Obrazek 5 - Obrazek 6

 • Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

                  W związku ze zbliżającym się Dniem Patrona wszyscy uczniowie naszej szkoły wybrali się do miejsca związanego ze świętą Kingą – do Kopalni Soli w Bochni. Tam dzieci odbyły podróż w czasie rozpoczynającą się od czasów księcia Bolesława Wstydliwego i jego żony księżnej Kingi. Wysłuchały opowieści polskich królów, genueńskich żupników,, a także ducha Cystersa. Od przewodników uczniowie dowiedzieli się, jak dawniej wyglądało życie górników, w jakich warunkach pracowali, jakich używali narzędzi. Ponadto dzieci z klas 0 – III spotkały się ze Skarbnikiem bocheńskiej kopalni.

                  Po trudach zwiedzania uczniowie miło spędzili czas na zabawie w jednej z największych komór o nazwie Ważynek. Pobyt w kopalni wszystkim dostarczył wiele miłych wrażeń.

   - Obrazek 1  - Obrazek 2 - Obrazek 3 - Obrazek 4   - Obrazek 5              - Obrazek 6  - Obrazek 7 - Obrazek 8 - Obrazek 9  - Obrazek 10   - Obrazek 11   - Obrazek 12 - Obrazek 13        - Obrazek 14       - Obrazek 15  - Obrazek 16  - Obrazek 17 

 • Lekcja historii pana Adama Pisarskiego

            27 lutego gościliśmy porucznika w stanie spoczynku Adama Pisarskiego, członka wspierającego gdowskie Koło Gminne Kombatantów RP I Byłych Więźniów Politycznych.

            Spotkanie było „żywą lekcją historii”, podczas której pan Adam Pisarski opowiadał o działaniach wojennych na terenie naszej gminy.  Pokazał świadectwa szkolne i dokumenty z okresu drugiej wojny światowej.

            Zaapelował do uczniów o szacunek do symboli narodowych, patriotyczną postawę, dekorowanie domów flagami podczas świąt państwowych i pamięć o tych, którzy walczyli i ginęli za nasz kraj.

           Pan Adam bardzo zaciekawił uczniów, szczególnie tych, którzy na co dzień interesują się historią II wojny. Dziękujemy za przybycie do naszej szkoły i mamy nadzieję, że jeszcze spotkamy się z panem Pisarskim i posłuchamy naszej historii.

   - Obrazek 1  - Obrazek 2 - Obrazek 3 - Obrazek 4 - Obrazek 5 - Obrazek 6 - Obrazek 7 - Obrazek 8 - Obrazek 9 - Obrazek 10 - Obrazek 11 - Obrazek 12 - Obrazek 13 

 • Konkurs recytatorski

                  8. 02. 2018 roku w Centrum Kultury w Gdowie odbył się gminny etap 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Julia Feliks, Mateusz Pajorski, Radosław Kowalski, Emilia Ślusarczyk i Daria Wlazło. Recytacja Radosława Kowalskiego spotkała się z uznaniem konkursowego jury, które przyznało mu II miejsce i nominację do etapu powiatowego.

  Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a Radkowi życzymy dalszych sukcesów.

 • Dzień Bezpiecznego Internetu

             DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

  Nasza szkoła podjęła następujące działania w celu propagowania bezpiecznego dostępu dzieci do Internetu:
  •    zamieściliśmy informacje na temat bezpieczeństwa dziecka w sieci dla uczniów  i rodziców,
  •    wykonaliśmy gazetki ścienne,
  •    przygotowaliśmy i rozprowadzamy ulotki nt. zasad bezpieczeństwa w Internecie,
  •    na stronie internetowej naszej szkoły zamieściliśmy materiały dla rodziców, które mogą im pomóc w zrozumieniu zagrożeń, na jakie ich dziecko może trafić w Internecie oraz w przeciwdziałaniu tym zagrożeniom,
  •    na lekcjach informatyki przeprowadziliśmy zajęcia edukacyjne dla uczniów w różnym wieku.

   - Obrazek 1 - Obrazek 2 - Obrazek 3 - Obrazek 4 - Obrazek 5 - Obrazek 6 - Obrazek 7

  http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

 • Zabawa karnawałowa

            Karnawał to czas zabaw, maskarad i wielkich balów. W naszej szkole także odbyła się zabawa karnawałowa.  Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów bajek i nie tylko. W czasie zabawy odbyły się konkursy tańca z balonikami, kapeluszami i wspólne śpiewanie piosenek. Można było  także pomalować sobie twarz, co  szczególnie przypadło do gustu dziewczynkom. W czasie przerwy wszyscy pałaszowali ze smakiem pizzę i inne smakołyki przygotowane przez rodziców. Humor  dopisywał wszystkim a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.

   - Obrazek 1 - Obrazek 2 - Obrazek 3 - Obrazek 4 - Obrazek 5 - Obrazek 6 - Obrazek 7 - Obrazek 8 - Obrazek 9 - Obrazek 10 - Obrazek 11 - Obrazek 12 - Obrazek 13 - Obrazek 14 - Obrazek 15 - Obrazek 16 - Obrazek 17 - Obrazek 18 - Obrazek 19 - Obrazek 20 - Obrazek 21 - Obrazek 22 - Obrazek 23 - Obrazek 24  - Obrazek 25

 • - Obrazek 1

 • Szkolny Konkurs Animacji

            Uczniowie klas II – VII wzięli udział w Szkolnym Konkursie Animacji. Na konkurs wpłynęło 22 animacje i filmy animowane. Wszystkie ruchome obrazy komputerowe były ciekawe, nie zawierały elementów agresji i przemocy. Najładniejsze filmy wykonali Kamil Manys i Damian Linczowski. Wszystkie prace można obejrzeć w pracowni informatycznej.

  Wszystkich uczniów zapraszamy do programowania gier w programie Scratch.

   - Obrazek 1 - Obrazek 2 - Obrazek 3 - Obrazek 4 - Obrazek 5 - Obrazek 6

 • Zostań znajomym swojego dziecka
   

             DBI 2018 obchodzić będziemy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

  Dodatkowe informacje i materiały, które można zabrać do domu, by poczytać, porozmawiać z dziećmi lub dowiedzieć się więcej znajdują się na gazetce szkolnej dla rodziców.

  Zapraszamy do współpracy.

            Projekt edukacyjny "Zostań znajomym swojego dziecka" adresowany jest do rodziców i opiekunów. Jego celem jest zachęcenie ich do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności.

  Dzieci coraz więcej czasu spędzają w internecie, wykorzystując do tego urządzenia mobilne, którymi posługują się często bieglej niż dorośli. Cyfrowy świat to ich rzeczywistość. Dlatego kontakt rodzica z dzieckiem w tym obszarze może być trudniejszy. Warto być z dzieckiem i przy dziecku, kiedy stawia pierwsze kroki w internecie. Pokazać, co można ciekawego robić w sieci, nauczyć najważniejszych zasad bezpieczeństwa.
  Po prostu być. Hasło „Zostań znajomym swojego dziecka” ma zachęcić dorosłych do aktywnego uczestniczenia w internetowym świecie podopiecznych oraz przyglądania się jak wygląda ich aktywność i czy nie zagraża ich poprawnemu rozwojowi.

  Projekt „Zostań znajomym swojego dziecka” realizowany jest od 2012 r. przez instytut badawczy NASK w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

   Na projekt składają się krótkie animowane filmy, które w lekki, atrakcyjny sposób zachęcają dorosłych do włączenia się w internetowe życie dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Prezentują także najważniejsze zagrożenia, na jakie mogą natrafić dzieci podczas poruszania się w sieci.

  Całość została wydana w dwóch częściach na płycie DVD wraz z broszurą informacyjną i ulotką z radami dla rodziców i opiekunów jak postępować  w codziennych  sytuacjach związanych z korzystaniem przez dzieci z internetu  czy urządzeń mobilnych.

  Broszura  informacyjna cz. I - dotyczy filmów 1-5.

  Broszura informacyjna cz. II - dotyczy filmów 6-10.

   W latach 2012-2016 w ramach projektu przygotowanych zostało 10 filmów:

  Film 1. Czy znacz znajomych swojego dziecka? (film porusza temat niebezpiecznych kontaktów)
  Film 2. Właściwie zabezpiecz swój komputer (film zachęca rodziców do odpowiedniego przygotowania sprzętu np. poprzez instalację programu kontroli rodzicielskiej)
  Film 3. Dbaj o zdrowie swojego dziecka (zdrowy balans pomiędzy aktywnością w sieci i poza nią)
  Film 4. Grzecznie nie znaczy bezpiecznie (niebezpieczne i szkodliwe treści) 
  Film 5. Nie wstydź się uczyć nowinek technologicznych od swojego dziecka (wzajemne uczenie się nowinek technologicznych)
  Film  6. Co za dużo to niezdrowo (problem nadmiernego otaczania najmłodszych dzieci przez urządzenia cyfrowe)
  Film 7. Na komputerze świat się nie kończy (problematyka uzależnienia od internetu)
  Film 8. Cyberprzemoc jest realna (problematyka cyberprzemocy wśród nastolatków)
  Film 9. Dzieci też mają prywatność (kwestia naruszania prywatności dzieci przez rodziców)
  Film 10. Nie można wierzyć we wszystko (promujący krytyczne podejście do treści znalezionych w internecie)


  Filmy projektu znajdziesz na stronie: http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.

   

  Broszury edukacyjne projektu znajdziesz http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.

   

  Źródło: http://www.saferinternet.pl/projekty/projekty-edukacyjne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.