• Kiermasz Świąteczny

     • 4 grudnia w Domu Strażaka w Bilczycach odbył się Kiermasz Świateczny.

           Pięknie nakryte stoły w Domu Strażaka uginały się od ozdób świątecznych. Były na nich stroiki, choinki, aniołki, bombki, pierniki, torty Kinder i wiele wspaniałości świątecznych. 

      Można było miło spędzić czas przy kawie, herbacie i pysznym ciasteczku. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci.

      Serdecznie dziękujemy.

     • Klawiaturowe Wyzwanie

     •      Klawiaturowe Wyzwanie to Ogólnopolski Konkurs Online w Pisaniu na Klawiaturze.

      Konkurs odbywał się w dniach 14 – 21 listopada – Etap pierwszy i 22 – 28 listopada – Etap drugi. Skierowany był do osób chcących sprawdzić lub poprawić swoje umiejętności pisania na klawiaturze rywalizując z uczestnikami z całego kraju.

      Do udziału zgłosili się uczniowie klas VI – VIII: Adam Pietrzak, Szymon Noga, Nataniel Bednarski, Amelia Gumulec, Jakub Woźniak.

      Spośród 299 uczestników uczeń klasy szóstej Adam Pietrzak zajął 38 miejsce. Gratulujemy Adasiowi i cieszymy się z jego sukcesu.

       

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia 

     •      25 listopada przedszkolaki z naszej szkoły  uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym wesołym dniu dzieci wspólnie ze swoimi pluszowymi misiami zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Na zakonczenie dzieci zaśpiewały „Sto lat” misiom  z okazji ich święta i wykonały prace plastyczne. Nie obyło się też  bez smacznego i zdrowego miodu z  herbatnikami. 

     • Otrzęsiny klasy IV

     •      30 XI odbyły się w naszej szkole OTRZĘSINY KLASY IV. Uczniowie mieli do wykonania zadania sprawnościowe – przesypać sól z miski do miski, przebiec z kubeczkiem wody, napompować jak największy balon. Był też test wiedzy o naszej szkole a także zjedzenie kwaśnych żelków i popicie eliksirem radości. Na koniec uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez przewodniczącą szkoły na uczniów klasy IV. Wszyscy dobrze się bawili a na pamiątkę otrzymali pamiątkowy dyplom.

     • Andrzejki

     •      24 listopada w naszej szkole obchodziliśmy andrzejki. Były tradycyjne wróżby oraz zabawa przy muzyce. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka.

     • 21 XI 2022r. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     •      Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętej Kingi świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.

           Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi w Bilczycach,  która zorganizowała w ramach tego dnia: prezentację o prawach dziecka, naukę „Piosenki o prawach dziecka”, wspólne wykonanie plakatów, malowanie twarzy w kolorze niebieskim, wspólne czytanie opowiadań z książki „12 ważnych praw” 

     • Podróż w przeszłość

     •      Ostatnio uczniowie klasy III omawiali zagadnienia związane z początkami państwa polskiego. Odbyli wirtualną wycieczkę do Biskupina, poznali najstarsze miasta Polski, ich historię i zabytki. Dowiedzieli się jaką rolę pełniły średniowieczne zamki, gdzie je budowano, czym się charakteryzowały te budowle.

      Na zakończenie zajęć uczniowie zaprojektowali i wykonali zamki. Dzięki pracy grupowej powstały piękne budowle, które można podziwiać w klasie.

      Podróż w przeszłość

      Ostatnio uczniowie klasy III omawiali zagadnienia związane z początkami państwa polskiego. Odbyli wirtualną wycieczkę do Biskupina, poznali najstarsze miasta Polski, ich historię i zabytki. Dowiedzieli się jaką rolę pełniły średniowieczne zamki, gdzie je budowano, czym się charakteryzowały te budowle.

      Na zakończenie zajęć uczniowie zaprojektowali i wykonali zamki. Dzięki pracy grupowej powstały piękne budowle, które można podziwiać w klasie.

     • Wycieczka do Krakowa

     •      21 listopada uczniowie klas IV-VIII pod opieką wychowawców wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie wystawy w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, gdzie poza oglądaniem interaktywnej wystawy i uczestnictwem w warsztatach, uczniowie mogli przymierzyć korony i szaty królewskie oraz znaleźć się w katedralnym kapitularzu na Wawelu dzięki okularom VR.  Uczniowie mieli również okazję porozmawiać z niewidomym pracownikiem naukowym biblioteki oraz poznać jego psa przewodnika. 

      Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Krakowa, odwiedziny smoka wawelskiego, zobaczenie Katedry, Zamku Królewskiego oraz pałaców kanoników katedralnych na ulicy Kanoniczej.  

      Po zwiedzaniu przyszedł czas na uczestnictwo w warsztatach w najmniejszej fabryce cukierków na świecie, które okazały się dla uczniów bardzo interesujące. 

      Wycieczka zakończyła się słuchaniem hejnału na krakowskim rynku oraz wizytą w Kościele Mariackim, gdzie uczniowie podziwiali odnowiony ołtarz Wita Stwosza. 

     • Akcja Mikołajowa

     •      Dziękujemy wszystkim darczyńcom za wielkie serce i okazane wsparcie finansowe podczas zbiórki na prezent dla małego Leosia. Zebrana kwota wyniosła 558,90 zł. Zostały zakupione sanie ze śpiworkiem, zabawka z muzyką oraz telefonik z lusterkiem. Koszt prezentu w sumie wyniósł 328,90 zł. Pozostała kwota 230 zł zostanie wpłacona na konto hospicjum na sprzęt medyczny.Do prezentu został jeszcze dołączony ręcznie wykonany królik maskotka.

     • Spotkanie z dziennikarką

     •      W dniu 14 listopada w naszej szkole gościliśmy p. Magdalenę Hejda, dziennikarkę i wolontariuszkę Fundacji Przyjaciele Konia Petrusa. Pani Magda opowiedziała wiele poruszających historii o  podopiecznych fundacji. Zapoznała też z historią konia Petrusa. Uczniowie dowiedzieli się jak odczytywać mowę ciała psów, jakie zachowania człowieka mogą wywołać u nich agresję, jak opiekować się zwierzętami. Była to wspaniała lekcja empatii oraz odpowiedzialności. 

     • Gminne obchody Święta Niepodległości

     •      11 listopada Poczet Sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w gminnych obchodach 104. rocznicy odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele parafialnym w Niegowici, zaś część oficjalna wydarzenia odbyła się  w Pierzchowie przy kopcu i pomniku twórcy Legionów Polskich gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

      Link do wydarzenia: https://www.wielicka.tv/artykul/4382,obchody-swieta-niepodleglosci-w-gminie-gdow

     • Akademia 11 Listopada

     •      10. listopada br. uczniowie naszej szkoły spotkali się na uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od zaśpiewania hymnu narodowego i przypomnienia drogi Polaków do odzyskania niepodległości. W dalszej części spotkania dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały polskie tańce narodowe, po nich wystąpiły uczennice z klasy II Zuzia i Emilka, które zaśpiewały piosenki przygotowane na Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznych. W dalszej części uczniowie poszczególnych klas śpiewali przygotowane przez siebie piosenki patriotyczne.

     • VI przegląd pieśni patriotycznej

     •      9 XI odbył się w Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Kantego w Gdowie VI Przegląd Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II, Zuzanna Pudlik i Emilia Szklarzewicz.

     • Wycieczka do Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie

     •     8 XI klasy 0-3 wybrały się na wycieczkę do Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Na początku dzieci poznały historyczną zajezdnię tramwajową. Dowiedziały się jak jeździło się tramwajem i z czego były zbudowane. Mogły wejść do tramwaju i poczuć jak to było 100 lat temu. Jednak najwięcej emocji wzbudził symulator jazdy tramwajem, gdzie można było samodzielnie pojeździć po ulicach Krakowa. Na koniec dzieci wybrały się do Strefy Kreatywności, gdzie miały możliwość zbudowania z klocków dużych rozmiarów różnych budowli.

     • Piłka nożna halowa

     •      3 listopada odbyły się zawody w piłce nożnej halowej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasze dziewczynki w składzie: Amelia Gumulec, Amelia Manys, Rita Kulma, Wiktoria Palonek, Natalia Nawara, Kamila Jankowicz rozegrały cztery mecze (Niegowić 2:2, Jaroszówka 2:0, Zręczyce 1:0, Gdów 1:0). Zajęły pierwsze miejsce i reprezentowały naszą gminę w zawodach powiatowych.

           Nasze dziewczyny osiągnęły znakomity wynik zajmując trzecie miejsce w powiecie.

           Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

     • Finał projektu Mobilne Laboratorium Dziedzictwa

     •      3 listopada uczniowie klasy IV uczestniczyli w finale projektu Mobilne Laboratorium Dziedzictwa. Polegał on na zaprezentowaniu przez nich postaci związanych z naszym regionem. Przygotowali stroje i rekwizyty, wcielając się zarówno w bohaterów tych bardziej znanych jak św. Jadwiga, Bona Sforza, Jan Matejko, Stanisław Lubomirski, jak i tych mniej oczywistych, jak Lidia Skarżyńska, Kazimiera Bujwidowa czy Włodzimierz Puchalski. Zdobytą w czasie projektu wiedzą dzielili się z zaproszonymi na finałową prezentację uczniami klasy I.   

       

      Składający się z cyklu 4 dwugodzinnych warsztatów projekt był świetnym sposobem na propagowanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym naszego regionu.