• Żywa lekcja przyrody

     • Jeden z uczniów oddziału przedszkolnego, Antek,  hoduje w domu straszyki australijskie. W ubiegły piątek chłopiec  przyniósł do szkoły swoje owady. Dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat tych owadów, ale także zobaczyć je z bliska i wziąć na rękę. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody.

     • Robimy kanapki

     • W ubiegły piątek w ramach zajęć o tematyce zdrowotnej dzieci z oddziału przedszkolnego samodzielnie przygotowały kanapki na drugie śniadanie. Wszystkie przedszkolaki postarały się, aby ich śniadanie nie tylko ładnie wyglądało na talerzu, ale przede wszystkim, żeby było zdrowe. Przygotowanie kanapek było nie tylko dobrą zabawą, ale także świetną lekcja samodzielności i nabywaniem kulinarnych umiejętności.

     • Klasa pierwsza czyta dzieciom z oddziału przedszkolnego

     • W ramach projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” uczniowie klasy pierwszej będą odwiedzać dzieci z oddziału przedszkolnego i czytać im wybrane utwory literatury dziecięcej. Podczas pierwszego spotkania pierwszaki przeczytały „Calineczkę”.

     • Wyjazd do teatru

     •            Uczniowie klas IV – VI  w dniu 19.02.2020 r. pojechali do Krakowa. W kinie Kijów obejrzeli spektakl pt. „Chłopcy z Placu Broni” w wykonaniu aktorów teatru Artenes. Przedstawienie przygotowane na podstawie powieści Ferenca  Molnara podobało się uczniom.

     • Bezpieczeństwo dziecka w Internecie

     • Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), w ramach programu „Dziecko w Sieci”. Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu „Safer Internet”. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.

      Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie. W ramach projektu organizowane są również spotkania z dziećmi, imprezy plenerowe oraz zajęcia edukacyjne, przygotowywane są też filmy, gry, piosenki i materiały edukacyjne.

      Projekt Sieciaki.pl ma na celu:
      •  edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie,
      •  promocję bezpiecznych zastosowań sieci,
      •  certyfikowanie oraz promocję bezpiecznych stron i serwisów internetowych.
      Uzupełnieniem działań serwisu jest coroczna akcja „Sieciaki na wakacjach” czyli seria letnich pikników edukacyjnych organizowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Fundację Orange. Akcja ma na celu edukowanie dzieci poprzez zabawę – jak reagować na zagrożenia w internecie oraz jak ich unikać. Sieciakowe pikniki odbywają się latem w miejscowościach w całej Polsce.

      Głównym elementem serwisu jest kurs e-learningowy zbudowany z 15 części, które nazwane zostały misjami. Każda misja dotyczy innego tematu z zakresu bezpieczeństwa dzieci online:
      • misja 1 – Wprowadzenie
      • misja 2 – Prywatność
      • misja 3 – Zdjęcia w sieci
      • misja 4 – Znajomości online
      • misja 5 – Komunikacja i netykieta
      • misja 6 – Cyberprzemoc (ofiara)
      • misja 7 – Cyberprzemoc (świadek)
      • misja 8 – Cyberprzemoc (sprawca)
      • misja 9 – Hejt
      • misja 10 – Niebezpieczne treści
      • misja 11 – Zabezpiecz swoje urządzenie
      • misja 12 – Prawa autorskie
      • misja 13 – Zakupy w sieci
      • misja 14 – Nadmierne korzystanie z internetu
      • misja 15 – Mów, gdy coś jest nie tak.

      Kurs e-learning opiera się na przygodach Sieciaków, czyli dzieci posiadających specjalne zdolności
      i wykorzystujących je w walce z internetowymi zagrożeniami. Sieciaki, czyli Ajpi, Netka, Spociak i Kompel, potrafią bezpiecznie korzystać z sieci. Aby pomóc Sieciakom, Sztuczna Inteligencja stworzyła robota NetRobiego.

      Sieciaki walczą z Sieciuchami - przedstawicielami ciemnej strony internetu, odpowiedzialnymi za zagrożenia w sieci. W skład grupy Sieciuchów wchodzą:
      • Kłamacz – udaje kogoś, kim nie jest, by zdobyć zaufanie internauty i uzyskać jego prywatne dane, wszystko po to, by wyrządzić komuś realną krzywdę,
      • Kradziej – wykorzystuje sieć do zdobywania korzyści materialnych,
      • Śmieciuch – rozsyła spam do internautów,
      • Bełkot – kłótliwy prowokator, który wypisuje w sieci nieprzyjemne, obraźliwe komentarze czy posty.
      Na podstawie sieciakowych historii użytkownicy internetu poznają niebezpieczne sytuacje, których mogą doświadczyć, a także uczą się efektywnych metod reagowania na zagrożenia w sieci.

      Rolę przewodnika-nauczyciela w kursie pełni robot NetRobi, który wprowadza użytkowników w temat danego modułu, dostarcza potrzebnych informacji, by dzieci mogły sprostać wyzwaniom, które na nie czekają. Każde zadanie pozwala w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę na temat bezpieczeństwa online. Kurs prezentuje kompleksową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa dzieci online oraz profilaktyki zagrożeń wobec dzieci w internecie.

      Zostań znajomym swojego dziecka
       

      Projekt edukacyjny "Zostań znajomym swojego dziecka" adresowany jest do rodziców i opiekunów. Jego celem jest zachęcenie ich do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności.

       

      Dzieci coraz więcej czasu spędzają w internecie, wykorzystując do tego urządzenia mobilne, którymi posługują się często bieglej niż dorośli. Cyfrowy świat to ich rzeczywistość. Dlatego kontakt rodzica z dzieckiem w tym obszarze może być trudniejszy. Warto być z dzieckiem i przy dziecku, kiedy stawia pierwsze kroki w internecie. Pokazać, co można ciekawego robić w sieci, nauczyć najważniejszych zasad bezpieczeństwa.
      Po prostu być. Hasło „Zostań znajomym swojego dziecka” ma zachęcić dorosłych do aktywnego uczestniczenia w internetowym świecie podopiecznych oraz przyglądania się jak wygląda ich aktywność i czy nie zagraża ich poprawnemu rozwojowi.

       

      Projekt „Zostań znajomym swojego dziecka” realizowany jest od 2012 r. przez instytut badawczy NASK
      w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

       

      Na projekt składają się krótkie animowane filmy, które w lekki, atrakcyjny sposób zachęcają dorosłych do włączenia się w internetowe życie dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Prezentują także najważniejsze zagrożenia, na jakie mogą natrafić dzieci podczas poruszania się w sieci.

       

      Całość została wydana w dwóch częściach na płycie DVD wraz z broszurą informacyjną i ulotką z radami dla rodziców i opiekunów jak postępować  w codziennych  sytuacjach związanych z korzystaniem przez dzieci z internetu  czy urządzeń mobilnych.

      Broszura  informacyjna cz. I - dotyczy filmów 1-5.

      Broszura informacyjna cz. II - dotyczy filmów 6-10.

       

      W latach 2012-2016 w ramach projektu przygotowanych zostało 10 filmów:

      Film 1. Czy znasz znajomych swojego dziecka? (film porusza temat niebezpiecznych kontaktów)
      Film 2. Właściwie zabezpiecz swój komputer (film zachęca rodziców do odpowiedniego przygotowania sprzętu np. poprzez instalację programu kontroli rodzicielskiej)
      Film 3. Dbaj o zdrowie swojego dziecka (zdrowy balans pomiędzy aktywnością w sieci i poza nią)
      Film 4. Grzecznie nie znaczy bezpiecznie (niebezpieczne i szkodliwe treści) 
      Film 5. Nie wstydź się uczyć nowinek technologicznych od swojego dziecka (wzajemne uczenie się nowinek technologicznych)
      Film  6. Co za dużo to niezdrowo (problem nadmiernego otaczania najmłodszych dzieci przez urządzenia cyfrowe)
      Film 7. Na komputerze świat się nie kończy (problematyka uzależnienia od internetu)
      Film 8. Cyberprzemoc jest realna (problematyka cyberprzemocy wśród nastolatków)
      Film 9. Dzieci też mają prywatność (kwestia naruszania prywatności dzieci przez rodziców)
      Film 10. Nie można wierzyć we wszystko (promujący krytyczne podejście do treści znalezionych
      w internecie)


      Filmy projektu znajdziesz na stronie: http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.

       

      Broszury edukacyjne projektu znajdziesz http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.

       

      Źródło: http://www.saferinternet.pl/projekty/projekty-edukacyjne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.