• Dzień Patrona

                 3 marca nasza szkoła obchodziła swoje święto- Dzień Patrona. Z tej okazji został przygotowany program artystyczny. Uczniowie z wszystkich klas włączyli się w organizację tej uroczystości. Dzieci z oddziału przedszkolnego zaśpiewały piosenkę oraz przypomniały legendę o odnalezieniu pierścienia w bryle soli. Uczniowie klasy pierwszej recytowali wiersze, których autorami są uczniowie i absolwenci naszej szkoły. Klasa druga oraz uczniowie klas starszych zaśpiewali okolicznościowe piosenki. Na akademii każdy uczeń miał przypiętą czerwoną różę przewiązaną niebieską wstążką. Są to symbole z legend o świętej Kindze, których fragmenty przeczytali uczniowie klasy trzeciej i piątej. Uczniowie z klasy czwartej przedstawili w scence dramatycznej historię ucieczki Kingi przed Tatarami. Podsumowaniem uroczystości była prezentacja multimedialna o najważniejszych wydarzeniach z życia świętej Kingi przygotowana przez uczniów klasy szóstej. Na naszej uroczystości gościliśmy także górnika z Kopalni Soli w Wieliczce, pana Wiesława Jasińskiego. Przedstawił nam kilka legend o naszej patronce, opowiedział nam o swojej długoletniej pracy. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jaką tradycję mają mundury górnicze oraz co oznaczają poszczególne elementy stroju. Pan Wiesław opowiedział nam również o Kopalni Soli w Wieliczce. Spotkanie było bardzo interesujące i uświetniło naszą szkolną uroczystość.

          

     • Sing and learn

               27.02.2019r. w naszej szkole odbył się przegląd piosenki w języku angielskim. Imprezę prowadzili Gabriela Szostak z klasy czwartej i Michał Podborski z klasy szóstej. Na scenie wystąpiło 15 zespołów i 8 solistów.  Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klasy 0, którzy nie tylko pięknie zaśpiewali deszczową piosenkę „Rain, rain”,  ale też mieli odpowiednie stroje i rekwizyty. Franek Tarnowski z klasy drugiej wykonując własną wersję wyliczanki z podręcznika opowiedział nam o swoich ulubionych zwierzętach, wśród których znalazł się „platypus” (możecie sprawdzić w słowniku co to za tajemnicze zwierzę). Z kolei Weronika Michalik i Kinga  Badura zachęcały nas do zdrowego odżywiania w piosence „Every day I eat some bananas.” Śpiewanie i słuchanie piosenek i wyliczanek ze szkolnych podręczników ułatwia zapamiętywanie słów i zwrotów i jest doskonałym sposobem na utrwalanie nowego materiału. Na naszym przeglądzie wszyscy uczniowie przypomnieli sobie m.in. angielskie  nazwy dni tygodnia, nazwy zwierząt, przedmiotów, kolorów. W piosenkach nie zabrakło też czasowników i przymiotników. W większości utworów pojawiały się używane na co dzień zwroty, które warto znać. Na przykład Natalia z klasy drugiej przypomniała nam jak pytamy o kolory, a Michał, Szymon i Adrian z klasy trzeciej uczyli jak zamawiać dania w angielskiej restauracji. Mamy nadzieję, że przegląd odbędzie się również za rok i wezmą w nim udział wszyscy uczniowie szkoły.

           

     • Wycieczka do Teatru Groteska

      17 lutego uczniowie klas 0-II obejrzeli spektakl w Teatrze Groteska pt. „Trzy Świnki”. Znana dzieciom bajka przeniesiona została w czasy współczesne. Wilk gonił świnki na rowerze, Jędza Nędza jeździła na wrotkach a zaprogramowany komputerowo domek jednej ze świnek, częstował gości lemoniadą i czekoladkami. Dzieci świetnie się bawiły a po spektaklu czekała na nich niespodzianka, gdyż wzięły udział w warsztatach teatralnych. Zwiedziły kulisy teatru, mogły przymierzyć różne maski a nawet poznać różne rodzaje lalek teatralnych. Dzieci  wróciły zadowolone  z nowymi doświadczeniami.

                        ]       

     • „Wszystkie Kolory Świata"

      Uczniowie Szkoły Podstawowej  im. Świętej Kingi w Bilczycach biorą udział w ogólnopolskiej akcji "Wszystkie Kolory Świata" organizowanej przez UNICEF. Wykonali specjalne, charytatywne laleczki będące symbolem pomocy, jakiej chcą udzielić dzieciom z Angoli, które umierają z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać.

      W nasze działania pod hasłem: "Uszyj laleczkę - daj dzieciom nadzieję..." włączyli się nie tylko uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, ale także rodzice i dziadkowie.

      Projekt "Wszystkie Kolory Świata" wspiera Majka Jeżowska Ambasador Dobrej Woli UNICEF. Poprzez udział w akcji UNICEF, chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka.

      W ramach projektu "Wszystkie Kolory Świata" organizujemy Tydzień "Wszystkich Kolorów Świata', podczas którego przygotowujemy wystawę szmacianych laleczek charytatywnych, wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Zapraszamy od poniedziałku 20 lutego na wystawę w naszej szkole. Każdy będzie mógł zaopiekować się wybraną laleczką przekazując darowiznę w wysokości minimum 10 zł.

     • Walentynki

      Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych. Tego dnia ludzie wysyłają do bliskich „walentynkę" - wiersz, podziękowanie albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. Walentynki to szczególny dzień, na który warto przygotować coś wyjątkowego.

                  Tak właśnie było w naszej szkole. Samorząd Uczniowski przygotował specjalną skrzynkę, do której można było wrzucać  walentynkę  dla wybranka lub wybranki.

                  14 lutego w naszej szkole królował kolor czerwony. Wszystkim mocniej biły serduszka i z niecierpliwością czekali na walentynkową  pocztę. Każdy się doczekał.

      Cały dzień upłynął w miłej atmosferze.

     • Zabawa choinkowa

      Karnawał to czas tańca i rozrywki. Świetną ku temu okazją była zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się 24 stycznia. Młodsi uczniowie przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radosnych i rozbieganych maluchów można było znaleźć wiele ciekawych postaci.
      Wielką atrakcją okazały się zabawy i konkursy przygotowane przez didżeja.
      Na wszystkich zmęczonych tańcem czekał przygotowany przez rodziców poczęstunek.


                       

     • „Moja książka nie leży w kącie”
       

       

      REGULAMIN WYMIANY KSIĄŻEK „Moja książka nie leży w kącie”

      § 1

      Niniejszy regulamin określa warunki, na jakich odbywa się wymiana książek pomiędzy uczestnikami wydarzenia odbywającego się w Centrum Kultury w Gdowie w dniu: 1 lutego 2017 r.

      § 2

       Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Wolontariatu w Podolanach.

      § 3

      Podstawowe zasady wymiany to:

       1) Podczas wydarzenia: „Wymiana Książki Dziecięcej- Moja książka nie leży w kącie” następuje wymiana książek między uczestnikami wydarzenia. Organizator nie ingeruje w wymianę między uczestnikami wydarzenia. Każdy uczestnik ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje dotyczące wymiany.

      2) Obowiązuje limit przyniesionych książek, których maksymalna liczba to 10 sztuk.

      3) W akcji nie chodzi o pozbycie się starych, zniszczonych książek lecz o przekazanie ciekawych pozycji innym osobom, dlatego też w wymianie mogą brać udział jedynie książki wydane po 2006 roku.

       4)Książki, które nie zostaną wymienione uczestnicy zabierają ze sobą do domu.

      5) Wymianie nie podlegają podręczniki szkolne.

      6) Dzieci w wieku do lat 8 powinny uczestniczyć w wymianie książki wraz z pełnoletnim opiekunem. Dzieci powyżej 8 lat mogą same uczestniczyć w wymianie za zgodą rodzica/ opiekuna prawnego. Rodzic dziecka zwalnia Organizatora akcji z odpowiedzialności od ewentualnych roszczeń wynikłych z niezadowolenia z wymiany książek między uczestnikami jaka nastąpiła.

      7) Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zagubione książki w czasie wymiany. Każdy uczestnik wymiany odpowiada za swoje książki. Dlatego Organizator sugeruje uczestnictwo w akcji „dwójkami”  (np. opiekun z dzieckiem, starsze dzieci z opiekunem lub koleżanką/kolegą). Sugeruje się, aby wszystkie książki były podpisane (nie koniecznie trwale, ale przynajmniej oznaczone karteczką włożoną do książki) oraz zrobienie listy książek, które ze sobą przynosimy.

      8)Każdy uczestnik wymiany wyraża zgodę na umieszczenie zdjęć z jego wizerunkiem na stronach internetowych Mój Gdów Centrum Kultury w Gdowie, gdow.pl oraz na profilach Facebook: Centrum Wolontariatu w Podolanach, Mój Gdów, Centrum Kultury w Gdowie, Gminy Gdów oraz w notatkach prasowych wykorzystywanych w komunikacji medialnej dotyczącej akcji.

      9) Organizator zapewnia w trakcie wymiany dodatkowe atrakcje dla dzieci (malowanie twarzy dzieciom, kącik czytelniczy, kącik plastyczny, konkursy i zabawy z nagrodami). W sytuacji niezależnej od Organizatora (np. nagłej choroby wolontariusza) Organizator zastrzega sobie prawo nieprzeprowadzenia wszystkich atrakcji dodatkowych.

      § 4

      Uczestnictwo w akcji wymiany książek jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu

      § 5

      W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator.

     • Dzień Babci i Dziadka

                  20 stycznia uczniowie naszej szkoły zaprosili  Babcie i Dziadków  do Domu Strażaka  w Bilczycach, aby uczcić Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji rodzice przygotowali także słodki poczęstunek. Pani dyrektor  przywitała przybyłych gości i zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez uczniów.   Najpierw maluchy z klasy 0 zaprezentowały swoim Babciom i Dziadkom tradycyjne Jasełka, a następnie starsi uczniowie pokazali scenkę współczesnej wigilii, o tym czy  łatwo jest ugościć obcych w naszym domu.  Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, przedstawiały scenki humorystyczne i tańczyły. Odbyło się także specjalne wydanie Familiady.  Na zakończenie uczniowie złożyli Babciom i Dziadkom serdeczne życzenia z okazji ich święta i wręczyli własnoręcznie przygotowane upominki. Program artystyczny przygotowany przez dzieci dostarczył Babciom i Dziadkom wiele uśmiechów i wzruszeń.

                  To był bardzo miły dzień


                  

     • Bella

                 13 stycznia uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl ukierunkowany na przeciwdziałanie agresji i przemocy pt „Bella”
      Widowisko ukazuje, że najczęstszą przyczyną agresji jest brak zainteresowań, nuda, przekonanie, że takie zachowanie jest właściwe. Bella to typowa przedstawicielka wystrojonych nastolatek, uważająca, że wszystko jej się należy. Nie liczy się z innymi, drwi z mniej zamożnych koleżanek, powoduje ich wykluczenie z grupy. Jej brat Freddi okrada samochody, stosuje przemoc wobec słabszych. Jedną z ich ofiar jest Aga. Podczas przygotowań „Balladyny” dziewczyna wyjawia polonistce, że doznaje nieprzyjemności ze strony siostry i brata. Nauczycielka mówi rodzeństwu, że za takie zachowanie grozi kara. Bella i Freddi postanawiają się zmienić.

     • Wycieczka do opery

                 17 stycznia uczniowie z klas I - IV obejrzeli spektakl  pt ,,Muzyka i Magia" wystawiany w Operze Krakowskiej. Dzięki wspaniałej muzyce dzieci odbyły podróż do krainy wyobraźni.  Poznały Czarodzieja Muzomagiusa, który potrafił sprowadzić na scenę różne sytuacje, emocje i postaci z baśni. Za sprawą magicznej muzyki pojawiły się: Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka i wielu innych bohaterów opowieści dla dzieci. Uczniowie z wypiekami na twarzy podziwiali magiczne sztuczki Czarodzieja, któremu przeszkadzał hałaśliwy potwór Bumtararam. Uczniowie nagrodzili artystów brawami i oczarowani wrócili do domów.


     • Jasełka

      Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku. 22 grudnia odbyły się klasowe spotkania wigilijne. Następnie nauczyciele i uczniowie zebrali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej by raz kolejny przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc.

      Po przedstawieniu Pani Dyrektor złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia i wspólnie śpiewaliśmy kolędy. W świątecznym nastroju pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku.


     • Konkurs recytatorski

      16 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie wyłonieni  wcześniej w klasowych eliminacjach.  Usłyszeliśmy między innymi najpiękniejsze wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Doroty Gellner, Agnieszki  Frączek.

                      Mimo towarzyszącej  tremy, wszyscy uczniowie  zaprezentowali się bardzo dobrze i zostali nagrodzeni głośnymi brawami. 

                      Z klasy ,,0" udział wzięli: Weronika Drabik, Paulina Pajor i Martyna Korek.

                      W kategorii klas I - III  tytuł laureata zdobyli :

                      Natalia Nawara

                      Emilia Gumulińska

                      Radosław Kowalski

                      W kategorii klas IV - VI :

                      Daria Wlazło

                      Emilia Ślusarczyk

                      Jacek Markot

                      Zuzanna Pawlik- wyróżnienie

                      Laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego  wystąpią na Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 26 stycznia  w Gdowie.


              

     • Wizyta Świętego Mikołaja

      Wizyta świętego Mikołaja w naszej szkole to już tradycja. Także i w tym roku 6 grudnia wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały w okna i nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków.

      Święty Mikołaj nie zawiódł i tym razem. Nasz gość spotkał się z najmłodszymi, a następnie z uczniami klas starszych. Rozmawiał z dziećmi, przytulał, dla każdego miał miłe słowa i prezenty.

      Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą pamiątką tego niecodziennego spotkania.


              

     • Kiermasz świąteczny

      W dniach 03 - 04.12.2016 roku w Szkole Podstawowej im. Świętej Kingi w Bilczycach został zorganizowany kiermasz z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

      Rodzice, uczniowie a także nauczyciele zaprezentowali swoje umiejętności twórcze. Pięknie nakryte stoły uginały się od ozdób świątecznych. Nie brakowało stroików, choinek, aniołków, sianka, bombek, pierników i wielu, wielu wspaniałości świątecznych.

      Nie można nie zauważyć  ogromnego zaangażowania rodziców, którzy od tygodni przygotowywali się do tego kiermaszu.

      Rodzicom serdecznie dziękujemy.


                         

       

         

     • Ubieramy choinkę

      W oddziale przedszkolnym zagościł już świąteczny klimat, a to wszystko za sprawą pięknej choinki przyniesionej przez rodziców naszego kolegi z grupy. Przedszkolaki własnoręcznie przygotowały ozdoby choinkowe. Gdy wszystkie były już gotowe, dzieci ubrały nasze drzewko. Teraz miło i klimatycznie spędzamy czas w naszej sali. 

       

     • Wycieczka do Krakowa

      30 XI uczniowie klas IV – VI wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Najpierw udali się do kina „Kijów”. Tam obejrzeli  filmową wersję  popularnej serii  książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai.” Następnie w  Muzeum Narodowym w Sukiennicach zwiedzili wystawę „Sztuka polska”.

      Pobyt w Krakowie zakończył się spacerem po Rynku Głównym i ulicy Floriańskiej.


     • Warsztaty ceramiczne

      25 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez panią Iwonę Jesień.  Dzieci pod czujnym okiem prowadzącej warsztaty uczyły się jak tworzyć figurki z gliny. Najmłodsi uczniowie lepili słoniki, a starsi ozdobne dzwoneczki. Wymagało to zaangażowania, cierpliwości i koncentracji. Ale opłacało się. Po wypaleniu figurek w piecu, powstaną niepowtarzalne prace.

                   Zajęcia z gliną i narzędziami rzeźbiarskimi sprawiły uczniom dużą przyjemność.


                  

     • Andrzejki

      Andrzejki to czas na wróżb miłosnych. Noc z 29 na 30 listopada, czyli wigilia świętego Andrzeja ma magiczną moc.

      Wróżenie w andrzejkową noc to zwyczaj sięgający czasów Słowian. Tej nocy panny sprawdzały, kiedy wyjdą za mąż i jaki będzie ich towarzysz życia.

      A jak wróżyli sobie nasi uczniowie?


                        

     • Wycieczka do muzeum

      25 listopada uczniowie z klas 0- III uczestniczyli w niezwykłych lekcjach zorganizowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

                  Dzieci z zerówki i klasy I odwiedziły Pałac Biskupa Erazma Ciołka. Podczas zajęć wysłuchały ciekawej opowieści o Świętym Mikołaju i kolorowały jego portret.

                   Dzieci z klasy II uczestniczyły w lekcji " Jak cię widzą- Sztuka portretowania", która miała miejsce w Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach

      Klasa III  odwiedziła Dom Jana Matejki  i brała udział w lekcji "Dwie wieże i Stańczyk-krakowskie legendy". Uczniowie poznali sylwetkę słynnego polskiego malarza obrazów  historycznych oraz mało znane krakowskie legendy. Mogli też przymierzyć strój błazna.

      Na zakończenie wszystkie klasy spacerowały po krakowskim Rynku i zajadały krakowskie obwarzanki.