• Święto Niepodległości

                     
                       Uczniowie klasy 0 od kilku dni przygotowywali się do Święta Niepodległości. Z tej okazji utworzyli kącik patriotyczny, w którym zgromadzili legendy opowiadające o powstaniu naszego państwa, albumy przedstawiające najpiękniejsze miejsca w Polsce, pamiątki z różnych zakątków Polski, biało-czerwone flagi oraz prace plastyczne nawiązujące do tematyki niepodległościowej. Dzięki zespołowej pracy wszystkich przedszkolaków powstało również godło Polski w dużym formacie. Natomiast w naszym szkolnym ogródku uczniowie zerówki zasadzili drzewko na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jałowiec został przyozdobiony biało-czerwoną wstęgą i oprócz upamiętnienia tej ważnej rocznicy ma za zadanie również przypominać nam o obowiązku dbania o środowisko naturalne naszej ojczyzny.

             

                       

          • IV Przegląd Pieśni Patriotycznej

                     8 listopada odbył się w Gdowie IV Przegląd Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowała solistka Michalina Schönborn – Tomczak z klasy I i tercet z klasy VI Szostak Gabriela, Ślusarczyk Emilia i Zastawniak Martyna. Dziewczęta zaprezentowały piosenki patriotyczne „To moja Ojczyzna” i ‘ Flaga”.

          • Wyróżnienie  w VI Dyktandzie Niepodległościowym

             

                       7 listopada w Krakowie odbyły się wojewódzkie eliminacje VI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. W tym konkursie naszą szkołę reprezentowała Emilia Ślusarczyk – uczennica klasy VI,  która  w eliminacjach szkolnych  zdobyła najwięcej punktów i tym samym zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Małopolska Komisja Konkursowa przyznała Emilce wyróżnienie.

            Serdecznie gratulujemy sukcesu.

          • Hołd poległym za Ojczyznę

                      05.11.2018 roku uczniowie klasy piątej, siódmej i ósmej udali sie na cmentarz parafialny w Gdowie, gdzie pomodlili się i zapalili znicze na grobach poległych za Ojczyznę. Austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, obok Kopca-mogiły powstańców 1846 roku oraz pomnika upamiętniającego poległych we wrześniu 1939 r. jest głównym miejscem pamięci narodowej mieszkańców Gdowa.

          • "By zostać świętym, wielkim byc nie trzeba"

                       31.10.2018 odbyło się w naszej szkole przedstawienie ”Bal Wszystkich Świętych”. Spotkanie to było związane z obchodzoną w dniu 1 listopada w Kościele katolickim uroczystością Wszystkich Świętych. W polskiej tradycji to czas zadumy i refleksji nad śmiercią, przemijaniem i życiem wiecznym. Uczniowie byli przebrani w stroje nawiązujące do mieszkańców nieba, postaci świętych: św. Józefa, św. Mikołaja, św. Franciszka, św. Antoniego z Padwy, św. Floriana, św. Teresy, św. Kingi, św. Jana Pawła II i wielu innych świętych i błogosławionych.

            Oko ludzkie chyba nigdy nie widziało w jednym miejscu tylu świętych osób.

          • Ślubowanie klasy pierwszej

                       24 października odbyło się w naszej szkole Ślubowanie klasy I. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszoklasiści ślubowali jak być dobrymi uczniami i Polakami, jak swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała pasowania na ucznia dotykając ogromnym ołówkiem każdego pierwszoklasistę. Zanim uczniowie zostali przyjęci do braci uczniowskiej musieli przejść symboliczny egzamin i zaprezentować swoje umiejętności. Wszystkie dzieci zdały ten egzamin na szóstkę a na zakończenie klasa VIII przygotowała dla nich otrzęsiny, przez które pierwszoklasiści przeszli śpiewająco. Na koniec skosztowali jak smakuje życie szkolne wypijając sok z cytryny. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci

          • Dzień Kropki

             

                      Przedszkolaki świętowały Międzynarodowy Dzień Kropki. W tym dniu poznały historię dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki jednej malutkiej kropce uwierzyła w swoje zdolności. Uczniowie klasy 0  zainspirowani opowieścią o Vashti stworzyli własne kropkowe dzieło sztuki-obraz malowany farbami, składający się z kolorowych kropek małych i dużych. Szukali również kropek wokół siebie i odkryli, że to właśnie kropki zdobią kapelusz muchomora, skrzydełka biedronki, dalmatyńczyka, czy  znajdują się na kostce do gry i klockach domino. Z tej okazji powstały również muchomorki przyozdobione w białe kropeczki. Niewątpliwie to nietypowe święto wyzwoliło u dzieci mnóstwo radości i kreatywności.

          • Wycieczka do lasu

                 Korzystając ze słonecznej, jesiennej pogody 11 października trzecioklasiści wybrali  się na wycieczkę do lasu.  Podziwiali kolory drzew, zbierali liście, szyszki. Rozpoznawali i nazywali drzewa, krzewy i rośliny zielne oraz zbierali materiał roślinny, z którego po powrocie do szkoły wykonali klasowy zielnik drzew.

          • Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii"

                       9 października 2018 r. uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w VI Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii.” Tekst tegorocznego dyktanda nawiązywał do postaci i wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. W kategorii uczniów klas IV – VI najlepszymi okazali się: Emilia Ślusarczyk (90 pkt), Kacper Pajorski (84 pkt) i Zuzanna Pawlik (84 pkt). Spośród uczestników klas VII – VIII najwięcej punktów zdobyli: Witold Biernat (84 pkt), Justyna Koczaj (83 pkt) oraz Gabriela Dymek (75 pkt).

            Prace w/wym uczniów zostały wysłane do Małopolskiej Komisji Konkursowej w Krakowie w celu ich weryfikacji. Decyzją komisji do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Emilia Ślusarczyk.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a Emilce życzymy dalszych sukcesów.

              

          • Jesień

                      Jesień to niezwykła pora roku, która dostarcza nam niezliczone ilości materiałów do działań plastycznych. Przedszkolaki wykorzystały ziarna grochu, fasoli  kukurydzy, ciecierzycy i soczewicy do wykonania jesiennych wazonów, wcześniej starannie wyklejając szklane butelki plasteliną. Z kolei z kasztanów przeplatanych drewnianymi koralikami stworzyły jesienną biżuterię. Dzięki tym działaniom mogły też doskonalić swoją sprawność manualną. Z myślą o ćwiczeniach małej motoryki powstał także w naszej sali Kącik Zabaw Paluszkowych, gdzie można pisać w sypkim piasku, lepić z gliny, plasteliny, piasku kinetycznego czy nawlekać koraliki.

             

          • Jubileussz KGW Bilczyce

                        6 października Koło Gospodyń Wiejskich w Bilczycach obchodziło 60 -lecie swojej działalności. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz panie z innych KGW. Podczas uroczystości wystąpili także uczniowie z naszej szkoły.  Ubrani w śliczne stroje krakowskie, zaprezentowali kilka humorystycznych scenek, przeplatanych zabawnymi piosenkami. Panie Gospodynie dały się porwać nastrojowi biesiadowania i włączyły się do wspólnego śpiewania. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone brawami. Nasz występ ubarwił jubileuszowe spotkanie. 

          • Światowy Dzień Uśmiechu

             

                       Dnia 5 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Uśmiechu.

            Święto to istnieje w kalendarzu już od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Ball chciał w ten sposób przypomnieć, że ludzie powinni częściej się uśmiechać i zwracać większą uwagę na spełnianie dobrych uczynków.

            Wszyscy w tym dniu pięknie uśmiechali się do swoich koleżanek i kolegów.
            Uczniowie wybrali osoby, które pięknie uśmiechają się przez cały rok. Są to:
            Ala z oddziału przedszkolnego,
            Ala z klasy drugiej,
            Kinga i Emilka z klasy piątej.

             

          •           "Dywizjon 303"

                        1 października uczniowie klasy ósmej wybrali się do Kampusu w Wieliczce, gdzie obejrzeli film „Dywizjon 303”. Akcja filmu rozgrywa się w czasie bitwy o Anglię podczas II wojny światowej. Kiedy RAF przegrywa z Luftwaffe walkę w przestworzach, na pomoc Brytyjczykom przybywają polscy lotnicy. Niedługo później utworzony zostaje 303 Dywizjon Myśliwski im. Tadeusza Kościuszki - elitarna jednostka, która nie ma sobie równych.
            Film opowiada nie tylko o spektakular
            nych akcjach, w których brali udział, ale pokazuje również ich życie prywatne.

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

                       To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

            28 września uczniowie klasy ósmej czytali młodszym dzieciom fragmenty ciekawych książek, zachęcając do ich wypożyczania i czytania.

          • VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

                      28 września obchodziliśmy w naszej szkole VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, zadaniem uczniów było przypomnieć sobie i utrwalić tabliczkę mnożenia. Akcja związana z WMTDay miała na celu uświadomienie wszystkim, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. W tym dniu, na lekcjach matematyki, w klasach IV-VIII zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy pozytywnie zdali egzamin otrzymywali certyfikat i odznakę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.

            Gratulujemy Ekspertom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy.

          • Wycieczka do piekarni

                 19 września klasa III odwiedziła piekarnię w Gdowie. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. Miały też możliwość samodzielnego wykonania bułeczki, która potem została  wypieczona. Na koniec dzieci dostały po pysznym, cieplutkim paluchu.

          • Lekcje muzealne

            14 września uczniowie z klas I-V uczestniczyli w niezwykłych lekcjach zorganizowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

                        Dzieci z klasy I i III wzięły udział w zajęciach "Rycerz i jego zbroja". Tematyką tych zajęć były bitwy, turniejowe pojedynki, rycerskie pasowania. Wszystko to połączone było z prezentacją eksponatów Galerii "Broń i Barwa" oraz możliwością przymierzenia elementów rycerskiego uzbrojenia.

            Uczniowie klasy II  podczas zajęć "Historia mody" przyglądali się strojom sprzed setek lat. Dowiedzieli się dlaczego noszono siwe peruki i dlaczego mężczyźni chodzili w pończochach. Mieli możliwość przymierzenia tych szykownych strojów.

            Uczniowie klasy IV na lekcji muzealnej w Kamienicy Szołayskich dowiedzieli się jak wyglądał "Kraków sto lat temu", a uczniowie klasy V poznali życie i sztukę Stanisława Wyspiańskiego.

                        Dzięki lekcjom w Muzeum Narodowym uczniowie nie tylko ciekawie spędzili czas, ale i dowiedzieli się wielu nowych rzeczy.

               

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

            3 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny.

            Wszystkim uczniom życzymy samych  piątek i szóstek oraz nauki w miłej, sprzyjającej nauce atmosferze.

          • Zakończenie roku szkolnego

                      Kolejny rok szkolny zakończyliśmy uroczystą mszą św. w kościele parafialnym.

            W Strażnicy OSP w Bilczycach,  po odśpiewaniu hymnu szkoły, Pani Dyrektor swoje słowo skierowała do uczniów, ich rodziców i całej szkolnej społeczności.

            Na początku wyróżniono uczniów klas I-III, po nich nagrodzono  uczniów klas IV-VI. Uczniowie, którzy otrzymali najwyższe wyniki w nauce otrzymali nagrody. Następnie pozostali  uczniowie otrzymali świadectwa z rąk swoich wychowawców.

             

          • Projekty przyrodnicze

                       Przez ostatni miesiąc przedszkolaki  realizowały dwa projekty przyrodnicze. Najpierw hodowały małe ślimaczki - wstężyki ogrodowe, którymi wzorowo się opiekowały, dostarczając im odpowiedniego pożywienia oraz sprzątając ich terrarium. Po skończonej hodowli ślimaki zamieszkały w szkolnym ogrodzie. Następnie hodowały gąsienice motyli, a później z niecierpliwością obserwowały cały proces przeobrażenia – od poczwarki do postaci dorosłego owada. Niesamowitym przeżyciem był sam proces wyjścia motyli z kokonu, który dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń. Przepoczwarzone rusałki osetnik zamieszkały w specjalnie przygotowanym przez przedszkolaków mieszkanku. Odżywiały się owocami i nektarem kwiatowym, a po trzech dobach zostały uroczyście wypuszczone na wolność.