• Festyn szkolny

      21 czerwca 2016 r. w godz. 9.30 - 14.00 w naszej szkole odbył się Festyn Szkolny. W czasie imprezy można było wziąć udział w różnych konkurencjach sportowych, korzystać z dmuchanej zjeżdżalni, pobyć przez chwilę strażakiem, jeździć wozem strażackim lub brać prysznic prosto z sikawki. Wielu atrakcji dostarczał kącik kosmetyczny, w którym można było pomalować swoją buzię w różne ciekawe wzory oraz zrobienie sobie zdjęcia z Kubusiem Puchatkiem i malowanie wiosennej łąki. Wszyscy mogli skosztować kiełbaski z grilla przygotowanego przez naszych strażaków, cukrowej waty, lodów i innych słodkości.

      Atrakcji wystarczyło dla każdego uczestnika festynu. Piękna pogoda, upominki, wspaniała atmosfera sprawiły, że już dziś czekamy  na następny.

      Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego dnia. Podziękowania składamy Straży Pożarnej i wszystkim Rodzicom zaangażowanym w organizację tego święta.

     • Wycieczka do Sandomierza

       

      Dnia 10 czerwca 2016 roku uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza.

      Po trzech godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce, gdzie spotkaliśmy  się  z  przewodnikiem,  który  pokazał  nam  zabytki Sandomierza.

      Kolejnym punktem programu wycieczki była przejażdżka statkiem po Wiśle.

      Po zakończeniu rejsu wróciliśmy do Sandomierza malowniczym wąwozem Królowej Jadwigi.

      Następnie udaliśmy się na rynek, gdzie zjedliśmy obiad i kupiliśmy pamiątki.

      Wycieczka była bardzo udana.


            

       

     • Wycieczka do Krakowa

      14 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały na wycieczkę do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Podczas wizyty w Muzeum, dzieci zwiedziły wystawę „Wokół koła”, gdzie miały okazję zobaczyć stare zabytkowe samochody oraz jak wyglądała dawniej komunikacja miejska. Oglądały również wystawę edukacyjną złożoną z wielu stanowisk, które mogły same obsługiwać zgodnie z instrukcjami pani przewodnik. Stanowiska ukazywały różne dziedziny życia i nauki, ale łączył je wspólny kształt jakim jest właśnie koło. Po zwiedzaniu wystawy dzieci brały udział w warsztatach „Świat kolorów”. W czasie zajęć odkrywały tajemnice światła i kolorów. Dowiedziały się jak powstaje tęcza, sprawdziły, co dzieje się ze światłem po przejściu przez pryzmat. Na zakończenie każdy z uczestników wykonał bączka z kolorową tarczą, którego zabrał do domu. Po wizycie w muzeum cała grupa poszła na ulicę Starowiślną do cukierni, na najpyszniejsze lody w całym Krakowie. Na koniec dzieci spacerowały wzdłuż Wisły i podziwiały piękne widoki. Spacer zakończyliśmy pod Wawelem. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Bilczyc.

                               

     • Święto Niezapominajki

      11 czerwca przedszkolaki brały udział w VII Świecie Niezapominajki. W tym roku hasłem przewodnim były „Wynalazki i technika”. Nasza grupa zaprezentowała się recytując wiersze dotyczące najważniejszych wynalazków oraz śpiewając piosenkę o domowych robotach. Dzieci po występie brały udział w wielu zabawach i atrakcjach.

     • Nasi kochani Rodzice

       

      3 czerwca w remizie strażackiej w Bilczycach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Uczniowie naszej szkoły zaprosili rodziców na program artystyczny i poczęstunek. Dzieci tańczyły, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Jedne były zabawne, a inne bardzo wzruszające.

      Klasa trzecia przedstawiła śmieszne historyjki  z życia rodziny, a klasa piąta rozbawiła publiczność kabaretową scenką pt. „Rodzice ze wsi”. Uczniowie klasy drugiej zaprezentowali krótkie przedstawienie „ Smok ze smoczej jamy.”  Dzieci z oddziału przedszkolnego założyły piękne kolorowe stroje i rozgrzały publiczność tańcem hawajskim, natomiast pierwszaki pokazały jak się robi czekoladę. Zainspirowani stylem rockowym szóstoklasiści zachwycili nas układem tanecznym i strojami z lat sześćdziesiątych. Z kolei klasa czwarta pokazała jak tańczą współczesne dzieciaki z dużego miasta.

      Program artystyczny zakończyła piosenka pt. „Cudownych rodziców mam” i życzenia, po których wszystkie dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty.


                       

     • Dzień Dziecka

      W Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Z tej okazji w naszej szkole obchodzony jest dzień sportu.  Zorganizowano rozgrywki między klasami 0-III i IV-VI. Maluszki miały zawody zręcznościowo – sportowe, a dzieci starsze mecze siatkówki i piłki nożnej.

      Jak przystało na Dzień Dziecka - nie zabrakło drobnych prezentów.


     • Wycieczka

      W dniach 23 - 25 maja odbyła się szkolna wycieczka w Góry Świętokrzyskie. Wzięli w niej udział uczniowie klas I-III.

                  W programie wycieczki znalazła się między innymi wizyta w zwierzyńcu w Bałtowie, zwiedzanie Parku Miniatur w miejscowości Sabat Krajno, warsztaty w Osadzie Średniowiecznej. Uczniowie zobaczyli także średniowieczny klasztor na św. Krzyżu i ruiny zamku w Ujeździe. Wiele entuzjazmu wzbudził pobyt w interaktywnym Centrum Nauki Da Vinci.   

                  Każdy dzień był pełen wrażeń. Wieczorami uczniowie grali w piłkę i spędzali czas na basenie.

                  Wszyscy uczestnicy wycieczki przywieźli z Gór Świętokrzyskich miłe wspomnienia.


                         

     • Rampa Junior 2016

      19 maja w Centrum Kultury w Gdowie odbyły się III SPOTKANIA TEATRALNE RAMPA JUNIOR 2016.

                  Uczniowie z klasy II wzięli w nich udział. Przygotowali przedstawienie pt."Smok ze smoczej jamy". Było ono oparte na popularnej "Legendzie o smoku wawelskim". Mali artyści wspaniale odegrali swoje role przenosząc widzów w dawny, zaczarowany świat legend i niezwykłych historii. Grupa "Ananasy z drugiej klasy" zajęła I  miejsce. Uczniowie pokazali swoje aktorskie talenty. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli Radek Kowalski i Iza Skoś, którzy dostali nagrody za grę aktorską. Wyróżniona została także scenografia i kostiumy, przygotowane dzięki zaangażowaniu rodziców.   

                  Udział w Spotkaniach Teatralnych dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń.

     • Gminne Konfrontacje Ortograficzne

             10.05.2016 roku  w  Szkole Podstawowej w Książnicach  odbył się trzeci i zarazem ostatni etap Gminnych Konfrontacji Ortograficznych, w którym uczestniczyli szkolni mistrzowie ortografii  z wszystkich placówek oświatowych znajdujących się na terenie Gminy Gdów. Naszą szkołę reprezentowali  Witold Biernat z klasy V oraz Daria Wlazło z  klasy III.  Zadaniem uczestników było napisanie dyktanda, uzupełnienie „dziurawca” oraz rozwiązanie krzyżówki. 

                  W kategorii klas V – VI   Witek Biernat otrzymał wyróżnienie. 

     • Listy dla Ziemi

      Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna, której pomysłodawcą jest prezes Fundacji Ekologicznej Arka – Wojciech Owczarz.

      Jest ona częścią kampanii Zadbaj o klimat, która zachęca do dyskusji nad takimi tematami jak zmiany klimatyczne i promuje gospodarkę niskoemisyjną oraz zrównoważony transport.

      Kwiecień – miesiąc pisania listów dla Ziemi

      Akcja Listy dla Ziemi polega na pisaniu przez młodych ludzi  listów na wykonanym z makulatury papierze. W listach dzieci namawiają dorosłych do działań proekologicznych. W 2013 roku głównym tematem listów była gospodarka odpadami i recykling, w 2014 roku – palenie śmieci w piecach domowych oraz problematyka niskiej emisji. Trzecia edycja była poświęcona ograniczeniu ilości śmieci oraz ekokonsumpcjonizmowi. W 2016 roku uczniowie będą pisali listy dotyczące niskiej emisji.  

      Ekologiczne inicjatywy

      Po napisaniu listów dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i wspólnie z nimi zrealizują zadeklarowane działania, a następnie prześlą relacje, które zaprezentujemy na Facebooku – www.facebook.com/listydlaziemi
      Głównym tematem tegorocznej akcji +Listy dla Ziemi+ są śmieci – ich segregacja i recykling. Napisane przez młodych ludzi listy trafią do rodziców i dziadków. To, co się w nich znajdzie, zależy tak naprawdę od dzieci. Wskazujemy tylko główny temat i stawiamy na kreatywność. Także forma listów zależy od dzieci” - powiedział PAP Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej Arka.

      Napisane podczas akcji listy – w których znajdzie się kilka zadań ekologicznych dla rodziny - dzieci będą zabierały do domu. Następnie każda rodzina ustanowi „strażnika”, który przypilnuje złożonych na piśmie deklaracji. Później uczestnicy akcji mają przysyłać zdjęcia i krótkie informacje na temat realizacji zadania. Te materiały będą zamieszczone na Facebooku, na profilu Fundacji.

      Jak wyjaśnił Owczarz, w kampanii chodzi nie tyle o to, by dzieci edukowały dorosłych, co inspirowały ich do ekologicznych zachowań. „Chodzi o to, byśmy razem zmieniali nastawienie do ochrony środowiska” - zaznaczył. "Chodzi też o wsparcie samorządów w działaniach edukacyjno-informacyjnych związanych z wejściem w życie nowej ustawy śmieciowej" - dodał.

      Formę pisania listów do dorosłych Fundacja Ekologiczna Arka wykorzystywała już wcześniej. W 2005 dotyczyły one palenia śmieci. Akcji „Listy dla Ziemi” będą konkursy, happeningi, wystawy najciekawszych listów i zbiórki surowców. Fundacja Ekologiczna Arka liczy, że jej kampania stanie się jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Akcja ma być organizowana co roku, ale tematy i pomysły będą się zmieniać – zapowiadają przedstawiciele organizacji.

      Akcja "Listy dla Ziemi" organizowana jest pod patronatem resortów kultury i edukacji, partnerem strategicznym są Lasy Państwowe. Przedsięwzięcie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.(PAP)

       

     • "Szkolni Mistrzowie Liczenia"

      Uczniowie naszej szkoły, jak co roku wzięli udział w dwóch szkolnych etapach konkursu matematycznego „Rachmistrz”. W pierwszym etapie zadania konkursowe rozwiązywali wszyscy uczniowie klas 4-6. Do drugiego etapu przeszło pięcioro uczniów z każdej z klas i to wśród nich wyłoniliśmy zwycięzców. 

      Tytuł szkolnego Rachmistrza Klasy Czwartej zdobył Damian Linczowski, Rachmistrzem Klasy Piątej okazał się Witold Biernat, natomiast wśród najstarszych uczniów najlepsza była Aleksandra Wrona – zdobywając tytuł Rachmistrza Klasy Szóstej. 

      Każdy z uczestników drugiego etapu szkolnego otrzymał pamiątkowy dyplom i słodką nagrodę. 

      Najlepsi szkolni Rachmistrzowie będą reprezentować naszą szkołę w zmaganiach na poziomie gminnym. Trzymamy za Was kciuki!

       

     • Pięknie Czytają

                  „Piękne czytanie jest sztuką” – pod takim hasłem 19.04.2016 w Szkole Podstawowej w Pierzchowie odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania. Uczestnicy prezentowali przygotowane przez siebie fragmenty książek, a następnie czytali teksty wskazane  przez organizatorów. W tym konkursie naszą szkołę reprezentowali:

      -       Nataniel Bednarski    – klasa I

      -       Adrian Biernat           – klasa II

      -       Daria Wlazło              – klasa III

      -       Gabriela Skoś             – klasa IV

      -       Gabriela Dymek         – klasa V

      -       Aleksandra Wrona     – klasa VI

      W kategorii klas I  został wyróżniony Nataniel  Bednarski, natomiast Daria Wlazło zdobyła tytuł  V-ce Mistrza  Czytania w kategorii klas trzecich.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknego czytania.

     • Przegląd piosenki w języku angielskim

      22 kwietnia w naszej szkole odbył się przegląd piosenki w języku angielskim dla klas 0 – III. Program prowadziły uczennice klasy trzeciej: Dominika Sowa i Weronika Wlazło. Dzieci śpiewały indywidualnie lub w zespołach. Uczniowie wykonywali takie piosenki, rymowanki i wyliczanki, które pomagają w nauce słownictwa i gramatyki. Na zakończenie przeglądu wszyscy wykonawcy otrzymali słodkie upominki.

           

     • Sprawdzian szóstoklasisty

      5 kwietnia uczniowie klasy szóstej napisali swój pierwszy poważny egzamin - sprawdzian szóstoklasisty 2016. 

      Sprawdzian składał się z dwóch części:‎
      - część pierwsza obejmowała zadania z języka polskiego i z matematyki, ‎
      - część druga obejmowała zadania z języka angielskiego.

      Sprawdzian miał formę pisemną. Zadania z języka polskiego i matematyki miały formę zamkniętą i otwartą. Wśród zadań ‎otwartych z języka polskiego znajdowała się dłuższa wypowiedź pisemna. Zadania z języka angielskiego miały formę zamkniętą.

      Część pierwsza trwała 80 minut, ‎a część druga - 45 minut. Poszczególne części sprawdzianu rozdzielone były przerwą.

      Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły ‎podstawowej, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać - ‎sprawdzianu nie można nie zdać.‎

      W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach sprawdzianu. Na zaświadczeniu podane będą:‎ 
      - wynik z części pierwszej (wynik ogólny oraz szczegółowe wyniki z języka polskiego ‎i matematyki)‎,
      - wynik z części drugiej (z języka obcego nowożytnego).

     • W Muzeum Lotnictwa

      22 marca uczniowie z klas 0-III wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Krakowa. Najpierw zwiedzili  Muzeum Lotnictwa Polskiego. Podziwiali tam różne modele samolotów, zapoznali się z historią lotnictwa, mogli wejść do środka latającej maszyny. Później dzieci udały się do Multikina. Tam obejrzały pełen ciekawych przygód i humoru film pt. " Robinson Crusoe".

      Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i pełni wrażeń

      1.         
     • Witamy Wiosnę

      21 marca uczniowie naszej szkoły powitali Wiosnę. Były zabawy, konkursy, gry i wiosenne kanapeczki. Wszystkim dopisywał wspaniały humor.

      W konkursach zwyciężyli:

       

      Na najciekawszy strój wiosenny:
      Eryk Grochal, Wiktoria Kowalska, Natalka Nawara, Paulinka Pajor – klasa 0
      Emilka Gumulińska, Mateusz Pajorski – klasa I
      Kinga Gajek, Maja Węgrzyn - klasa II
      Kacper Pajorski, Daria Wlazło – klasa III

      Miss i Mister wiosny:
      Emilka Gumulińska
      Natalka Nawara
      Paulinka Pajor

      Eryk Grochal
      Mateusz Pajorski
      Kacper Pajorski

      Konkurs fryzur:
      Emilka Pieprzyk

      Konkurs talentów:
      Martynka Korek
      Zuzia Przebinda i Julka Musiał
      Wiktoria Sitko, Daria Wlazło, Wiktoria
      Jacek Markot

      Zawody sportowe:
      Klasa VI
      Klasa IV
      Klasa I - dziewczynki


                  

     • "Broń i barwa w Polsce"

      18 marca uczniowie klas IV – VI obejrzeli galerię "Broń i Barwa w Polsce" - ekspozycję prezentującą dawne militaria. Na przestrzeni blisko1200 metrów kwadratowych zaprezentowanych zostało ponad 2000 eksponatów związanych z dawną wojskowością od czasów średniowiecza do II wojny światowej.

      Zobaczyli piękne wyroby rzemiosła artystycznego i najważniejsze dla polskiej historii pamiątki po wielkich wydarzeniach i postaciach: rząd koński po Stefanie Czarnieckim, karacenę i szczerozłoty buzdygan po Stanisławie Jabłonowskim oraz jedyny w Polsce zachowany znak hetmański należący niegdyś do Hieronima Lubomirskiego. Pamiątki po polskich wodzach: sukmanę Tadeusza Kościuszki, Gwiazdę Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim czy kurtkę mundurową Józefa Piłsudskiego.

      W Galerii Kazimierz obejrzeli film „Zwierzogród” Zwierzogród to współczesna metropolia zamieszkiwana wyłącznie przez zwierzęta. Nie jest ważne, jakim stworzeniem jesteś. Możesz tam zostać kimkolwiek chcesz.

      Film bardzo się dzieciom podobał, był ciekawy, z dobrym humorem, efektami 3D, treściwą historią i morałem.

     • X Powiatowy Konkurs Wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim

      11 marca w Sali Konferencyjnej Zamku w Niepołomicach odbył się etap gminny X Powiatowego Konkursu Wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim. Celem konkursu  jest nie tylko przybliżenie wiadomości o tej niezwykle ważnej dla historii Polski postaci, ale również propagowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.

      Naszą szkołę reprezentowali:

      Witold Biernat – klasa V

      Michał Morawski – klasa VI


        

     • Dzień św. Patryka

      Dnia 17 marca "zazieleniło się" na korytarzach i w salach lekcyjnych naszej szkoły -  obchodziliśmy bowiem Dzień Świętego Patryka. W tym dniu uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na zielono lub mieli przypięte zielone koniczynki.

      Dzień Świętego Patryka przypadający 17 marca to święto irlandzkie, o wymiarze narodowo-religijnym. Święty Patryk to bowiem patron tego kraju. Dzień św. Patryka obchodzony jest jednak nie tylko w Irlandii, ale również w Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech czy w Polsce.
                 Jak podaje legenda, św. Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo, a kiedy symbolem Świętego stała się trzylistna koniczynka symbolizująca Trójcę Świętą kolor zielony zyskał popularność i króluje w Irlandii po dziś dzień.
                 Chcąc przybliżyć naszym uczniom kulturę krajów anglojęzycznych na lekcjach języka angielskiego odbyły się pogadanki na temat obchodów tego święta w Irlandii i na świecie. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wykonali również szkolną gazetkę dotyczącą obchodzonego święta i na apelu przybliżyli krótko najważniejsze informacje dotyczące tego dnia.