• Rodzic z pasją

                       W ostatnich tygodniach rodzice przedszkolaków bardzo chętnie odwiedzali naszą szkołę. Poświęcali swój cenny czas, opowiadając nam o swoich pasjach, zainteresowaniach i charakterze wykonywanej pracy. Dzięki tym zajęciom dzieci miały możliwość zgłębiać tajniki fotografii, rękodzieła i plastyki, czy poznać pracę stomatologa i logopedy. Bardzo dziękujemy mamom Lilianny, Hani, Michaliny, Kacpra i Alicji za zaangażowanie. Zajęcia te każdorazowo wywoływały wiele pozytywnych emocji zarówno u dzieci, jak i rodziców oraz niejednokrotnie były dla nas źródłem wielu inspiracji.

             

                   
             

          • Wycieczka do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

                      Przedszkolaki w ostatnim tygodniu przed wakacjami wybrały się na wycieczkę do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Tam zwiedziły wystawę Figur Stalowych, gdzie zobaczyły kilkadziesiąt rzeźb, przedstawiających postaci z ulubionych bajek i filmów oraz  modeli samochodów, które w całości zostały zbudowane ze śrubek, łożysk, łańcuchów i innych metalowych części. Wszystkie rzeźby składają się z tysięcy elementów oraz w całości powstały w wyniku przetworzenia i obróbki złomu. Dzieciom najbardziej spodobały się figury minionków, smerfów, Shreka i osła, Kubusia Puchatka, Kłapouchego, Złomka oraz super samochodów, które można było dotykać, a nawet wsiąść do nich. Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.

                     

          • Dzień Dziecka

                            Ostatnie dni roku szkolnego upłynęły uczniom naszej szkoły pośród sportowych zmagań i wesołej zabawy. 18 czerwca cała szkoła świętowała Dzień Dziecka. Rodzice zafundowali uczniom hamburgery i  lody. Nic dziwnego, że nawet brzydka pogoda nie mogła zepsuć dzieciakom humorów.

                            21 czerwca, gdy tylko zaświeciło słońce, cała szkoła wybiegła na boisko, by wziąć udział w rozgrywkach zorganizowanych z okazji Dnia Sportu. Rozegrane zostały mecze piłki nożnej i siatkówki. Dużą atrakcją był dmuchany zamek. Każdy chciał się na nim bawić.

                             Dzień Dziecka i Dzień Sportu były beztroskie i wesołe. Dały uczniom przedsmak wakacji.

                

          • Dzień Rodziny

                       8 czerwca w remizie strażackiej w Bilczycach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny. Uczniowie naszej szkoły zaprosili rodziców na program artystyczny i poczęstunek. Dzieci tańczyły, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Przedstawiły także historyjki  z życia rodziny. Jedne były zabawne, a inne bardzo wzruszające.

            Program artystyczny zakończyły życzenia, po których wszystkie dzieci wręczyły swoim rodzicom piękne róże.

                    

                

          •            „Polskie drogi do wolności”

                       06.06.2018 r. w Centrum Kultury w Gdowie odbył się Konkurs plastyczno-muzyczny „Polskie drogi do wolności” zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Naszą szkołę reprezentowała Emilka Ślusarczyk z klasy V, która zaprezentowała piosenkę pt. Ojczyzno ma” i wywalczyła III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

             

          • Święto Rodziny

                      Dnia 25 maja 2018 roku w naszej szkole odbyła się wspaniała uroczystość. Przedszkolaki z okazji Święta Rodziny przedstawiły opowieść pt. „Rodzina motyli”.  Na scenie pojawiły się różnokolorowe motyle, które pięknym śpiewem, tańcem i recytacją pokazywały jak bardzo kochają swoich rodziców. Występ został nagrodzony gromkimi brawami, a dzieci obdarowały swoich rodziców wyjątkowymi prezentami z załączonym zdjęciem i samodzielnie wykonanym podpisem: „Mamo, Tato czy o tym wiecie, że kocham Was najbardziej na świecie?”.

          • Bieszczady

                       W dniach od 28.05.2018 do 30.05. 2018 uczniowie klas IV – VII przebywali na trzydniowej wycieczce w Bieszczadach. Swoją przygodę rozpoczęli od kilkugodzinnego pobytu w Łańcucie. W pałacowych ogrodach miło spędzili czas na zabawie, zwiedzili zamek i wozownię. Następnie udali się do skansenu w Sanoku. Tam zajrzeli do kurnej chaty, usiedli w starych, szkolnych ławkach, obejrzeli mieszkanie wiejskiego nauczyciela, wstąpili do chłopskiej zagrody pochodzącej z XIX wieku. Na galicyjskim rynku poznali wnętrza mieszkalnych i usługowych budynków z XIX wieku: apteki, zegarmistrza,  nauczyciela, sklepu tytoniowego. Wieczorem przy ognisku wysłuchali opowieści bieszczadzkiego gawędziarza. Drugi dzień spędzili w Polańczyku. Przed południem uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez bieszczadników: strzelanie z łuku, rzut toporkiem do celu, spacer na nartach, jazda na segwayu. Po obiedzie wspólnie z  przewodnikiem górskim szlakiem udali się do Soliny. Na „bieszczadzkich Krupówkach” kupili pamiątki, przeszli przez zaporę i statkiem wrócili do hotelu. Wieczorem doskonała muzyka i gęsta piana towarzyszyła dzieciom w dyskotece na świeżym powietrzu. Ostatniego dnia wczesnym rankiem opuścili hotel i udali się do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bórce. Od pani przewodnik i z prezentacji multimedialnej poznali historię kopali ropy naftowej, urządzenia, których używano do wydobywania ropy.  Dowiedzieli się również wielu ciekawych rzeczy o życiu i pracy Ignacego Łukasiewicza. Kolejnym celem   podróży było Krosno. Tam uczniowie zobaczyli, jak powstają i są ozdabiane szklane  przedmioty. W  Centrum Dziedzictwa Szkła podziwiali niezwykłe szklane wyroby, obserwowali różnorodne zjawiska fizyczne, a na koniec każdy mógł się przejrzeć w „krzywym zwierciadle”.

             Po późnym obiedzie w małej, przytulnej restauracji pełni wrażeń wracali do swoich domów.

                       

          • Zielona szkoła

                       21 maja uczniowie klas I-III pojechali na Zieloną Szkołę do Rabki. Spędzili tam pięć dni. Odwiedzili pracownię garncarską, gdzie odbył się pokaz toczenia na garncarskim kole. Zwiedzili Galerię Malarstwa-malowali na szkle, Muzeum W. Orkana oraz Muzeum  Zbójników i Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Spacerowali po urokliwej okolicy. Chodzili na basen. Bawili się w parku linowym, pokonując przeszkody zawieszone między drzewami. To były bardzo intensywnie spędzone  dni. Do Bilczyc dzieci przywiozły wiele miłych wspomnień.

                              

          • Rampa Junior 2018

                       W dniach 24-25.05.2018 już po raz X w Centrum Kultury w Gdowie odbyły się Spotkania Teatralne RAMPA. W tym roku również odbyły się V Dziecięce Spotkania Teatralne RAMPA JUNIOR 2018.

            RAMPA to przegląd małych form teatralnych. W tym roku na deskach gdowskiej sceny wystąpiły grupy juniorskie oraz młodzieżowe. Naszą szkołę w kategorii Junior reprezentowali uczniowie klasy czwartej – grupa „Ananasy z czwartej klasy”, którzy przedstawili spektakl pt. „Zabawa w śpiącą królewnę”.

            Wszyscy młodzi aktorzy na scenie dali z siebie wszystko, czym zachwycili Jury w składzie: Dorota Bochenek, Alicja Chechelska- Płoskonka i Beata Przybylska. Każda z grup omawiała z Jury swój występ, otrzymując nie tylko pochwały, ale i cenne rady oraz wskazówki do dalszej pracy.

            Spektakl naszych czwartoklasistów bardzo spodobał się nie tylko publiczności, ale i Jury. Grupa „Ananasy z czwartej klasy” zajęła II miejsce w kategorii Junior. Na Uroczystej Gali Wręczenia Nagród otrzymali oryginalną statuetkę w formie maski, słodki upominek oraz pamiątkowy dyplom. Nagrody wręczali: Wójt Gminy Gdów – p. Zbigniew Wojas, Dyrektor Gdowskiego Centrum Obsługi Oświaty- p. Julita Natkaniec oraz Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie – p. Wioleta Chmiela.

            Naszym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!

               

          •  „Zdrowo, kolorowo, owocowo” czyli Tydzień Promocji Zdrowia

                       W dniach 14 – 19 maja zorganizowaliśmy w naszej szkole Tydzień Zdrowia pod hasłem „Zdrowo, kolorowo, owocowo”.

                      Pierwszy dzień tygodnia zdrowia „My nie chorujemy, bo owoce i warzywa jemy” upłynął pod znakiem informacji dotyczących prawidłowego odżywiania. Dzieci przyniosły do szkoły ulubione owoce i warzywa, którymi podzieliły się z innymi. Uczniowie klas IV - VII wzięli udział w zajęciach na temat zaburzeń odżywiania: anoreksji i bulimii. Obejrzeli również film o tej tematyce. Wykonali gazetki, plakaty, piramidy i talerze zdrowia.

                       Drugi dzień tygodnia zdrowia „W zdrowym ciele zdrowy duch” poświęcony był ćwiczeniom fizycznym i wpływowi ruchu na zdrowie. Nauczyciel wychowania fizycznego opowiedział o wpływie ćwiczeń i wysiłku fizycznego na zdrowie człowieka, przeprowadził turniej piłki siatkowej. Na każdej przerwie uczniowie ćwiczyli aerobik lub tańczyli.

                        Trzeci dzień przebiegał pod hasłem „Żeby zdrowym być trzeba wodę pić”. W tym dniu każdy uczeń przyniósł wodę mineralną, niektórzy zrobili sobie wodę cytrynową, pomarańczowa lub miętową. Odbył się także konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu. Dzieci z klasy „0” odgadywały zagadki, uczniowie klas młodszych rozwiązywali krzyżówki i odszukiwali wyrazy związane ze zdrowym stylem życia, natomiast ich starsi koledzy pisali test.

                       Największą atrakcją były zajęcia prowadzone w kolejnym dniu „Zdrowo jem, zdrowo żyję” w formie ćwiczeń praktycznych, w których uczniowie przygotowywali zdrowe i różnorodne potrawy: koreczki, kanapeczki, szaszłyki owocowe, koktajle z bananów, soki ze świeżych owoców, sałatki owocowe i warzywne.

                     W ostatnim dniu naszej akcji uczniowie wszystkich klas przynieśli do szkoły ulubione świeżaki. W klasach zrobiło się kolorowo i wesoło. Tydzień zdrowia zakończył się rozstrzygnięciem konkursów i inscenizacją wiersza „Na straganie”

            Konkurs plastyczny:

            Klasa „0” – Hanna Banaszkiewicz

            Klasy I – VII – Kinga Gajek

            Konkurs wiedzy:

            Klasa „0” – Michalina Schonborn-Tomczak

            Klasy I – III – Kacper Dębowski

            Klasy IV – VII – Damian Linczowski i Kamil Manys

             

            W klasie pierwszej najlepsza okazała się Lena Augustyn, drugiej – Eryk Grochal, trzeciej Kacper Dębowski, czwartej – Kacper Pinkowski, piątej – Dominika Sowa i Emilia Ślusarczyk, szóstej - Damian Linczowski i Kamil Manys, siódmej – Witold Biernat i Justyna Koczaj.

            Zwycięzcom gratulujemy, rodzicom dziękujemy za pomoc.

               

                 

          • Healthy food

                      W ramach programu "Trzymaj formę" uczniowie klasy piątej robili piramidę żywieniową oraz talerze zdrowego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji; klasa siódma - tęczę z owoców i warzyw; a klasa szósta - plakat z owocami i warzywami wg kolorów (tzn. na jednym same owoce i warzywa niebieskie i fioletowe, na drugim czerwone, na trzecim zielone itp.).

          • "Ekopojazd"

                       W związku z tematem lekcji o środkach transportu uczniowie klasy trzeciej wykonali ekopojazdy wykorzystując do tego "śmieci" czyli plastikowe butelki, zakrętki, rolki po papierze toaletowym, pudełka/opakowania po produktach spożywczych, które były do wyrzucenia. Uczniowie byli podzieleni na trzy grupy. Pierwsza grupa wykonała pojazd poruszający się w powietrzu,  druga grupa na lądzie, a trzecia drogą wodną.

               

          • Konkurs Matematyczny „Rachmistrz”

                      W dniu 9 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Zręczycach odbył się Gminny Etap Konkursu Matematycznego „Rachmistrz”, w którym brali udział uczniowie szkół podstawowych Gminy Gdów. Konkurs gminny był poprzedzony eliminacjami klasowymi i szkolnymi. Wszyscy uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani do współzawodnictwa, posiadali szeroką wiedzę i doskonałe umiejętności matematyczne.

            Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Kinga Gajek – klasa IV, Kacper Pajorski – klasa V, Damian Linczowski klasa VI, Witold Biernat – klasa VII.  Najlepszy spośród siódmoklasistów okazał się Witold Biernat uzyskując tytuł Rachmistrza Klas VII.

            W uroczystym ogłoszeniu wyników konkursu uczestniczyła Pani Julita Natkaniec Dyrektor Gdowskiego Centrum Obsługi Oświaty, która złożyła gratulacje najlepszym matematykom, wręczyła im nagrody ufundowane przez tę instytucję oraz podziękowała nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.

                       6 czerwca w Szkole Podstawowej w Niepołomicach odbędzie się powiatowy etap konkursu, w którym gminę Gdów będzie reprezentował m.in. Witold Biernat. Witkowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                 

          • Bieg Konstytucji 3 Maja

                       Uczniowski Klub Sportowy przy Zespole Szkół w Gdowie w ramach lokalnych obchodów 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizował VI Bieg Konstytucji 3 Maja. Celem zawodów było upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie zarówno klas starszych jak i młodszych. Najmłodszym uczestnikiem biegu była Oliwka z „zerówki, która otrzymała wyróżnienie.

             

          • Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

                       Dnia 31 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski nasi uczniowie przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbył się występ uczniów, który przypomnieli historię tego zdarzenia.

            Świetna inscenizacja akademii i piękna prezentacja sprawiły, że uczniowie oglądali ją z powagą i zaciekawieniem.

             

          • Połączenie nauki i zabawy

                       Robotyka dla dzieci to świetny i ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu, o czym przekonali się uczniowie klas I – III biorący udział w zajęciach.

            Podczas lekcji wspólnie poznają urządzenia i pojazdy oraz ich sposób działania. Budują części mechaniczne robotów przy użyciu programu komputerowego, programują ich ruchy a następnie uruchamiają je tak, aby można było zobaczyć co potrafią. Uczą się, jak kontrolować robota za pomocą urządzeń mobilnych. Mogą uruchomić swoją kreatywność i logiczne myślenie. Uczą się prostych zasad konstrukcji robotów, przyswajają podstawy programowania i rozwijają umiejętność analitycznego myślenia.

               

          • Bawimy się na świetlicy

                      Bardzo lubimy zajęcia na świetlicy. Tutaj spotykamy się z kolegami i koleżankami z innych klas. Możemy bawić się, rozmawiać, odrobić lekcje. Mamy dużo gier planszowych, dywaniki do zabaw ruchowych, książeczki do kolorowania i czytania. Możemy oglądać filmy, słuchać muzyki, śpiewać, a nawet tańczyć. Jeżeli jest ładna pogoda chętnie przebywamy na placu zabaw lub na boisku szkolnym.

             

          • Lekcja przyrody

                       Na lekcjach przyrody poznaliśmy etapy rozwoju rośliny nasiennej. Swoją wiedzę postanowiliśmy utrwalić w terenie. Zaopatrzeni w lupy udaliśmy się na poszukiwanie roślin w najbliższej okolicy, a ponieważ mieszkańcy Bilczyc chętnie uprawiają je w swoich sadach i ogródkach bez trudu mogliśmy je podziwiać i obserwować. Przypomnieliśmy sobie jak zbudowany jest kwiat, co to jest zapylenie i zapłodnienie. Nasze koleżanki usiłowały dopomóc owadom, które w tak piękny dzień pracowały niestrudzenie, przenosząc pyłek z pręcików na słupek. Lubimy lekcje w plenerze. Są ciekawe, przyjemne i dostarczają wiedzy w przystępny sposób.

                           

          •           Pokazy kriogeniczne "Zmiany właściwości substancji w niskich temperaturach”

                       12 kwietnia uczniowie klasy VII wzięli udział w pokazach kriogenicznych na Wydziale Chemii UJ pt. ”Zmiany właściwości substancji w niskich temperaturach”.  Podczas spotkania zostały zaprezentowane właściwości skroplonych gazów oraz substancji w niskich temperaturach.

            Pokaz składał się z krótkiego wykładu na temat historii skraplania gazów i zastosowań kriogeniki oraz szeregu doświadczeń przedstawiających niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach.

            W ramach zajęć dzieci zobaczyły zjawisko Leidenfrosta, powstawanie mgieł i piany, przemiany fazowe w metalach i niemetalach, zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych, skraplanie gazu ziemnego, skraplanie i zestalanie argonu, rozdzielanie skroplonego powietrza na składniki, a także jego właściwości chemiczne, spalanie gazów i  mieszaniny piorunującej.

            Pokaz był niezwykle ciekawy, uczniowie uważnie słuchali wykładu i śledzili przebieg doświadczeń.

                 

          • Dzień czekolady

                        12 kwietnia przypada Światowy Dzień Czekolady. W naszej szkole obchody tego najsłodszego dnia odbyły się już 9 kwietnia. W klasach od rana unosił się smakowity zapach czekolady. Dzieci przyniosły smakołyki, którymi się częstowały. Po dzisiejszym dniu wszystkim wiadomo, że czekolada dostarcza  witamin, magnezu, poprawia nastrój, koncentrację i jest źródłem przyjemności.