• Wielkanocny Konkurs

      Jak co roku, w Centrum Kultury w Gdowie zorganizowano ,,Konkurs Wielkanocny” na pisankę tradycyjną, kartkę świąteczną, stroik oraz palmę. Uczniowie  naszej szkoły przygotowali barwne prace, nawiązujące do folkloru Świąt Wielkanocnych.

      11 marca  w Centrum Kultury odbyło się ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Wśród nagrodzonych znalazły się prace uczniów naszej szkoły.

      W kategorii kartek świątecznych pierwsze miejsce zajął Mateusz Pacek z klasy VI, a III miejsce zdobyła Wiktoria Sitko z kl. III.

               W konkursie na najpiękniejszą pisankę  III miejsce  zdobyła Emilia Gumulińska z klasy I.

               W konkursie na najpiękniejszy stroik wyróżnienie otrzymała Maja Węgrzyn z klasy II.

               Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za zaangażowanie, a laureatom serdecznie gratulujemy sukcesów.

            

     • "Szkolni Mistrzowie Ortografii"

                      8 marca odbył się II szkolny etap Gminnych Konfrontacji Ortograficznych.  W kategorii klas III – IV  o tytuł "Szkolnego Mistrza  Ortografii" rywalizowały uczennice z klasy III –  Zuzanna  Pawlik, Wiktoria Sitko, Daria Wlazło  oraz uczniowie z klasy IV – Aleksandra Grabowska, Damian Linczowski i Gabriela Skoś. W tej kategorii wiekowej najlepsza okazała się Daria Wlazło.                                 

                  Wśród uczniów klas V – VI w ortograficznych zmaganiach uczestniczyli przedstawiciele  klasy V: Witold Biernat, Gabriela Dymek i Jan Maderak oraz uczniowie z klasy VI:  Paweł Czapiewski, Michał Morawski  i  Weronika Pawlik. Tu najwięcej punktów zdobył Witold Biernat.

      Daria i Witold będą reprezentować naszą szkołę w III międzyszkolnym etapie Gminnych Konfrontacji Ortograficznych.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a Darii i Witkowi życzymy dalszych sukcesów.

     • Dzień Patrona

      „Płaszcz swej opieki roztocz nad młodzieżą”–  pod takim hasłem  obchodziliśmy tegoroczne święto szkoły. W organizację akademii włączeni zostali wszyscy uczniowie.  Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru  i zaśpiewania hymnu szkoły.  Po przywitaniu zebranych uczniowie z klas IV i VI opowiedzieli o życiu i działalności świętej Kingi. Klasa V przygotowała inscenizację znanej legendy o znalezieniu zaręczynowego pierścienia węgierskiej królewny w bryle soli. Następnie uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali  wiersze i piosenki poświęcone  patronce szkoły – świętej Kindze.
       

     • Sadzenie cebulek i nasion

      W czwartek dzieci z oddziału przedszkolnego bawiły się w ogrodników. Najpierw własnoręcznie przygotowały i ozdobiły doniczki z plastykowych butelek a następnie wypełniły ją ziemią i zasiały nasionka i cebulki. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze informacje dotyczące hodowania roślin i ustaliliśmy dyżury podlewania i dbania o nie. Teraz tylko czekamy na efekty naszej pracy. 

       

       

     • Doświadczenia z wodą

      W ubiegłym tygodniu dzieci z oddziału przedszkolnego poznawały cztery żywioły. W czwartek zajmowaliśmy się wodą. Sprawdzaliśmy, co rozpuszcza się w wodzie, a co nie. Sprawdzaliśmy też, jak zachowuje się jajko po wrzuceniu do słodkiej lub do słonej wody. Na koniec sprawdzaliśmy, które ze znanych nam przedmiotów toną w wodzie, a które będą po niej pływać.

     • Walentynki

      Walentynki - coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. Stałym elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy i pluszowych maskotek.
      Nasi uczniowie kochają świętego Walentego, nikt nie pozostał bez serduszka od Walentynki lub Walentego.

                  

     • Żywa lekcja przyrody

      15 lutego nasi uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji przyrody. Poznali gady żyjące w Polsce i na świecie. Zapoznali się z zasadami obserwacji zwierząt. Dowiedzieli się jakie reakcje ze strony ludzi odbierane są przez gady jako zagrożenie ich życia i w jaki sposób odpowiadają na nie, jak zachować się, gdy spotkamy „zdenerwowanego" lub wystraszonego gada.

      Lekcja miała charakter zabawy, podczas której m.in. dowiedzieli się, które gady są największe/najmniejsze, najsilniejsze/najodważniejsze, najbardziej płochliwe, gdzie mieszkają, czym się żywią, czy mają zapach, czy możemy je usłyszeć, dlaczego niektóre zmieniają kolor, czy potrafią chodzić po wodzie i wiele innych. Na spotkaniu nie zabrakło ciekawych anegdot z życia zwierząt.

      Lekcja została zaplanowana tak by stopniowo przełamać niejednokrotnie występujący lęk i niechęć do poznawania i obserwacji. Dzieci dotykały zwierzęta, chętnie brały je do rąk lub na szyję (pod bacznym okiem i przy zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa przez prowadzącego).

      Nauka poprzez bezpośrednią obserwację i zabawę rozwija zainteresowania przyrodnicze, postawę badawczą, a pozytywne emocje towarzyszące spotkaniu pozostawią ślad w pamięci dzieci (dzieci chcą mieć zdjęcia z wężami, a pozostawione wylinki będą pomocą w nauce lekcji przyrody).

      PREZENTOWANE GADY:
      BOA DUSICIEL - WĄŻ CHIŃSKI - POŁOZ ZBOŻOWY - GEKON ORZĘSIONY - NERODIA FLORYDYJSKA

      DODATKOWE ATRAKCJE:
      KARMIENIE JASZCZURKI OWOCAMI - WYLINKI WĘŻY - GRZECHOTKA GRZECHOTNIKA - ZĄB JADOWY

                  

            

     • Dzień Babci i Dziadka

      Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.

      Dnia 15.01.2016 r. w Domu Strażaka w Bilczycach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny.

                                 

     • Zabawa choinkowa

      Karnawał to czas tańca i rozrywki. Świetną ku temu okazją była zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się 7 stycznia. Młodsi uczniowie przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radosnych i rozbieganych maluchów można było znaleźć dobre wróżki, urzekające księżniczki i ciekawe koty. Nie zabrakło też odważnych indian, batmanów i spidermanów.
      Wielką atrakcją okazały się zabawy i konkursy przygotowane przez didżeja.
      Na wszystkich zmęczonych tańcem czekał przygotowany przez rodziców poczęstunek.

                    

       

     • Jasełka

      21 grudnia 2015r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mogli przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami.

      Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści.

      Na zakończenie uczniowie i nauczyciele wysłuchali życzeń pani dyrektor Ewy Dziedzic i w świątecznych nastrojach rozeszli się do sal, w których odbyły się klasowe spotkania wigilijne.

                                   

     • Marry Christmas

      18 grudnia odbył się gminny przegląd piosenki angielskiej o tematyce bożonarodzeniowej zorganizowany przez Szkołę Podstawową  im. Kornela Makuszyńskiego w Jaroszówce. W przeglądzie wzięło udział 7 uczniów naszej szkoły.  Emilia Gumulińska z klasy I zaśpiewała piosenkę pt. „We Wish You a Merry Christmas.”  Własną wersję znanego „przeboju” świątecznego „Jingle Bells”  wykonał zespół z klasy III w składzie: Zuzanna Pawlik, Dominika Sowa, Wiktoria Pietrzak, Wiktoria Sitko, Daria Wlazło i Oskar Wróblewski (gra na puzonie).

     • Idą Święta

      W naszej szkole już święta. Klasy i korytarze pięknie przystrojone, na choinkach wesoło mrugają światełka. Dzieci przygotowują Jasełka, a rodzice wigilię.

      Poza tym uczniowie wykonali piękne ozdoby świąteczne na konkurs szkolny i szopki  na konkurs w Gminnym Ośrodku Kultury w Gdowie.

                              

     • Lubimy św. Mikołaja

      Wizyta św. Mikołaja to dla wszystkich dzieci ogromne przeżycie. Zgodnie z tradycją do naszej szkoły także zawitał Święty. Mikołaj pamiętał o wszystkich, wręczał prezenty, rozmawiał i pozował do zdjęć, by każdy uczeń miał pamiątkę. Po uśmiechniętych buziach można było się domyślać, że  Mikołaj trafił z podarunkami. Wszyscy kochamy Mikołaja i mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów odwiedzi naszą szkołę.

                                               

     • Świąteczne pierniczki dla Świętego Mikołaja

      W pierwszych dniach grudnia, dzieci z oddziału przedszkolnego zostały zaproszone przez Panią Danusię, babcię Eryka, na pieczenie świątecznych pierniczków. Pracy było dużo, ale dzieci świetnie sobie poradziły. Wykrawały foremkami ciasto, układały na blaszkę, obserwowały piekące się ciasteczka. Zabawa w małych cukierników wszystkim bardzo się podobała.

      Na następny dzień przedszkolaki dekorowały pierniczki za pomocą lukrowych pisaków. Pierniczki wyglądały bardzo smakowicie, dlatego też niektórzy nie potrafili się powstrzymać, aby ich nie skosztować. Pięknie udekorowane ciasteczka zostały wręczone przez dzieci Świętemu Mikołajowi w podziękowaniu za piękne prezenty.

            

     • Andrzejki

      W czwartek 26 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa. Dzieci z klas 1-3 bawiły się od godz. 10:00 do 13:30, a uczniowie klas starszych od godz. 16:00 do 18.30.

      Na dyskotekę przyszło bardzo dużo osób. Do wróżb ustawiały się długie kolejki. Każdy chciał poznać  swoją przyszłość. Wszyscy przebijali serca, rzucali kości i szpilki. Kolejki do wróżb stały się jeszcze dłuższe kiedy doszła wróżba, gdzie można się było dowiedzieć, ile w przyszłości będzie się mieć dzieci.

      Na zabawie był także poczęstunek. Na talerzykach były ciastka, chipsy, czekoladki oraz soczki. Niektórzy byli tak pochłonięci tańczeniem, że nie chcieli odpocząć.

      Później wszyscy bawili się robiąc duże koło, do którego wchodziły dwie osoby, które przytulały kogoś innego, kto tworzył koło, po czym wymieniali się miejscami.

      Już niedługo zabawa miała się kończyć, co zasmuciło wszystkich. Atmosferę poprawiła pani Justyna, która uczyła nas tańczyć makarenę.

      Wychodząc wszyscy chcieli już kolejną dyskotekę.

       

       

     • Dzień Smerfa

      W poniedziałek w naszej szkoły zorganizowano Dzień Smerfa. Polegał on na tym, że uczniowie ubiorą się na niebiesko. Większość ubrana była w białe spodnie i niebieskie bluzy albo koszulki. Wszyscy się bardzo starali, żeby ich klasy wygrały ten konkurs. Najlepiej byli ubrani Damian i Mateusz Pacek, którym mama uszyła specjalne czapki i spodnie. Ten konkurs wygrała klasa pierwsza, w której wszystkie dziewczynki wyglądały jak prawdziwa bohaterka bajki.

     • Wycieczka do Krakowa

      20 listopada uczniowie klas III – VI uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.

      Najpierw obejrzeli film Hotel Transylwania 2 w wymiarze 3D. Zabawna animowana komedia podbiła ich serca. Z żalem żegnali się z bohaterami zamieszkującymi pięciogwiazdkowy Hotel Transylwania, w którym obok upiorów mogli mieszkać także ludzie. Hrabia Dracula, Mavis, Jonathan i uroczy Dennis sprawili, że kilkakrotnie pytali kiedy będzie trzecia część filmu .

      Zwiedzanie Zamku Królewskiego rozpoczęli od kompleksu sal na parterze, który służył za mieszkanie dla administratora wzgórza wawelskiego. Następnie udali się do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała i cierpliwie odpowiadała na zadawane przez nich niekończące się pytania.

      Po zakończeniu zwiedzania wspaniałego zabytku wszyscy byli bardzo zadowoleni, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń.

         

     • Bezcenna przyjaźń

      W czwartek 12 listopada uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie teatru kukiełkowego Tomcio z Nowego Sącza pod tytułem Bezcenna przyjaźń. Tematem bajki była niezwykła przyjaźń i przywiązanie staruszka do zwierząt, które utracił dla mało znaczących przedmiotów. Aby je później odzyskać postanowił oddać nawet własne życie. Spektakl opowiadał o przyjaźni – wartości, której nie możemy kupić za żadne pieniądze. Przestrzegał też przed bezkrytycznym uleganiem reklamom, gdyż żaden, nawet najcenniejszy przedmiot, nie może nam zastąpić bliskiej relacji z drugim człowiekiem.

      Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom, o czym świadczyły ich emocjonalne reakcje w czasie jego trwania.

            

       

     • Akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości
       

      10 listopada w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie prezentując przygotowane wiersze i pieśni patriotyczne.

     • Lekcje muzealne

      6 listopada uczniowie z klas 0- III uczestniczyli w niezwykłych lekcjach zorganizowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

      Dzieci z zerówki odwiedziły  Dom Jana Matejki. Podczas zajęć miały okazję poznać miejsce, w którym żył i tworzył słynny polski malarz – Jan Matejko. Klimat Domu Jana Matejki stworzony z dźwięków, zapachów i struktury niektórych materiałów, dał przedszkolakom możliwość poznania tego miejsca wielozmysłowo.

      Dzieci z klasy I miały okazję podziwiać piękne wnętrza domu artysty Józefa Mehoffera, oraz jego prace - witraże, obrazy olejne, rysunki i projekty. Poznały też różne ciekawostki z życia artysty oraz jego rodziny - żony Jadwigi i syna Zbigniewa. Na koniec dzieci uczestniczyły w zajęciach  plastycznych - wykonały konika na biegunach - była to podobno ulubiona zabawka syna artysty.

      Klasa II  odwiedziła Kamienicę Szołayskich i brała udział w lekcji "Mania zbierania". Uczniowie poznali sylwetkę słynnego krakowskiego kolekcjonera i mecenasa sztuki Feliksa Jasieńskiego, oglądali jego zbiory malarstwa, rzeźby, grafiki, a także ceramiki, tkanin i mebli.

      Uczniowie klasy III podczas interesujących zajęć w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka dowiedzieli się ,,jakie zwierzęta kryją się w starych obrazach".

      Na zakończenie wszystkie klasy spacerowały po krakowskim Rynku, słuchały hejnału i  podziwiały zabytki Krakowa. Zwiedziły też Kościół Mariacki z jego pięknym ołtarzem.

      Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę do tego królewskiego miasta.