• Święto Niezapominajki

      W sobotę 16 maja dzieci z oddziału przedszkolego wzięły udział w Święcie Niezapominajki. W tym roku grupy przedszkolne miały zaprezentować  programy artystyczne pod hasłem „Uważam, pomagam, ratuję!”. Przedszkolaki z Bilczyc zaprezentowały krótki kurs pierwszej pomocy, zaśpiewały piosenkę o prawidłowym przechodzeniu przez ulicę oraz zatańczyły prezentując odblaskowe stroje.

                 

     • Gminne Konfrontacje Ortograficzne

      MISTRZ   ORTOGRAFII

                      12.05.2015roku w Szkole Podstawowej w Gdowie odbył się trzeci i zarazem ostatni etap Gminnych Konfrontacji Ortograficznych. Wzięli w nim udział uczniowie z wszystkich placówek oświatowych znajdujących się na terenie Gminy Gdów. Naszą szkołę reprezentowali  Witold Biernat z klasy IV oraz Weronika Linczowska z klasy VI.  Jak co roku uczestnicy mieli napisać dyktando, uzupełnić „dziurawiec” i rozwiązać krzyżówkę.  Z tymi zadaniami najlepiej poradził sobie Witold Biernat i tym samym zdobył tytuł Mistrza Ortografii Gminy Gdów w kategorii klas III – IV.

                      Witkowi gratulujemy I miejsca i życzymy dalszych sukcesów.

     • "Rachmistrz"

      W dniu 6 maja 2015 r. odbył się w SP w Gdowie gminny etap konkursu matematycznego "Rachmistrz". W rywalizacji wzięło udział 35 najlepszych  uczniów z klas IV - VI, z dziesięciu szkół podstawowych w gminie Gdów.

      W kategorii klas IV wyróżnienie otrzymał Witold Biernat.

      Zdjęcia: http://spgdow.szkolnastrona.pl

       

     • Kolonie dla dzieci

      Dzieci, których rodzice opłacają KRUS mogą wyjechać na kolonię do Łeby w terminie 12.07 – 26.07.2015 roku. Koszt 500 zł. Zgłoszenia przyjmuje pani Julia Jelonek w Urzędzie Gminy w Gdowie.

     • Akademia 3 Maja

      W czwartek 30 kwietnia świętowaliśmy Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odbyła się uroczysta akademia, w której wzięły udział wszystkie klasy. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski

      Patriotyczne akademie rocznicowe są w naszej szkole tradycją. Dzięki takim uroczystościom dyrektor szkoły oraz grono pedagogiczne dążą do kształtowania postaw patriotycznych, wychowania w polskości oraz przygotowania do życia w demokratycznym państwie.

     • Wycieczka na Wawel

      21 kwietnia uczniowie klas IV-VI wspólnie z nauczycielami wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Korzystając z programu przygotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieci zapoznały się z tematem „Życie codzienne i obyczaje średniowiecza”. Zajęcia na Wawelu rozpoczęły się od wizyty w Zbrojowni, gdzie uczniowie obejrzeli broń i zbroje rycerskie. Następnie udali się do Skarbca Koronnego. Tam podziwiali przedmioty wykonane ze złota i wysłuchali opowieści o Szczerbcu. Kolejnym miejscem zwiedzania był Wawel Zaginiony.

      Po lekcji historii na Wawelu uczniowie udali się do kina na film pt „Kopciuszek”.

     • Spotkanie z ks. biskupem Janem Zającem

      Dnia 20.04.2015r. Szkołę Podstawową im. Świętej Kingi w Bilczycach odwiedził gość szczególny - Jego Ekscelencja Ks. Biskup Jan Zając. Wizyta tak szanownego gościa, była wyjątkowym wydarzeniem dla nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

      Uroczyste przywitanie ks. biskupa, w asyście ks. proboszcza Stanisława Będkowskiego, przy wtórze pieśni religijnej „Bądź pozdrowiony gościu nasz” było wzruszające dla nas wszystkich. Uśmiechnięty ks. biskup witał zebranych gestem, słowem, uściskiem dłoni a nawet żartem.

      Ks. biskup skierował do nas słowa wsparcia i radosnego przesłania Słowa Bożego a także udzielił pasterskiego błogosławieństwa dla całej rodziny szkolnej.

      Ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci.

     •                                                                                   Powiatowy Turniej BRD

      Eliminacje obejmowały test teoretyczny z wiedzy z zakresu bezpieczeństwa o ruchu drogowym oraz jazdę sprawnościową rowerem po torze przeszkód. Po raz pierwszy w ramach turnieju przeprowadzono konkurencję z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, którą poprowadził ogniomistrz Robert Kmiecik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce.

      W powiatowych eliminacjach turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym wzięło udział 80 uczniów z 20 szkół powiatu wielickiego.

      Naszą szkołę reprezentowali: Grzegorz Dębowski, Wioletta Lenart, Weronika Linczowska i Konrad Palonek. Wykazali się oni dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa o ruchu drogowym, prawidłowo udzieli pomocy ofierze wypadku, kilka punktów stracili na torze przeszkód. W konkurencji indywidualnej Grzesiu zajął szóste miejsce.

       

       

     • Sprawdzian trzecioklasisty

      16 kwietnia klasa III wzięła udział w Ogólnopolskim Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasisty.
      Uczniowie rozwiązywali zadania z języka polskiego i matematyki.

     •                                                     Robimy kanapki

      W czwartek dzieci z oddziału przedszkolnego same przyrządziły kanapki na śniadanie. Najpierw przygotowywały miejsce swojej pracy, pamiętały również o dokładnym umyciu rąk. Następnie wszystkie dzieci zabrały się do krojenia, smarowania oraz układania różnych wzorów na swoich kanapkach. Na koniec nastąpiła najmilsza czynność czyli delektowanie się własnoręcznie przygotowanym posiłkiem. Wszystkie dzieci zgodnie stwierdziły, że nigdy wcześniej kanapki nie smakowały im równie dobrze.

       

                 

     • Sprawdzian szóstoklasisty

      Niemal 350 tys. uczniów klas szóstych przystąpiło dziś do swojego pierwszego poważnego egzaminu. Nasi uczniowie przed sprawdzianem są pełni optymizmu i wiary we własne umiejętności. Wyniki poznamy 29 maja.

       

     • Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce

      27 marca wybraliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce. Zaraz na wstępie dostaliśmy roboczy strój, kask, lampę – ekwipunek godny górników. Przygodę rozpoczęliśmy od zjazdu najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym Regis.  Nad wyprawą czuwał doświadczony przewodnik zwany przodowym. Znał on kopalnię od podszewki, pewnie prowadził nas po labiryncie komór i korytarzy. Każdemu uczestnikowi ekspedycji przydzielił górniczy zawód oraz zadanie do wykonania. Samodzielnie mierzyliśmy poziom stężenia metanu, wyszukiwaliśmy i transportowaliśmy sól, wyznaczaliśmy drogę i badaliśmy nieznane sobie komory. Poznaliśmy w praktyce codzienne podziemne życie, a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów.

      Trasa górnicza była dla nas niezapomnianą przygodą, fascynującym spotkaniem z górniczymi tradycjami i obrzędami oraz pomysłem na aktywne spędzenie czasu.

     •  

      Wielkanocny Konkurs

      Jak co roku, w Centrum Kultury w Gdowie zorganizowano ,,Konkurs Wielkanocny” na pisankę tradycyjną, kartkę świąteczną, stroik oraz palmę. Uczniowie  naszej szkoły przygotowali barwne prace, nawiązujące do folkloru Świąt Wielkanocnych.

      19 marca  w Centrum Kultury odbyło się ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Wśród nagrodzonych znalazły się prace uczniów naszej szkoły.

      W kategorii kartek świątecznych pierwsze miejsce zajął Mateusz Pacek z klasy V, a wyróżnienie zdobył Filip Satora z kl. I .

      W konkursie na najpiękniejszą pisankę  wyróżnienie otrzymał Damian Pacek z klasy II

      Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za zaangażowanie, a laureatom serdecznie gratulujemy sukcesów.

       

     • Witamy Wiosnę

      W dniu 20 marca tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole  obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Uczniowie przez cały dzień prezentowali swoje pomysłowe przebrania. Podczas apelu każda klasa w dowolnym stylu witała Wiosnę. Wszyscy wykazali się dużą pomysłowością prezentując ciekawe plakaty, scenki i piosenki o tematyce wiosennej. 
      Dzień Wiosny w naszej szkole upłynął w wyśmienitych nastrojach.

     • Zabawa w teatr

      W środę na lekcji drugoklasiści pracowali nad przygotowaniem pantomimy "Kot w butach". Wszyscy młodzi aktorzy wspanieli wcielili się w swoje role. Taka lekcja na pewno na długo pozostanie w pamięci.

     • Warsztaty ceramiczne

      11 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez panią Iwonę Jesień. Dzieci pod czujnym okiem prowadzącej warsztaty lepiły z gliny aniołki. Wymagało to zaangażowania, cierpliwości i koncentracji. Powstały niepowtarzalne prace, które następnie zostały zabrane do wypalenia w piecu.
      Zajęcia z gliną i narzędziami rzeźbiarskimi sprawiły wszystkim dużą przyjemność.

                  

     • Dzień Patrona

      6.03.2015 roku szkoła miała swoje święto – Dzień Patrona. Do tej uroczystości wszyscy uczniowie przygotowywali się od dłuższego czasu, ponieważ w szkole był zorganizowany konkurs literacko – plastyczny związany z patronką. Dzieci z klas młodszych poznawały wybrane legendy  o świętej Kindze i przygotowywały do nich ilustracje, natomiast uczniowie z klas IV – VI pisali wiersze. Uroczysta akademia rozpoczęła się od zaśpiewania hymnu szkoły. Dzieci z klasy V przypomniały życiorys świętej Kingi. Po nich  uczniowie z klas 0 – III  opowiadali  legendy, do których wykonali  piękne ilustracje. W dalszej części programu artystycznego  laureaci konkursu literackiego recytowali napisane przez siebie wiersze. Na zakończenie uczniowie z klasy I zaśpiewali piosenkę „Święty uśmiechnięty.”

      Po części artystycznej pani dyrektor wręczyła dyplomy laureatom konkursu. Wśród wyróżnionych w konkursie plastycznym znaleźli się:

       I miejsce – Bartłomiej Nowak i Damian Linczowski (praca wspólna)

      II miejsce – Kamil Manys, Dominika Sowa

      III miejsce – Damian Pacek, Kamil Brożek, Weronika Michalik

      wyróżnienia – Aleksandra Górska, Aleksandra Grabowska

      Ponadto przyznano dwa dyplomy dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I.

      Laureatami konkursu literackiego zostali:

      I miejsce – Grzegorz Dębowski

      II miejsce – Michał Morawski

      III miejsce – Gabriela Dymek

      Wyróżnienia – Jacek Markot, Witold Biernat, Jan Maderak, Weronika Pawlik, Adrian Braś, Antoni Skoś, Rafał Ruśkowski, Weronika Linczowska, Wiktoria Musiał.

      Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy. 

     • Walentynki

                 Z okazji Dnia Świętego Walentego Samorząd uczniowski zorganizował w naszej szkole Pocztę Walentynkową. Przez cały tydzień uczniowie przygotowywali i wrzucali do specjalnie przygotowanej skrzynki kartki z życzeniami i pozdrowieniami, podpisując je „Twój Walenty, lub „Twoja Walentynka.” Większość pięknie ozdobionych kartek miała kształt kolorowych serduszek. W piątek walentynkowi listonosze roznosili je do klas. Odczytywanie walentynkowej korespondencji wzbudziło wiele pozytywnych emocji. Każdy mógł pomyśleć: „To miło, że inni o mnie pamiętają.”

       

     • Dzień Bezpiecznego Internetu

                 Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje są organizatorami Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce, który obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004r.  Główną ideą krajowych obchodów DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz zaznajomienie rodziców z problematyką bezpieczeństwa najmłodszych online. 

      Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI 2015 w naszej szkole realizowane były pod hasłem Razem tworzymy lepszy Internet.