• Konkurs recytatorski

                 W Centrum Kultury w Gdowie odbyły się eliminacje gminne 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Do rywalizacji stanęło 44 uczniów, a sześciu najlepszych spośród nich będzie reprezentowało gminę Gdów w etapie powiatowym.

      Recytujących oceniało Jury w składzie:
      Elżbieta Matuszyk – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie,
      Krzysztof Bochenek – aktor Teatru "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie.

      Naszą szkołę reprezentowali:
      Radosław Kowalski – kl. I
      Wiktoria Sitko – kl. II
      Gabriela Skoś – kl. III
      Jacek Markot – kl. IV
      Aleksandra Wrona – kl. V
      Julia Mrozowska – kl. VI

      W kategorii klas 0- III:
      III miejsce zajął Radosław Kowalski

      W kategorii klas IV-VI:
      Wyróżnienie otrzymał Jacek Markot

      http://www.gdow.pl/aktualnosci/znamy-zwyciezcow-konkursu-recytatorskiego.html

       

       

       

     • Dzień Babci i Dziadka

                      23 stycznia uczniowie naszej szkoły zaprosili  Babcie i Dziadków  do Domu Strażaka  w Bilczycach, aby uczcić ich święto. Rodzice przygotowali tam dla wszystkich słodki poczęstunek.  Pani dyrektor  przywitała przybyłych gości i zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez uczniów.   Najpierw wystąpiły maluchy z oddziału przedszkolnego. Zaprezentowały swoim Babciom i Dziadkom „Jasełka”. Następnie starsze dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, przedstawiały scenki humorystyczne i tańczyły. Na zakończenie uczniowie złożyli Babciom i Dziadkom serdeczne życzenia z okazji ich święta i wręczyli własnoręcznie przygotowane kwiaty.

      Część artystyczna przygotowana przez dzieci dostarczyła Babciom i Dziadkom wiele uśmiechów i wzruszeń. To był bardzo miły dzień.

       

     • "Cukierki"

      W ramach profilaktyki wczesnego wspomagania w naszej szkole prowadzone są warsztaty dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I-III pt. „Cukierki”.

      Ich celem jest przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi.

      Forma zajęć: wspólna lektura bajki w zespole klasowym i praca z dziećmi na bazie tekstu z wykorzystaniem różnych metod aktywnych.

            

     • "Góra grosza"

      Samorząd Uczniowski naszej szkoły po raz kolejny wziął udział w akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Jest to jedna z największych akcji społecznych w Polsce, której celem jest zbieranie funduszy na różne programy pomocy, m.in. pomoc dla domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Zbiórka monet prowadzona jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce od 24 listopada do 5 grudnia. Drobne monety  zebrane w dużej ilości tworzą fundusz dzięki któremu udzielana jest pomoc dzieciom znajdującym  w bardzo trudnej sytuacji życiowej.
                W naszej szkole zebraliśmy  8,3 kg monet, które policzyli uczniowie klasy piątej i szóstej. Komisja „Góry Grosza” (Wioletta Lenart, Aleksandra Wrona, Antoni Skoś oraz Opiekun Samorządu uczniowskiego) zajęła się  wysłaniem zebranych monet i protokołu zbiórki na adres biura Towarzystwa Nasz Dom. Akcja „Góra Grosza” pokazuje, że nawet małe dzieci mogą mieć wpływ na poprawę sytuacji swoich rówieśników. Tylko dobre dzieciństwo pozwoli nam  być społeczeństwem dobrze wykształconym, wyposażonym w odpowiednie umiejętności psychologiczne i społeczne. Obecna sytuacja, w której rozwój małych dzieci pozostawiony jest wyłącznie rodzinie,
       

      „Być człowiekiem znaczy po­siadać kryształową
       mo­ral­ność, nieog­ra­niczoną tolerancyjność,
      do pas­ji po­suniętą pra­cowi­tość, dążyć do ciągłego
      uzu­pełniania swe­go wyk­ształce­nia, po­magać innym.”

                                    Janusz Korczak


       

       

       

     •  Konkurs szopek bożonarodzeniowych

      18 grudnia  w Centrum Kultury w Gdowie odbył się finał konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową.

                  W tegorocznych  zmaganiach wzięło udział 47 dzieci z siedmiu szkół i dwóch świetlic. Jury zgodnie stwierdziło, że poziom prac był bardzo wysoki. Wśród wyróżnionych znalazła się szopka wykonana przez uczniów naszej szkoły: Damiana i Mateusza Packa.

      Gratulujemy.

     • Wśród nocnej ciszy

      19 grudnia 2014 roku był w naszej szkole dniem szczególnie uroczystym.

      W przeddzień przerwy świąteczno – noworocznej we wszystkich klasach odbyły się klasowe wigilie. Uczniowie dzielili  się opłatkiem, składali sobie świąteczne życzenia, a przy wigilijnym stole śpiewali kolędy. Marysia, Wioletka, Julia, Mikołaj i Oskar pięknie zagrali i zaśpiewali wybrane przez siebie utwory.  

      Jasełka w zerówce

       

     • II Kiermasz Świąteczny w naszej szkole

      W klimat świąt  Bożego Narodzenia wprowadza nas II Kiermasz Świąteczny zorganizowany przez Radę Rodziców naszej szkoły.

      W sali gimnastycznej naszej szkoły pięknie nakryte stoły uginają się od ozdób świątecznych. Nie brakuje stroików, choinek, aniołków, sianka, bombek, pierników. Nie można nie zauważyć  ogromnego zaangażowania rodziców, którzy od tygodni przygotowywali się do tego kiermaszu w sposób perfekcyjny, nie zapominając o najdrobniejszych szczegółach.

      Wszystkim serdecznie dziękujemy.

       

     • Wizyta św. Mikołaja

      W grudniowy czwartek uczniowie naszej szkoły niecierpliwie oczekiwali przyjazdu św. Mikołaja. Mikołaj najpierw zawitał do klas najmłodszych, sprawdził, czy wszystkie dzieci były grzeczne, posłuszne rodzicom i czy pilnie się uczyły. Dopiero po wysłuchaniu opowieści najmłodszych, wierszyków i piosenek wręczył upragnione prezenty - paczki ze słodkościami. Następnie spotkał się  z uczniami  klasy czwartej, piątej i szóstej. Oczarowany miłym powitaniem i występem dzieci, w nagrodę wszystkim rozdał paczki ze słodyczami.

      Na pożegnanie Mikołaj podziękował za wdzięczne przyjęcie i zapowiedział, że na pewno wróci do naszej szkoły za rok.

       

     • Andrzejki

      27 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Uczniowie bawili się w dwóch grupach: klasy 0-III  oraz klasy IV-VI .

                     Zabawie towarzyszyło wiele atrakcji. Można było wywróżyć sobie imię męża lub żony, swój przyszły zawód i usłyszeć przepowiednię na nadchodzące tygodnie. Energii do tańca dostarczał dzieciom słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. To była magiczna i pełna radości zabawa.

                                  

     •  Wycieczka do Wieliczki na spektakl Teatru Młodego Widza z Wolimierza

       20 listopada 2014r. uczniowie naszej szkoły wybrali się do Wieliczki na spektakl Teatru Młodego Widza z Wolimierza.

      Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III wzięły udział w spektaklu pt. "Czarodziejski ołówek".

                Opowiadał on o przygodach wesołego chłopca o imieniu Michaś, który uwielbia rysować wszystko to co go otacza. Pewnego dnia chłopiec spotkał staruszka, który wręczył mu ołówek. Ołówek miał czarodziejską moc i wszystko co narysował Michaś stawało się prawdziwe. Od tego czasu dzięki otrzymanemu ołówkowi chłopiec przeżywa bardzo wiele przygód, poznaje różnych ludzi
      i pomaga wszystkim wkoło. Jednak pewnego dnia ołówek zostaje skradziony, a Michaś próbuje go odzyskać. Na szczęście wszystko kończy się szczęśliwie. Michaś odzyskuje ołówek i uświadamia wszystkim, że prawdziwa moc tkwi w nas samych i że żadne przedmioty nie są w stanie dorównać wyobraźni i odwadze.


                 Spektakl "Czarodziejski ołówek" miał barwną i zaskakującą scenografię, nowatorską formę oraz ciekawe kostiumy, które bardzo podobały się dzieciom.        

      Uczniowie klas IV-VI obejrzeli przedstawienie pt. „Wrota czasu”.

                     Bohaterami sztuki byli Rafał, jego siostra Ula i kolega Mateusz. Rafał wiele czasu spędzał przed komputerem, przygotowywał się do szkolnego turnieju gier. Zaniedbywał swoje obowiązki, nie pozwalał siostrze korzystać z komputera. Pewnego dnia Ula straciła wzrok na skutek wybuchu pary. Rafał na prośbę rodziców musiał jej pomagać w nauce , ale robił to niechętnie. Kolejne wydarzenia były niezwykle ciekawe, przeniosły widzów w świat wirtualny. Fantastyczne postacie, efekty świetlne i dźwiękowe robiły na publiczności duże wrażenie. Ostatecznie Rafał stanął przed trudnym wyborem: wzrok dla siostry czy zdobycie całej wiedzy komputerowej. Wybiera oczy, budzi się ze snu i postanawia wziąć udział w turnieju, który wygrywa. Myślą przewodnia przedstawienia jest uświadomienie młodym widzom, że komputer ma wielkie możliwości, ale tylko wtedy, gdy połączymy go z nieśmiertelną wiedzą płynącą z książek. Z komputera należy korzystać rozsądnie, aby nie zaniedbywać innych spraw.

      Spektakl nam się podobał, warto było go obejrzeć!

     • Konkurs piosenki angielskiej

      19 listopada w naszej szkole odbył się przegląd piosenki w języku angielskim „Sing and Learn.” Wystąpiło 14 zespołów z klas I-VI. Dzieci śpiewały piosenki szkolne, które uczą słów i zwrotów angielskich, lub utrwalają reguły gramatyczne. Rym, rytm i muzyka nie tylko pomagają w przyswajaniu języka obcego, ale też sprawiają, że nauka jest przyjemniejsza. Stąd tytuł przeglądu: „Śpiewaj i ucz się" 

     • "Porwanie Baltazara Gąbki czyli smok'n'roll"

      12 listopada uczniowie klas 0 - III byli na wycieczce w Teatrze Groteska. Obejrzeli przedstawienie sensacyjno - muzyczne pt. "Porwanie Baltazara Gąbki czyli smok'n'roll". Pomysłowe kostiumy, barwne maski i wykonywana na żywo muzyka zrobiły na dzieciach duże wrażenie.

                  Po spektaklu uczniowie udali się na krakowski Rynek, do Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach. Oglądali dzieła polskich malarzy XIX i XX wieku i słuchali ciekawych opowieści przewodnika. Z tarasu Sukiennic podziwiali Rynek i słuchali hejnału granego z wieży mariackiej.

                  Na zakończenie wycieczki wszyscy posmakowali krakowskich obwarzanków.

                  Wycieczka do Krakowa była bardzo udana. 

       

     • Narodowe Święto Niepodleglości

      7 listopada w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego.  Następnie uczniowie klasy VI  opowiedzieli o tym, jak  Polska utraciła niepodległość i na 123 lata zniknęła z mapy Europy. Mówili także o bohaterskich walkach Polaków  o wolność  naszej Ojczyzny. Uczniowie z młodszych klas recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce patriotycznej.

              

     • Spotkanie z misjonarką - siostrą Bożeną Najbar

      W dniu 23.10.2014r. w naszej szkole odbyła się katecheza misyjna.

      W związku z tygodniem misyjnym, którego tegoroczne hasło brzmi: " Z Ewangelią do narodów", gościliśmy s. Bożenę Najbar - misjonarkę ze Zgromadzenia SS Misjonarek Św. Piotra Klawera.

      Siostra  w bardzo ciekawy sposób przybliżyła nam tematykę misyjną,  pokazując filmy, stroje oraz przedmioty związane z krajami w których pracowała. Dzięki takiej formie przekazu dowiedzieliśmy się jak wygląda codzienne życie naszych rówieśników oraz praca misjonarzy w Brazylii i Tanzanii. Poznaliśmy różne historie życia dzieci doświadczonych przez los.

      Na koniec prelekcji zadawaliśmy Siostrze pytania, które jeszcze bardziej utwierdziły nas w przekonaniu, jak bardzo różni się nasze życie od życia dzieci w krajach misyjnych.

      Na zakończenie wspólnie z Siostrą odmówiliśmy modlitwę "Zdrowaś Mario", tak jak odmawiają ją dzieci w Tanzanii.

      Było to dla nas ciekawe spotkanie, którego nie zapomnimy.

                 

     • Wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie

       

      20 października wybraliśmy się na daleką i bardzo ekscytującą wycieczkę do Pacanowa, który od pewnego czasu stanowi europejską stolicę bajki. 
      Po założeniu na stopy krasnoludkowych butków i czarodziejskiemu pomniejszeniu się do rozmiarów skrzatów, przystąpiliśmy do zwiedzania bajkowych krain.
      Czegóż tam nie było…: rozpoznawanie przedmiotów pochodzących z różnych bajek, interaktywna zabawa polegająca na doprowadzeniu bajkowej postaci do kraju, z którego się wywodzi, podróż zaczarowanym wagonikiem (min.: pod ziemię, w morskie głębiny, przestworza i kosmos), pobyt w czarodziejskim ogrodzie (odpoczynek przy kwiecie paproci i słuchanie bajek), odkrywanie tajemnic bajek polskich, projekcja filmu animowanego „Syrenka”, pokonanie Skał Strachu czy wreszcie wizyta w Skarbnicy Bajek.
      Zwiedziliśmy Rynek, próbowaliśmy policzyć Koziołki Matołki, ale nawet z pomocą naszej pani przewodnik nam się nie udało.
      Wycieczka była wspaniała i mamy nadzieję, że jeszcze odwiedzimy sympatycznego Koziołka.

             

                         

     • Wycieczka do ogrodu

      15 października klasy I i II były  na wycieczce w  Liplasie, w ogrodzie  pani Grażyny Feliks. Po wspaniałym ogrodzie oprowadzała nas pani Grażyna i w interesujący sposób opowiadała o roślinach, które kolejno oglądaliśmy. Podziwialiśmy bogatą kolekcję roślin iglastych i liściastych oraz duże oczko wodne, w którym rosły grzybienie i pływały ryby. Mogliśmy też zobaczyć z bliska ambonę myśliwską. To była udana, przyjemna i pouczająca wycieczka.

                     

     • Ślubowanie klasy pierwszej

      14 października uczniowie klasy pierwszej złożyli Ślubowanie na Sztandar Szkoły i zostali pasowani przez panią dyrektor na pełnoprawnych uczniów. Otrzymali swój pierwszy dokument - szkolną legitymację. Następnie zaprezentowali przygotowany na tę okazję program artystyczny. Pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki.  Zdali test z wiedzy i przeszli symboliczny chrzest przygotowany przez starszych kolegów. Na pamiątkę tego uroczystego wydarzenia otrzymali dyplomy. Miły dzień zakończył się dla nich słodkim poczęstunkiem,  przygotowanym przez Rodziców.