Wystawa wielościanów
19 czerwca 2013r. w naszej szkole odbyła się wystawa wielościanów zorganizowana przez klasę 6 wraz z nauczycielem matematyki. Wystawa obejmowała wielościany foremne tzw. bryły platońskie w skład których wchodzą: czworościan foremny, sześcian, ośmiościan, dwunastościan oraz dwudziestościan.
Ponad to uczniowie wykonali bryły archimedesowskie zwane też półforemnymi. Wielościany archimedesowskie to wielościany, których wszystkie naroża są przystające ( identyczne) a ściany są wielokątami foremnymi, choć nie koniecznie tego samego rodzaju. Istnieje ich dokładnie 13.
Część wielościanów archimedesowskich można uzyskać z wielościanów foremnych przez odpowiednie ścinanie ich naroży.
Kolejnymi wielościanami wykonanymi przez uczniów klasy 6 były bryły Catalana, które są wielościanami dualnymi do brył Archimedesa. Zasada tzw. dualności wielościanów polega na tym, że środki ścian jednego wielościanu są równocześnie wierzchołkami drugiego. Jak możemy się domyśleć jest ich również 13.
Wielościany Archimedesa i Catalana mają zastosowanie w badaniu własności i modelowaniu łańcucha DNA w biologii molekularnej
i biochemii. Pojawiają się też w dziedzinie chemii i krystalografii, gdyż wiele związków chemicznych przyjmuje kształty tych brył.
Ostatnimi wielościanami i zarazem budzącymi największe zainteresowanie uczniów naszej szkoły były tzw. stelacje dwudziestościanu foremnego. Bryły te powstają przez odpowiednie „przedłużanie” ścian tu akurat dwudziestościanu foremnego.