• Konkurs recytatorski

          •  

            13 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie recytując wiersze i fragmenty prozy. Każdą klasę reprezentowały trzy osoby wyłonione w konkursach klasowych:

            kl. 0 – Aleksandra Grabowska, Kamil Manys, Gabriela Skoś,

            kl. I – Witold Biernat, Jacek Markot, Michał Podborski,

            kl. II – Adrian Braś, Weronika Pawlik, Antoni Skoś,

            kl. III – Julia Mrozowska, Maria Skowronek, Wiktoria Musiał,

            kl. IV – Karolina Kurnik, Zuzanna Skoś, Wiktor Wrona,

            kl. V – Anita Braś, Karolina Dzióbek, Aleksandra Kurnik,

            kl. VI – Gabriela Banasiuk, Zuzanna Biernat, Anna Szczur.

             

            W gminnym konkursie recytatorskim 21 marca szkołę reprezentują zwycięzcy etapu szkolnego:

            kl. 0 – Kamil Manys

            kl. I – Jacek Markot,

            kl. II – Antoni Skoś,

            kl. III – Julia Mrozowska,

            kl. IV – Wiktor Wrona,

            kl. V – Karolina Dzióbek,

            kl. VI – Anna Szczur.

          • Zabawa karnawałowa

          •  Dnia 9 lutego 2012 roku odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa.  Uczniowie klas 0 – VI bawili się w sali udekorowanej balonami, serpentynami i kolorowymi światełkami.
            Celem balu było zapoznanie dzieci  z tradycją zabawy karnawałowej.
            Bal karnawałowy dostarczył dzieciom i ich rodzicom wielu wrażeń. To był przyjemnie spędzony czas, dzieci pokazały, że chcą i potrafią dobrze się bawić.
            Były królowe i królowie, nie zabrakło też Księżniczek, Batmanów, Piratów, Rycerzy, czy różnych zwierząt. Rodzicom dziękujemy za przygotowanie wspaniałych i barwnych strojów karnawałowych dla swoich dzieci. W czasie balu odbyła się też sesja zdjęciowa, podczas której zostały uwieńczone na pamiątkę stroje naszych wychowanków.
            Po sesji zdjęciowej nastąpiła krótka przerwa w zabawie na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, którym serdecznie dziękujemy.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          •  

             

            Dzień Bezpiecznego Internetu 2012

            W roku 2012 DBI  obchodzić będziemy 7 lutego. Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu jest Internet, jako łącznik między pokoleniami. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!".
            Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na to, że wirtualny świat może być odkrywany wspólnie przez najmłodszych oraz ich rodziców czy dziadków. Dzieci mogą oswoić swoich dziadków z techniczną obsługą Internetu, dziadkowie zaś czuwają nad bezpiecznym i rozważnym poruszaniem się najmłodszych w sieci.
            Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu "Safer Internet". Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.

            Nasza szkoła podjęła następujące działania w celu propagowania bezpiecznego dostępu dzieci do Internetu:
            •    zamieściliśmy informacje na temat bezpieczeństwa dziecka w sieci dla uczniów  i rodziców (gazetka na parterze),
            •    wykonaliśmy gazetkę ścienną "Bezpieczeństwo dziecka w Internecie" (w pracowni komputerowej),
            •    przygotowaliśmy i rozprowadzamy wśród uczniów i rodziców ulotki nt. zasad bezpieczeństwa w Internecie,
            •    zorganizowaliśmy konkursy:
            - dla oddziału przedszkolnego – Pokoloruj Sieciaka,
            - dla klas I-III – „Mój komputerowy świat” - narysuj lub namaluj swój komputerowy świat. Jaki jest? Ciekawy, kolorowy, ale czy bezpieczny?
            - dla klas IV - VI – „Internet – to twój wróg, czy przyjaciel?” - wykonaj plakat lub zrób prezentację multimedialną na ten temat. Wskaż wady i zalety Internetu.
            •    na stronie internetowej naszej szkoły zamieściliśmy materiały dla rodziców, które mogą im pomóc w zrozumieniu zagrożeń, na jakie ich dziecko może trafić w Internecie oraz w przeciwdziałaniu tym zagrożeniom,
            •    na lekcjach informatyki przeprowadzimy zajęcia edukacyjne dla uczniów w różnym wieku w oparciu o program Sieciaki.pl,
            •    uczniowie klas młodszych zobaczą kreskówki  "Owce w Sieci" , których celem jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii,
            •    starsi uczniowie poznają program "3… 2... 1… Internet!" poświęcony bezpieczeństwu dzieci w Internecie,
            •    zaprezentujemy także internetowe postacie Sieciaków i Sieciuchów (przebrani uczniowie przybliżą postacie, które pomagają dzieciom dbać o własne bezpieczeństwo w sieci),
            •    klasa piąta przygotowała akademię z okazji „Dnia Bezpiecznego Internetu (nielegalne treści, kontakt z nieznajomymi, przekraczanie czasu, uzależnienie i in.).

          • Dzień Babci i Dziadka

          •  

             

            Dzień Babci i Dziadka to szczególne dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.
            Dnia 25.01.2012 r. w Domu Strażaka w Bilczycach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Ewa Dziedzic, która serdecznie przywitała przybyłych gości.
            Występ rozpoczął chór, który przepiękną piosenką wprowadził wszystkich w odświętny nastrój. Uczniowie klasy IV wystąpili w „Jasełkach”. Najmłodsze wnuczęta z kl. "0" wyśpiewały drogim dziadkom jak bardzo ich kochają. Po radosnych piosenkach i wierszach najmłodszych uczniów wystąpili uczniowie klas starszych.
            Szczególnym punktem programu były życzenia i kwiaty.
            Program artystyczny, który zaprezentowali uczniowie zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta nie tylko osiągają wysokie wyniki w nauce, ale również posiadają zdolności muzyczne i aktorskie

          • 10 stycznia 2012 r. obejrzeliśmy spektakl kukiełkowy "Nowe szaty" na podstawie adaptacji znanej baśni Hansa Christiana Andersena.

            Baśń opowiada historię władcy, który cały majątek państwa wydaje na wyszukane stroje. Całymi dniami nie robi nic prócz mierzenia ubrań. Przybywają do niego krawcy z całego świata, lecz król jest wciąż niezadowolony z ich pracy. Słabość króla postanawiają wykorzystać dwaj sprytni młodzieńcy, którzy na zamówienie władcy szyją mu specjalny strój. Nowe szaty mogą zobaczyć tylko ludzie mądrzy, "głupi, choćby nawet pękli, nic nie zobaczą”.

          • Wigilia w naszej szkole

          • 22 grudzień był dniem szczególnym w naszej szkole. Już od kilku dni w całym budynku wyczuwało się świąteczną atmosferę. Pięknie udekorowane klasy, zapach choinki i magia światełek, odświętne stroje i uśmiechnięte buzie sprawiły, że lekcje były inne niż zazwyczaj. Po pięknie przygotowanej akademii przez klasę trzecią i siostrę Stanisławę nadszedł czas na koncert kolęd w wykonaniu każdej klasy. W tej wyjątkowej atmosferze spotkaliśmy się z wychowawcami w swoich salach. Na stole znalazło się wiele potraw tj. pomarańcze, mandarynki, banany, ciasteczka, pierniczki i wiele innych słodkości. Jak nakazuje tradycja przed posiłkiem należy się z każdym bez wyjątku przełamać opłatkiem i złożyć życzenia. Wszyscy jesteśmy zaskoczeni atmosferą, jaką udało nam się stworzyć. To naprawdę niesamowity widok. Po pięknych i szczerych życzeniach w końcu mogliśmy zasiąść do stołu.

          • Wyjazd "Mikołajkowy"

          •  

            Wycieczka klas IV – VI na film „Wszystko o człowieku”

                        

             7 grudnia 2011 roku wybraliśmy się na „Mikołajkowy” wyjazd do interaktywnego kina Cinema Park. Przemieszczaliśmy się po sześciu interaktywnych salach, a każda z nich to zupełnie inna dawka filmowych emocji. Swoją podróż rozpoczęliśmy w Sali Interaktywnej, gdzie rywalizowaliśmy o pierwsze miejsce. Quizy i testy wiedzy na wielkim ekranie, pobudzały nasze komórki do intensywnego myślenia. Najlepszy okazał się uczeń naszej szkoły Kamil Mrozowski. W Sali 3D dzięki specjalnym okularom, obserwowaliśmy ekscytujące, trójwymiarowe obrazy. W Sali Wyobraźni otoczeni zadziwiająco realistycznym dźwiękiem bez obrazu, słuchaliśmy interesujących historii i słuchowisk. Sala Inspiracji pozwoliła nam na chwilę zadumy i refleksji w trakcie oglądania filmów dokumentalnych, wzruszających i pobudzających do silnych emocji, a Sala Muzyki to niesamowity seans z użyciem kolorowych efektów świetlnych i laserów. W trakcie wspaniałej zabawy wystukiwaliśmy rytm, śpiewaliśmy, a niektórzy z nas nawet tańczyli. Najbardziej podobała nam się Sala Ruchu wyposażona w fotele, które poruszały się synchronicznie według obrazów wyświetlanych na ekranie. Przechylały się w różnych kierunkach, łapały nas za nogi, łaskotały w plecy, emitowały powiew wiatru, a nawet spryskiwały wodą.

             Zakończeniem wspaniałej wycieczki był Mcdonald.

             

            Wycieczka klas 0 – III na film Happy Feet: Tupot małych stóp

             

            ”Mikołajkowy” wyjazd to także wspaniała wycieczka dla uczniów klas 0 – III. Pojechaliśmy tam 7 grudnia z okazji Dnia św. Mikołaja. Obejrzeliśmy film: „Tupot małych stóp”. Spotkaliśmy się z najpopularniejszym stepującym pingwinem Mambo, miłością jego życia Glorią i ich starymi znajomymi. Film bardzo mi się podobał i myślę, że innym też. W niektórych momentach nawet się wzruszyłam. Wycieczka była niezwykłą podróżą w świat pełen tajemnic, przygód, nauki i wybornej zabawy. Po tej wycieczce nasz kolega z drugiej klasy nosi pingwinka Mambo do szkoły, jako ulubioną maskotkę.

          • Andrzejki

          •  

             

            Wieczór andrzejkowy to wieczór tańca i wróżb, na który z niecierpliwością czekali uczniowie naszej szkoły. 
            Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bilczycach bawili się na dyskotece szkolnej w czwartek 24 listopada. Już od rana szkołę opanowały wróżki i czarodzieje próbujący wyczytać przyszłość z ręki, kart, wosku i czarodziejskich kubeczków. Oczywiście wróżby traktowano z przymrużeniem oka, choć fakt zaglądania w przyszłość zawsze ekscytuje. Po wróżbiarskich emocjach przyszedł czas na tańce. O godz. 12.30 dla klas 0 – III, a o godz. 16.00 dla klas IV – VI rozpoczęła się oczekiwana z niecierpliwością dyskoteka, prowadzona przez DJ Kamila i Tomka. Uczniowie w swoich klasach przygotowali poczęstunek, aby posilić się małym, co nieco. Zabawa wszystkim bardzo się podobała. Z żalem rozstawali się w tym dniu ze szkołą i przyjaciółmi.

          • Akademia z okazji Święta Niepodległości

          •  

             

            10 listopada w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości.
            Pamiętając o naszej historii i wielkim poświęceniu Polaków postanowiliśmy uczcić ten dzień oddając hołd tym, którzy zginęli walcząc o wolność Ojczyzny. Uporządkowaliśmy groby żołnierzy znajdujące się na naszym cmentarzu i zapaliliśmy znicze. Młodsi koledzy z klas 0, I, II, III wykonali godło oraz biało-czerwone flagi. Zrobili także serduszka w narodowych barwach i napisali życzenia dla Polski. Koleżanki z klasy IV wykonały portrety Marszałka Józefa Piłsudskiego, piątoklasiści opracowali kalendarium jego życia i działalności. Aby to święto głęboko zapadło w nasze serca koledzy z klasy szóstej opracowali zasady zachowania się w tym świątecznym dniu. Na koniec wspólnie śpiewaliśmy patriotyczne pieśni.

             

          • Przebieg akcji „Odblaskowa szkoła”  2011r.

             

            1 września 2011 roku nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do organizowanej przez małopolską policję akcji „Odblaskowa szkoła”. Celem podjętych działań było zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły. Akcja miała formę konkursu promującego wszelkie inicjatywy ograniczające zagrożenia w ruchu drogowym.

            Już na pierwszych lekcjach we wszystkich klasach wychowawcy rozmawiali z uczniami na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, przypominając o ustawowym obowiązku korzystania przez dzieci do lat 15
            z elementów odblaskowych.

             

            W ramach akcji we wrześniu i październiku odbyły się w naszej szkole następujące imprezy:

             

            Ø„Odblaskowy apel”, na którym uczniowie zostali poinformowani

                   o przebiegu akcji i związanych z nią konkursach,

            Øspotkanie z policjantem,

            Økonkurs na najbardziej „odblaskową” klasę,

            Øszkolny konkurs plastyczny promujący bezpieczeństwo na drogach,

            Øszkolny konkurs wiedzy „Bezpieczeństwo ruchu drogowego”.

             

            Wyniki szkolnego konkursu plastycznego dla klas IV - VI

             

            I miejsce  -  Aleksandra Dębowska

            II miejsce  -  Weronika Pawlik

            III miejsce  -  Wioletta Lenart

             

            Wyniki szkolnego konkursu wiedzy Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”

            dla klas I-III

            I miejsce  -  Witold Biernat i  Grzegorz  Dębowski

            II miejsce  -  Rafał  Ruśkowski

             

            Wyniki szkolnego konkursu wiedzy „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”

            dla klas IV – VI

            I miejsce  -  Weronika Feliks i  Piotr Kaleta

            II miejsce  -  Weronika Pawlik

            III miejsce  -  Wioletta Lenart

             

            Wyniki konkursu na najbardziej odblaskową klasę

             

            I   miejsce  zajęła   klasa I zdobywając 50 punktów.

            II  miejsce  -  klasa II - 37 punktów.

            III   miejsce  -  klasa V - 36 punktów.

             

             

             

          • „Błogosławiony Jan Paweł II – NASZ WIELKI PATRON.”

          •  

            Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niegowici zaprosiła uczniów klas IV do udziału w II międzyszkolnym turnieju pod hasłem „Błogosławiony Jan Paweł II – NASZ WIELKI PATRON.” Turniej odbył się 21 października 2011r. Naszą szkołę reprezentowały uczennice, które zwyciężyły w etapie szkolnym konkursu: Sylwia Janus, Marta Kaleta oraz Zuzanna Skoś. Drużyna zajęła IV miejsce.

          • Wyjazd edukacyjny

          •  

            W dniu 28.10.2011 roku uczniowie klas V – VI  wyjeżdżają na spektakl "Ten Obcy"

            Przedstawienie odbędzie się w Nowohuckim Centrum Kultury o godz. 10.00.

            Cena biletu: 26 zł.

            Wyjazd o godz. 8.30.

             

            W dniu 25.10.2011 roku uczniowie klas I – IV wyjeżdżają na spektakl pt "Pinokio "

            Przedstawienie odbędzie się w Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza o godz. 9.00.

            Cena biletu: 25 zł.

            Zbiórka przed szkołą o godz. 7.30.

            Przewidywany powrót około godz. 12.00.

             

          • Nowi członkowie naszej wielkiej szkolnej Rodziny!

          •  

            14 października 2011r.był wyjątkowym dniem dla Pierwszaków, którzy złożyli ślubowanie i zostali przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Bilczycach.

            Świadkami tej długo oczekiwanej chwili były mamy, nauczyciele oraz koleżanki i koledzy starszych klas. W pięknie udekorowanej sali zgromadziły się dzieci w strojach galowych. Uroczyście wprowadzono Sztandar i odśpiewano Hymn Szkoły. Pani dyrektor przywitała przybyłych gości oraz wygłosiła krótkie przemówienie. Punktem kulminacyjnym całej uroczystości był sam akt ślubowania i pasowania na ucznia. Potem pani dyrektor wręczyła uczniom legitymacje, a wychowawczyni dyplomy. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla uczniów klasy pierwszej w humorystyczny sposób cenne rady. Po wspaniałych występach dzieci udały się do sali na zasłużony poczęstunek, przygotowany przez niezawodnych rodziców.

            Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

          • Ślubowanie klasy pierwszej

          •  

            W dniu 14.10.2011 roku (tj. piątek) odbędzie się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej.

            Wszyscy uczniowie przychodzą w stroju galowym na godz. 9:00. 

            Po akademii dzieci udają się na spotkanie z wychowawcami klas. Przewidywane zakończenie o godz.. 11:00.

          • „Owoce w szkole”

          •  

            Program „Owoce w szkole” skierowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych. Celem programu „Owoce w szkole” jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.

          • Program „Szklanka Mleka”

          •  

            W ramach programu uczniowie naszej szkoły spożywają mleko białe i mleko smakowe.

            Celem programu „Szklanka mleka” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych.
            Program „Szklanka Mleka” jest finansowany z trzech źródeł:

            • dopłata unijna obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do wszystkich rodzajów uprawnionych placówek oświatowych,
            • dopłata krajowa obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do szkół podstawowych,
            • dofinansowanie z Funduszu Promocji Mleka obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do przedszkoli i gimnazjów.

            Od początku realizacji programu „Szklanka Mleka” dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli spożyły ok. 270 tys. ton mleka i jego przetworów, co stanowi ponad 1 miliard szklanek mleka.

          • Wycieczka na Wawel

            Rezydencja królewska o charakterze zabytkowym, mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie o powierzchni 7040m² z 71 salami wystawowymi.

            Zamek był na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany
            i odnawiany. Liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk, połączone z niszczeniem rezydencji, powodowały, iż obiekt wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych, oraz remontowano jego szatę zewnętrzną, a także przekształcano i zmieniano wygląd
            i wyposażenie wnętrz.

             

            2.12.2010 roku wybraliśmy się na Wawel. O godzinie 7: 30 była zbiórka w szkole, a o 7: 40 wyjechaliśmy z Bilczyc. Dojechaliśmy na parking autokarem, a następnie pieszo udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie.

            Na dziedzińcu przywitaliśmy panią przewodnik i zaczęliśmy zwiedzać Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Na początku zwiedziliśmy Salę Turniejową. Jej nazwa pochodzi od namalowanego na ścianach pod sufitem turnieju rycerskiego. Następna była Sala Rycerska, później weszliśmy do Sali Poselskiej zwaną, także Pod Głowami. Nazwano ją tak, bo na suficie jest 30 głów. Z jedną z nich są związane dwie legendy. Po drodze w różnych komnatach widzieliśmy arrasy, głównie o tematyce biblijnej. Były to m.in. dzieje Pierwszych Rodziców, Dzieje Wieży Babel oraz Dzieje Noego.

            Potem poszliśmy do Skarbca. W nim znajdują się złote przedmioty takie jak talerze, miski, dzbanki, kielichy. W Zbrojowni podziwialiśmy różne miecze, pistolety oraz inne ciekawe rodzaje broni. Widzieliśmy też zbroje rycerskie. Tak zakończyliśmy zwiedzanie z panią przewodnik.

                         Po chwili odpoczynku poszliśmy zwiedzać Katedrę Wawelską. Zobaczyliśmy tam nagrobki królów polskich, a także Czarny Krucyfiks. Następnie weszliśmy na schody prowadzące na wieżę katedralną, na której znajduje się Dzwon Zygmunta. Jest to bardzo stary dzwon z 1520 roku. Waży on aż 11 ton, a serce 365kg.
            Z sercem dzwonu związane jest wierzenie, że spełni się życzenie. Na końcu zwiedziliśmy Groby Królewskie.

                        Ta wycieczka bardzo mi się podobała.

                                                                                                                   Irek

             

            Wycieczka bardzo mi się podobała. Z komnat najbardziej przypadła mi do gustu Sala pod Głowami. W suficie wyrzeźbione jest trzydzieści głów. Podobały mi się wszystkie arrasy. Były one raczej
            o tematyce religijnej. Skarbiec i Zbrojownia były według mnie najwspanialszymi zwiedzanymi pomieszczeniami. Mam nadzieję,
            że spełnią się moje życzenia.

                                                                                                             Karolina

             

            Moim zdaniem wycieczka była bardzo interesująca. Warto było zwiedzić Wawel. Najbardziej podobał mi się Dzwon Zygmunta. Myślę, że moje życzenie się spełni.

                                                                                                             Gabrysia

             

            Według mnie wycieczka była bardzo ciekawa. Podobało mi się zwiedzanie i dużo się dowiedziałam.

                                                                                                              Ola

             

            Wycieczka była bardzo ciekawa i bardzo mi się podobała. Każdy z nas dotknął serca Dzwonu Zygmunta i pomyślał sobie życzenie. 

                                                                                                              Karol

          • Niecodzienny Gość

             

                      W poniedziałek, 6 grudnia naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość.

            O godzinie 9:00 pojawił się… czerwony strój, … czapka, … długa, biała broda, … ciężki worek. Mimo, że nie wszyscy wierzą
            w Świętego Mikołaja, to właśnie teraz mieli okazję zobaczyć go na własne oczy.

            Uczniowie klasy II przywitali go piosenką, z wielkim zainteresowaniem wpatrując się w jego worek, w którym
            z całą pewnością znajdowały się prezenty. Jednak otrzymanie paczki okazało się nie takie proste. Mikołaj dokładnie wypytał wszystkich o ich zachowanie w ciągu roku, aby przekonać się czy zasłużyli na prezent. Niektóre dzieci jednak obawiały się, że dostaną tylko rózgę, ponieważ broiły troszkę przez ostatni rok (była tylko jedna, ale nie zdradzę, kto ją otrzymał). W końcu jednak wszyscy otrzymali prezenty i mogli rozkoszować się zabawą i jedzeniem słodyczy.

                      Kończąc tym akcentem, serdecznie zapraszamy św. Mikołaja do naszej szkoły za rok!

          • Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego

          •       Początek roku szkolnego to okres zwiększonego zagrożenia na drogach. Dzieciom, które wróciły po wakacjach beztroskie i pełne energii trudniej się skoncentrować. Kierowcy po dwóch letnich miesiącach także często zapominają, że w okolicach szkół i przedszkoli należy zachować szczególną ostrożność. Dlatego we wrześniu nauczyciele przypominają uczniom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, a policjanci prowadzą wzmożone działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży funkcjonujących w ruchu drogowym.

             

                  Przyczyną wielu wypadków drogowych jest zła widoczność. Kierowca, który  w porę nie dostrzeże ciemnej sylwetki pieszego lub rowerzysty, często nie jest w stanie bezpiecznie go ominąć lub zahamować. Dlatego prawo o ruchu drogowym nakazuje, by dzieci do lat 15 znajdujące się po zmroku na drodze publicznej były wyposażone w elementy odblaskowe.

             

                  Uczniowie naszej szkoły już od kilku lat noszą kamizelki odblaskowe w drodze do i ze szkoły. Aby ten dobry zwyczaj  propagować, w bieżącym  roku szkolnym wzięliśmy udział w małopolskiej akcji „Odblaskowa szkoła”.

             

                  Na apelu rozpoczynającym rok szkolny pani dyrektor przypomniała dzieciom i rodzicom o konieczności noszenia kamizelek odblaskowych w drodze do i ze szkoły. Na pierwszych lekcjach z wychowawcami uczniowie rozmawiali na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Podczas zajęć okazało się, że uczniowie posiadają bardzo dużą wiedzę na temat zdarzeń drogowych, mają wiele pomysłów dotyczących poprawy bezpieczeństwa. Dzieci potrafią wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca na drogach w naszej wsi, znają przyczyny wypadków drogowych (takie jak nadmierna prędkość pojazdów czy jazda pod wpływem alkoholu).

                  Dla klas I – III zorganizowano konkurs plastyczny „ Bezpieczna droga do szkoły”. Najładniejsze prace wykonały: Nikola Wróblewska (I miejsce), Marta Kaleta (II miejsce) oraz Weronika Linczowska (III miejsce).

                  W klasach IV – VI odbył się turniej wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Pytania, na które odpowiadali uczniowie klas IV – VI  sprawdzały znajomość przepisów dotyczących poruszania się po drogach pieszych i rowerzystów oraz podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Najwięcej punktów zdobyli Maciej Bednarek i Józef Mętel (20 pkt), na drugim miejscu znaleźli się Robert Kaleta, Małgorzta Grabowska i Karol Daniel (19 punktów), zaś  trzecie miejsce zajęły Anna Szczur i Teresa Dubiel (18 punktów).

             

                  Naszą szkołę odwiedzili przedstawiciel Stowarzyszenia do Praw Pieszych pan Robert Spyrczyński oraz młodszy aspirant Krzysztof Kukla dzielnicowy z komisariatu w Gdowie. Na spotkaniu z dziećmi z klas I – III panowie wyjaśniali uczniom, jak ważne jest noszenie kamizelek i innych elementów odblaskowych. Dzieci dowiedziały się, że o zmierzchu na nieoświetlonej drodze kierowca zauważy pieszego w ciemnym ubraniu dopiero z odległości 30-40 metrów. Natomiast pieszy lub rowerzysta wyposażeni w elementy odblaskowe będą widoczni w światłach mijania samochodu nawet z odległości 130 –150 metrów. Pan dzielnicowy zwrócił też uwagę na konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodach. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali opaski odblaskowe na rękę, zaś szkole nasi goście podarowali kilka kamizelek odblaskowych i materiały dydaktyczne dotyczące bezpieczeństwa na drodze.

             

                 W ostatnim dniu akcji „Odblaskowa szkoła” Samorząd Uczniowski naszej szkoły przeprowadził konkurs na najbardziej „odblaskową” klasę. Zwyciężyła klasa I, ponieważ wszystkie dzieci posiadały w tym dniu kamizelki. Pierwszaki zdobyły 100 punktów. Drugie miejsce zajęła klasa II (96 punktów), zaś trzecie miejsce klasa III (89 punktów). Kolejne klasy zdobyły: 87 punktów – klasa VI,  81 punktów – klasa V,  75 punktów – klasa IV.

             

                  Upowszechnianie wśród uczniów zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego jest obowiązkiem wszystkich dorosłych. Zarówno rodzice jak i nauczyciele powinni nie tylko ostrzegać dzieci przed zagrożeniami na drodze, ale przede wszystkim sami powinni dawać dobry przykład i przestrzegać przepisów ruchu drogowego.