• Powiatowy etap konkursu matematycznego "Rachmistrz"

                 31.05.2017 r. po raz czternasty odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny „Rachmistrz”, organizowany przez Szkołę Podstawową im. Króla Kazimierza Wielkiego  w Niepołomicach. W rozegranym 31 maja konkursie uczestniczyło 45 uczniów, reprezentujących 5 gmin powiatu wielickiego. Z naszej szkoły do etapu powiatowego zakwalifikował się uczeń klasy szóstej Witold Biernat.

      W konkursie dzieci musiały wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z zakresu: sprawnego liczenia, rozwiązywania zadań tekstowych, logicznego myślenia i rozumienia pojęć matematycznych. Udział w konkursie był nie tylko edukacyjny, ale spełniał też rolę pozytywnej zabawy i właściwie rozumianego współzawodnictwa.

      Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną wiedzą matematyczną. Po dwóch rozegranych dogrywkach uczeń naszej szkoły Witold Biernat zdobył tytuł Powiatowego Wicerachmistrza w kategorii klas szóstych. Witkowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • Zielona szkoła

               W dniach od 21.05.2017r. do 28.05.2017r. uczniowie przebywali na zielonej szkole we Władysławowie. Po całonocnej podróży wszyscy udali się na plażę, aby przywitać się z morzem. Wspaniała pogoda umożliwiła zwiedzanie Gdańska, Gdyni, Sopotu i Helu. W Gdyni  uczniowie uczestniczyli w niecodziennej lekcji przyrody, podziwiali niezwykłe okazy ryb, pod mikroskopami sprawdzali budowę  malutkich organizmów morskich. Oprócz licznych wycieczek były organizowane zawody na plaży i boiskach sportowych, konkursy na budowę zamków z piasku, zajęcia na placach zabaw, dyskoteka i ognisko z udziałem Kaszubów.

               Po świetnej zabawie nadszedł czas na pożegnanie z morzem, panią Magdą i ponowną nocną podróż do domów.  

            

     • Dzień Dziecka

                 2 czerwca 2017 r. w godz. 9.30 - 14.30 w naszej szkole odbył się Dzień Dziecka. Oprócz uczniów naszej szkoły w zabawach uczestniczyli także nasi młodsi koledzy. W czasie imprezy można było wziąć udział w różnych konkurencjach sportowych, korzystać z dmuchanej zjeżdżalni. Wielu atrakcji dostarczał kącik kosmetyczny, w którym można było pomalować swoją buzię w różne ciekawe wzory oraz malowanie wiosennej łąki. Wszyscy mogli skosztować hot – doga przygotowanego przez naszych rodziców, cukrowej waty, lodów i innych słodkości.

      Atrakcji wystarczyło dla każdego dziecka. Piękna pogoda, upominki, wspaniała atmosfera sprawiły, że już dziś czekamy na następny.

      Podziękowania składamy wszystkim Rodzicom zaangażowanym w organizację tego święta.

                         

     • Wycieczka na Wawel

                 24 maja uczniowie z klas młodszych byli na Zamku Królewskim w Krakowie. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o codziennym życiu mieszkańców zamku renesansowego: królów, ich najbliższej rodziny, najważniejszych urzędników oraz dostojników dworskich. Dzieci miały okazję zobaczyć prywatne komnaty króla Zygmunta Starego, piękne arrasy, wyposażenie pomieszczeń oraz katedrę,  poznały też legendy. Zwiedzanie zamku zakończyło się zejściem stromymi kręconymi  schodami  do Smoczej Jamy. Wracając do autobusu można było kupić  różne pamiątki. To była udana wycieczka.

                                            

     • VI Spartakiada Przedszkolaków

             17 maja reprezentacja dzieci z oddziału przedszkolnego wzięła udział w VI Spartakiadzie Przedszkolaków. Dzieci wzięły udział w takich konkurencjach jak: rzut woreczkiem do celu, bieg sztafetowy, tor przeszkód, strzał piłką nożną do bramki. Pomiędzy poszczególnymi konkurencjami dzieci mogły wziąć udział w dodatkowych zabawach sportowych. Nasza drużyna choć nie zajęła miejsca na podium, zaprezentowała się doskonale, wykazali się sprytem, zwinnością oraz szybkością.  Cała drużyna została nagrodzona pięknymi medalami.

       

     • Święto Konstytucji 3 Maja

                 W piątek 28 kwietnia w naszej szkole  odbyła się uroczysta akademia z okazji 226 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Uczniowie klas IV – VI zaprezentowali inscenizację „Sejmik Uczniowski”, recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Była to piękna akademia, która przypomniała nam co działo się kilkanaście lat temu, 3 maja 1791 roku, kiedy została uchwalona.

       

                 Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Wolność, Naród i Ojczyzna. Przybliża on fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież.

       

     • Teatr Show

              21 kwietnia uczniowie klas IV-VI wzięli udział w interaktywnym widowisku telewizyjnym "Talent Show". Podczas widowiska mogli zobaczyć jak wygląda plan filmowy, a Daria, Damian i Wojtek wzięli udział  w realizacji teledysku.

             

     • Apel Świąteczny

                 Święta Wielkanocne to jedno z najwspanialszych i najważniejszych świąt w Kalendarzu Liturgicznym Chrześcijan. Z tej okazji uczniowie przygotowali 12 kwietnia 2017 r. apel, poświęcony tradycjom i obrzędom wielkanocnym. Po występie pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia wielkanocne.

     • Wycieczka do Krakowa
       

              23 marca wszyscy uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Na wystawie interaktywnej ,,Wokół koła” można było wszystkiego dotknąć, pojeździć rowerem na kwadratowych kołach, zbudować basztę, podnieść windę napędzaną kołem deptakowym. Podczas wizyty w muzeum dzieci miały okazję zobaczyć stare zabytkowe samochody polskiej motoryzacji, motocykle, tramwaje.

             Po wizycie w muzeum poszliśmy do McDonald’s i każdy mógł sobie zamówić to, na co miał ochotę. Następnie udaliśmy się do kina, starsi uczniowie na film pt. Piękna i bestia”, a młodsi na film pt. ,,Ozzy”.

             Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

                        

     • Pożegnanie zimy

                 Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkich. 21 marca wszystkie przedszkolaki przyszły do szkoły ubrane na zielono a na głowach miały bardzo wiosenne nakrycia głowy, które wykonały w domach. W tym dniu udaliśmy się na wiosenny spacer, podczas którego śpiewaliśmy wiosenne piosenki. Dzieci niosły przygotowaną przez siebie Marzannę a następnie w symboliczny sposób pożegnały zimę. Po powrocie do szkoły przyozdobiliśmy trawnik własnoręcznie wykonanymi kwiatami. Pierwszy dzień wiosny spędziliśmy bardzo miło i radośnie.  

       

                          

       

     • Pierwszy dzień wiosny

                 Bardzo wesoło świętowano pierwszy dzień wiosny  w  naszej szkole.  21 marca   uczniowie, zainspirowani wiosennymi barwami, przyszli do szkoły kolorowo przebrani. Na korytarzu i w klasach od razu zrobiło się radośniej. Dzieciom towarzyszyły najróżniejsze maskotki. W  ławkach wraz z uczniami siedziały różnej wielkości  misie, słonie, tygrysy, osiołki.

                 To był naprawdę udany dzień, którego celem było nie tylko uroczyste powitanie upragnionej wiosny, ale także integracja wszystkich uczniów.

     • Zakładamy kącik przyrodniczy

      Dzieci z oddziału przedszkolnego założyły hodowlę roślin w kąciku przyrody. Jest to dobra okazja do prowadzenia systematycznych obserwacji a także pielęgnacji roślin. Uczy jednocześnie odpowiedzialności i obowiązkowości.

     • Dzień Patrona

                 3 marca nasza szkoła obchodziła swoje święto- Dzień Patrona. Z tej okazji został przygotowany program artystyczny. Uczniowie z wszystkich klas włączyli się w organizację tej uroczystości. Dzieci z oddziału przedszkolnego zaśpiewały piosenkę oraz przypomniały legendę o odnalezieniu pierścienia w bryle soli. Uczniowie klasy pierwszej recytowali wiersze, których autorami są uczniowie i absolwenci naszej szkoły. Klasa druga oraz uczniowie klas starszych zaśpiewali okolicznościowe piosenki. Na akademii każdy uczeń miał przypiętą czerwoną różę przewiązaną niebieską wstążką. Są to symbole z legend o świętej Kindze, których fragmenty przeczytali uczniowie klasy trzeciej i piątej. Uczniowie z klasy czwartej przedstawili w scence dramatycznej historię ucieczki Kingi przed Tatarami. Podsumowaniem uroczystości była prezentacja multimedialna o najważniejszych wydarzeniach z życia świętej Kingi przygotowana przez uczniów klasy szóstej. Na naszej uroczystości gościliśmy także górnika z Kopalni Soli w Wieliczce, pana Wiesława Jasińskiego. Przedstawił nam kilka legend o naszej patronce, opowiedział nam o swojej długoletniej pracy. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jaką tradycję mają mundury górnicze oraz co oznaczają poszczególne elementy stroju. Pan Wiesław opowiedział nam również o Kopalni Soli w Wieliczce. Spotkanie było bardzo interesujące i uświetniło naszą szkolną uroczystość.

          

     • Sing and learn

               27.02.2019r. w naszej szkole odbył się przegląd piosenki w języku angielskim. Imprezę prowadzili Gabriela Szostak z klasy czwartej i Michał Podborski z klasy szóstej. Na scenie wystąpiło 15 zespołów i 8 solistów.  Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klasy 0, którzy nie tylko pięknie zaśpiewali deszczową piosenkę „Rain, rain”,  ale też mieli odpowiednie stroje i rekwizyty. Franek Tarnowski z klasy drugiej wykonując własną wersję wyliczanki z podręcznika opowiedział nam o swoich ulubionych zwierzętach, wśród których znalazł się „platypus” (możecie sprawdzić w słowniku co to za tajemnicze zwierzę). Z kolei Weronika Michalik i Kinga  Badura zachęcały nas do zdrowego odżywiania w piosence „Every day I eat some bananas.” Śpiewanie i słuchanie piosenek i wyliczanek ze szkolnych podręczników ułatwia zapamiętywanie słów i zwrotów i jest doskonałym sposobem na utrwalanie nowego materiału. Na naszym przeglądzie wszyscy uczniowie przypomnieli sobie m.in. angielskie  nazwy dni tygodnia, nazwy zwierząt, przedmiotów, kolorów. W piosenkach nie zabrakło też czasowników i przymiotników. W większości utworów pojawiały się używane na co dzień zwroty, które warto znać. Na przykład Natalia z klasy drugiej przypomniała nam jak pytamy o kolory, a Michał, Szymon i Adrian z klasy trzeciej uczyli jak zamawiać dania w angielskiej restauracji. Mamy nadzieję, że przegląd odbędzie się również za rok i wezmą w nim udział wszyscy uczniowie szkoły.

           

     • Wycieczka do Teatru Groteska

      17 lutego uczniowie klas 0-II obejrzeli spektakl w Teatrze Groteska pt. „Trzy Świnki”. Znana dzieciom bajka przeniesiona została w czasy współczesne. Wilk gonił świnki na rowerze, Jędza Nędza jeździła na wrotkach a zaprogramowany komputerowo domek jednej ze świnek, częstował gości lemoniadą i czekoladkami. Dzieci świetnie się bawiły a po spektaklu czekała na nich niespodzianka, gdyż wzięły udział w warsztatach teatralnych. Zwiedziły kulisy teatru, mogły przymierzyć różne maski a nawet poznać różne rodzaje lalek teatralnych. Dzieci  wróciły zadowolone  z nowymi doświadczeniami.

                        ]       

     • „Wszystkie Kolory Świata"

      Uczniowie Szkoły Podstawowej  im. Świętej Kingi w Bilczycach biorą udział w ogólnopolskiej akcji "Wszystkie Kolory Świata" organizowanej przez UNICEF. Wykonali specjalne, charytatywne laleczki będące symbolem pomocy, jakiej chcą udzielić dzieciom z Angoli, które umierają z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać.

      W nasze działania pod hasłem: "Uszyj laleczkę - daj dzieciom nadzieję..." włączyli się nie tylko uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, ale także rodzice i dziadkowie.

      Projekt "Wszystkie Kolory Świata" wspiera Majka Jeżowska Ambasador Dobrej Woli UNICEF. Poprzez udział w akcji UNICEF, chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka.

      W ramach projektu "Wszystkie Kolory Świata" organizujemy Tydzień "Wszystkich Kolorów Świata', podczas którego przygotowujemy wystawę szmacianych laleczek charytatywnych, wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Zapraszamy od poniedziałku 20 lutego na wystawę w naszej szkole. Każdy będzie mógł zaopiekować się wybraną laleczką przekazując darowiznę w wysokości minimum 10 zł.

     • Walentynki

      Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych. Tego dnia ludzie wysyłają do bliskich „walentynkę" - wiersz, podziękowanie albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. Walentynki to szczególny dzień, na który warto przygotować coś wyjątkowego.

                  Tak właśnie było w naszej szkole. Samorząd Uczniowski przygotował specjalną skrzynkę, do której można było wrzucać  walentynkę  dla wybranka lub wybranki.

                  14 lutego w naszej szkole królował kolor czerwony. Wszystkim mocniej biły serduszka i z niecierpliwością czekali na walentynkową  pocztę. Każdy się doczekał.

      Cały dzień upłynął w miłej atmosferze.

     • Zabawa choinkowa

      Karnawał to czas tańca i rozrywki. Świetną ku temu okazją była zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się 24 stycznia. Młodsi uczniowie przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radosnych i rozbieganych maluchów można było znaleźć wiele ciekawych postaci.
      Wielką atrakcją okazały się zabawy i konkursy przygotowane przez didżeja.
      Na wszystkich zmęczonych tańcem czekał przygotowany przez rodziców poczęstunek.


                       

     • „Moja książka nie leży w kącie”
       

       

      REGULAMIN WYMIANY KSIĄŻEK „Moja książka nie leży w kącie”

      § 1

      Niniejszy regulamin określa warunki, na jakich odbywa się wymiana książek pomiędzy uczestnikami wydarzenia odbywającego się w Centrum Kultury w Gdowie w dniu: 1 lutego 2017 r.

      § 2

       Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Wolontariatu w Podolanach.

      § 3

      Podstawowe zasady wymiany to:

       1) Podczas wydarzenia: „Wymiana Książki Dziecięcej- Moja książka nie leży w kącie” następuje wymiana książek między uczestnikami wydarzenia. Organizator nie ingeruje w wymianę między uczestnikami wydarzenia. Każdy uczestnik ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje dotyczące wymiany.

      2) Obowiązuje limit przyniesionych książek, których maksymalna liczba to 10 sztuk.

      3) W akcji nie chodzi o pozbycie się starych, zniszczonych książek lecz o przekazanie ciekawych pozycji innym osobom, dlatego też w wymianie mogą brać udział jedynie książki wydane po 2006 roku.

       4)Książki, które nie zostaną wymienione uczestnicy zabierają ze sobą do domu.

      5) Wymianie nie podlegają podręczniki szkolne.

      6) Dzieci w wieku do lat 8 powinny uczestniczyć w wymianie książki wraz z pełnoletnim opiekunem. Dzieci powyżej 8 lat mogą same uczestniczyć w wymianie za zgodą rodzica/ opiekuna prawnego. Rodzic dziecka zwalnia Organizatora akcji z odpowiedzialności od ewentualnych roszczeń wynikłych z niezadowolenia z wymiany książek między uczestnikami jaka nastąpiła.

      7) Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zagubione książki w czasie wymiany. Każdy uczestnik wymiany odpowiada za swoje książki. Dlatego Organizator sugeruje uczestnictwo w akcji „dwójkami”  (np. opiekun z dzieckiem, starsze dzieci z opiekunem lub koleżanką/kolegą). Sugeruje się, aby wszystkie książki były podpisane (nie koniecznie trwale, ale przynajmniej oznaczone karteczką włożoną do książki) oraz zrobienie listy książek, które ze sobą przynosimy.

      8)Każdy uczestnik wymiany wyraża zgodę na umieszczenie zdjęć z jego wizerunkiem na stronach internetowych Mój Gdów Centrum Kultury w Gdowie, gdow.pl oraz na profilach Facebook: Centrum Wolontariatu w Podolanach, Mój Gdów, Centrum Kultury w Gdowie, Gminy Gdów oraz w notatkach prasowych wykorzystywanych w komunikacji medialnej dotyczącej akcji.

      9) Organizator zapewnia w trakcie wymiany dodatkowe atrakcje dla dzieci (malowanie twarzy dzieciom, kącik czytelniczy, kącik plastyczny, konkursy i zabawy z nagrodami). W sytuacji niezależnej od Organizatora (np. nagłej choroby wolontariusza) Organizator zastrzega sobie prawo nieprzeprowadzenia wszystkich atrakcji dodatkowych.

      § 4

      Uczestnictwo w akcji wymiany książek jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu

      § 5

      W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator.