• Ślubowanie klasy pierwszej

                 24 października odbyło się w naszej szkole Ślubowanie klasy I. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszoklasiści ślubowali jak być dobrymi uczniami i Polakami, jak swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała pasowania na ucznia dotykając ogromnym ołówkiem każdego pierwszoklasistę. Zanim uczniowie zostali przyjęci do braci uczniowskiej musieli przejść symboliczny egzamin i zaprezentować swoje umiejętności. Wszystkie dzieci zdały ten egzamin na szóstkę a na zakończenie klasa VIII przygotowała dla nich otrzęsiny, przez które pierwszoklasiści przeszli śpiewająco. Na koniec skosztowali jak smakuje życie szkolne wypijając sok z cytryny. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci

     • Dzień Kropki

       

                Przedszkolaki świętowały Międzynarodowy Dzień Kropki. W tym dniu poznały historię dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki jednej malutkiej kropce uwierzyła w swoje zdolności. Uczniowie klasy 0  zainspirowani opowieścią o Vashti stworzyli własne kropkowe dzieło sztuki-obraz malowany farbami, składający się z kolorowych kropek małych i dużych. Szukali również kropek wokół siebie i odkryli, że to właśnie kropki zdobią kapelusz muchomora, skrzydełka biedronki, dalmatyńczyka, czy  znajdują się na kostce do gry i klockach domino. Z tej okazji powstały również muchomorki przyozdobione w białe kropeczki. Niewątpliwie to nietypowe święto wyzwoliło u dzieci mnóstwo radości i kreatywności.

     • Wycieczka do lasu

           Korzystając ze słonecznej, jesiennej pogody 11 października trzecioklasiści wybrali  się na wycieczkę do lasu.  Podziwiali kolory drzew, zbierali liście, szyszki. Rozpoznawali i nazywali drzewa, krzewy i rośliny zielne oraz zbierali materiał roślinny, z którego po powrocie do szkoły wykonali klasowy zielnik drzew.

     • Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii"

                 9 października 2018 r. uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w VI Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii.” Tekst tegorocznego dyktanda nawiązywał do postaci i wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. W kategorii uczniów klas IV – VI najlepszymi okazali się: Emilia Ślusarczyk (90 pkt), Kacper Pajorski (84 pkt) i Zuzanna Pawlik (84 pkt). Spośród uczestników klas VII – VIII najwięcej punktów zdobyli: Witold Biernat (84 pkt), Justyna Koczaj (83 pkt) oraz Gabriela Dymek (75 pkt).

      Prace w/wym uczniów zostały wysłane do Małopolskiej Komisji Konkursowej w Krakowie w celu ich weryfikacji. Decyzją komisji do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Emilia Ślusarczyk.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a Emilce życzymy dalszych sukcesów.

        

     • Jesień

                Jesień to niezwykła pora roku, która dostarcza nam niezliczone ilości materiałów do działań plastycznych. Przedszkolaki wykorzystały ziarna grochu, fasoli  kukurydzy, ciecierzycy i soczewicy do wykonania jesiennych wazonów, wcześniej starannie wyklejając szklane butelki plasteliną. Z kolei z kasztanów przeplatanych drewnianymi koralikami stworzyły jesienną biżuterię. Dzięki tym działaniom mogły też doskonalić swoją sprawność manualną. Z myślą o ćwiczeniach małej motoryki powstał także w naszej sali Kącik Zabaw Paluszkowych, gdzie można pisać w sypkim piasku, lepić z gliny, plasteliny, piasku kinetycznego czy nawlekać koraliki.

       

     • Jubileussz KGW Bilczyce

                  6 października Koło Gospodyń Wiejskich w Bilczycach obchodziło 60 -lecie swojej działalności. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz panie z innych KGW. Podczas uroczystości wystąpili także uczniowie z naszej szkoły.  Ubrani w śliczne stroje krakowskie, zaprezentowali kilka humorystycznych scenek, przeplatanych zabawnymi piosenkami. Panie Gospodynie dały się porwać nastrojowi biesiadowania i włączyły się do wspólnego śpiewania. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone brawami. Nasz występ ubarwił jubileuszowe spotkanie. 

     • Światowy Dzień Uśmiechu

       

                 Dnia 5 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Uśmiechu.

      Święto to istnieje w kalendarzu już od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Ball chciał w ten sposób przypomnieć, że ludzie powinni częściej się uśmiechać i zwracać większą uwagę na spełnianie dobrych uczynków.

      Wszyscy w tym dniu pięknie uśmiechali się do swoich koleżanek i kolegów.
      Uczniowie wybrali osoby, które pięknie uśmiechają się przez cały rok. Są to:
      Ala z oddziału przedszkolnego,
      Ala z klasy drugiej,
      Kinga i Emilka z klasy piątej.

       

     •           "Dywizjon 303"

                  1 października uczniowie klasy ósmej wybrali się do Kampusu w Wieliczce, gdzie obejrzeli film „Dywizjon 303”. Akcja filmu rozgrywa się w czasie bitwy o Anglię podczas II wojny światowej. Kiedy RAF przegrywa z Luftwaffe walkę w przestworzach, na pomoc Brytyjczykom przybywają polscy lotnicy. Niedługo później utworzony zostaje 303 Dywizjon Myśliwski im. Tadeusza Kościuszki - elitarna jednostka, która nie ma sobie równych.
      Film opowiada nie tylko o spektakular
      nych akcjach, w których brali udział, ale pokazuje również ich życie prywatne.

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

                 To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

      28 września uczniowie klasy ósmej czytali młodszym dzieciom fragmenty ciekawych książek, zachęcając do ich wypożyczania i czytania.

     • VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

                28 września obchodziliśmy w naszej szkole VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, zadaniem uczniów było przypomnieć sobie i utrwalić tabliczkę mnożenia. Akcja związana z WMTDay miała na celu uświadomienie wszystkim, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. W tym dniu, na lekcjach matematyki, w klasach IV-VIII zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy pozytywnie zdali egzamin otrzymywali certyfikat i odznakę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.

      Gratulujemy Ekspertom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy.

     • Wycieczka do piekarni

           19 września klasa III odwiedziła piekarnię w Gdowie. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. Miały też możliwość samodzielnego wykonania bułeczki, która potem została  wypieczona. Na koniec dzieci dostały po pysznym, cieplutkim paluchu.

     • Lekcje muzealne

      14 września uczniowie z klas I-V uczestniczyli w niezwykłych lekcjach zorganizowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

                  Dzieci z klasy I i III wzięły udział w zajęciach "Rycerz i jego zbroja". Tematyką tych zajęć były bitwy, turniejowe pojedynki, rycerskie pasowania. Wszystko to połączone było z prezentacją eksponatów Galerii "Broń i Barwa" oraz możliwością przymierzenia elementów rycerskiego uzbrojenia.

      Uczniowie klasy II  podczas zajęć "Historia mody" przyglądali się strojom sprzed setek lat. Dowiedzieli się dlaczego noszono siwe peruki i dlaczego mężczyźni chodzili w pończochach. Mieli możliwość przymierzenia tych szykownych strojów.

      Uczniowie klasy IV na lekcji muzealnej w Kamienicy Szołayskich dowiedzieli się jak wyglądał "Kraków sto lat temu", a uczniowie klasy V poznali życie i sztukę Stanisława Wyspiańskiego.

                  Dzięki lekcjom w Muzeum Narodowym uczniowie nie tylko ciekawie spędzili czas, ale i dowiedzieli się wielu nowych rzeczy.

         

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

      3 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny.

      Wszystkim uczniom życzymy samych  piątek i szóstek oraz nauki w miłej, sprzyjającej nauce atmosferze.

     • Zakończenie roku szkolnego

                Kolejny rok szkolny zakończyliśmy uroczystą mszą św. w kościele parafialnym.

      W Strażnicy OSP w Bilczycach,  po odśpiewaniu hymnu szkoły, Pani Dyrektor swoje słowo skierowała do uczniów, ich rodziców i całej szkolnej społeczności.

      Na początku wyróżniono uczniów klas I-III, po nich nagrodzono  uczniów klas IV-VI. Uczniowie, którzy otrzymali najwyższe wyniki w nauce otrzymali nagrody. Następnie pozostali  uczniowie otrzymali świadectwa z rąk swoich wychowawców.

       

     • Projekty przyrodnicze

                 Przez ostatni miesiąc przedszkolaki  realizowały dwa projekty przyrodnicze. Najpierw hodowały małe ślimaczki - wstężyki ogrodowe, którymi wzorowo się opiekowały, dostarczając im odpowiedniego pożywienia oraz sprzątając ich terrarium. Po skończonej hodowli ślimaki zamieszkały w szkolnym ogrodzie. Następnie hodowały gąsienice motyli, a później z niecierpliwością obserwowały cały proces przeobrażenia – od poczwarki do postaci dorosłego owada. Niesamowitym przeżyciem był sam proces wyjścia motyli z kokonu, który dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń. Przepoczwarzone rusałki osetnik zamieszkały w specjalnie przygotowanym przez przedszkolaków mieszkanku. Odżywiały się owocami i nektarem kwiatowym, a po trzech dobach zostały uroczyście wypuszczone na wolność.

       

              

     • Rodzic z pasją

                 W ostatnich tygodniach rodzice przedszkolaków bardzo chętnie odwiedzali naszą szkołę. Poświęcali swój cenny czas, opowiadając nam o swoich pasjach, zainteresowaniach i charakterze wykonywanej pracy. Dzięki tym zajęciom dzieci miały możliwość zgłębiać tajniki fotografii, rękodzieła i plastyki, czy poznać pracę stomatologa i logopedy. Bardzo dziękujemy mamom Lilianny, Hani, Michaliny, Kacpra i Alicji za zaangażowanie. Zajęcia te każdorazowo wywoływały wiele pozytywnych emocji zarówno u dzieci, jak i rodziców oraz niejednokrotnie były dla nas źródłem wielu inspiracji.

       

             
       

     • Wycieczka do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

                Przedszkolaki w ostatnim tygodniu przed wakacjami wybrały się na wycieczkę do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Tam zwiedziły wystawę Figur Stalowych, gdzie zobaczyły kilkadziesiąt rzeźb, przedstawiających postaci z ulubionych bajek i filmów oraz  modeli samochodów, które w całości zostały zbudowane ze śrubek, łożysk, łańcuchów i innych metalowych części. Wszystkie rzeźby składają się z tysięcy elementów oraz w całości powstały w wyniku przetworzenia i obróbki złomu. Dzieciom najbardziej spodobały się figury minionków, smerfów, Shreka i osła, Kubusia Puchatka, Kłapouchego, Złomka oraz super samochodów, które można było dotykać, a nawet wsiąść do nich. Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.

               

     • Dzień Dziecka

                      Ostatnie dni roku szkolnego upłynęły uczniom naszej szkoły pośród sportowych zmagań i wesołej zabawy. 18 czerwca cała szkoła świętowała Dzień Dziecka. Rodzice zafundowali uczniom hamburgery i  lody. Nic dziwnego, że nawet brzydka pogoda nie mogła zepsuć dzieciakom humorów.

                      21 czerwca, gdy tylko zaświeciło słońce, cała szkoła wybiegła na boisko, by wziąć udział w rozgrywkach zorganizowanych z okazji Dnia Sportu. Rozegrane zostały mecze piłki nożnej i siatkówki. Dużą atrakcją był dmuchany zamek. Każdy chciał się na nim bawić.

                       Dzień Dziecka i Dzień Sportu były beztroskie i wesołe. Dały uczniom przedsmak wakacji.

          

     • Dzień Rodziny

                 8 czerwca w remizie strażackiej w Bilczycach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny. Uczniowie naszej szkoły zaprosili rodziców na program artystyczny i poczęstunek. Dzieci tańczyły, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Przedstawiły także historyjki  z życia rodziny. Jedne były zabawne, a inne bardzo wzruszające.

      Program artystyczny zakończyły życzenia, po których wszystkie dzieci wręczyły swoim rodzicom piękne róże.

              

          

     •            „Polskie drogi do wolności”

                 06.06.2018 r. w Centrum Kultury w Gdowie odbył się Konkurs plastyczno-muzyczny „Polskie drogi do wolności” zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Naszą szkołę reprezentowała Emilka Ślusarczyk z klasy V, która zaprezentowała piosenkę pt. Ojczyzno ma” i wywalczyła III miejsce. Serdecznie gratulujemy!