• Dzień Babci i Dziadka

                  20 stycznia uczniowie naszej szkoły zaprosili  Babcie i Dziadków  do Domu Strażaka  w Bilczycach, aby uczcić Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji rodzice przygotowali także słodki poczęstunek. Pani dyrektor  przywitała przybyłych gości i zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez uczniów.   Najpierw maluchy z klasy 0 zaprezentowały swoim Babciom i Dziadkom tradycyjne Jasełka, a następnie starsi uczniowie pokazali scenkę współczesnej wigilii, o tym czy  łatwo jest ugościć obcych w naszym domu.  Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, przedstawiały scenki humorystyczne i tańczyły. Odbyło się także specjalne wydanie Familiady.  Na zakończenie uczniowie złożyli Babciom i Dziadkom serdeczne życzenia z okazji ich święta i wręczyli własnoręcznie przygotowane upominki. Program artystyczny przygotowany przez dzieci dostarczył Babciom i Dziadkom wiele uśmiechów i wzruszeń.

                  To był bardzo miły dzień


                  

     • Bella

                 13 stycznia uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl ukierunkowany na przeciwdziałanie agresji i przemocy pt „Bella”
      Widowisko ukazuje, że najczęstszą przyczyną agresji jest brak zainteresowań, nuda, przekonanie, że takie zachowanie jest właściwe. Bella to typowa przedstawicielka wystrojonych nastolatek, uważająca, że wszystko jej się należy. Nie liczy się z innymi, drwi z mniej zamożnych koleżanek, powoduje ich wykluczenie z grupy. Jej brat Freddi okrada samochody, stosuje przemoc wobec słabszych. Jedną z ich ofiar jest Aga. Podczas przygotowań „Balladyny” dziewczyna wyjawia polonistce, że doznaje nieprzyjemności ze strony siostry i brata. Nauczycielka mówi rodzeństwu, że za takie zachowanie grozi kara. Bella i Freddi postanawiają się zmienić.

     • Wycieczka do opery

                 17 stycznia uczniowie z klas I - IV obejrzeli spektakl  pt ,,Muzyka i Magia" wystawiany w Operze Krakowskiej. Dzięki wspaniałej muzyce dzieci odbyły podróż do krainy wyobraźni.  Poznały Czarodzieja Muzomagiusa, który potrafił sprowadzić na scenę różne sytuacje, emocje i postaci z baśni. Za sprawą magicznej muzyki pojawiły się: Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka i wielu innych bohaterów opowieści dla dzieci. Uczniowie z wypiekami na twarzy podziwiali magiczne sztuczki Czarodzieja, któremu przeszkadzał hałaśliwy potwór Bumtararam. Uczniowie nagrodzili artystów brawami i oczarowani wrócili do domów.


     • Jasełka

      Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku. 22 grudnia odbyły się klasowe spotkania wigilijne. Następnie nauczyciele i uczniowie zebrali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej by raz kolejny przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc.

      Po przedstawieniu Pani Dyrektor złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia i wspólnie śpiewaliśmy kolędy. W świątecznym nastroju pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku.


     • Konkurs recytatorski

      16 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie wyłonieni  wcześniej w klasowych eliminacjach.  Usłyszeliśmy między innymi najpiękniejsze wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Doroty Gellner, Agnieszki  Frączek.

                      Mimo towarzyszącej  tremy, wszyscy uczniowie  zaprezentowali się bardzo dobrze i zostali nagrodzeni głośnymi brawami. 

                      Z klasy ,,0" udział wzięli: Weronika Drabik, Paulina Pajor i Martyna Korek.

                      W kategorii klas I - III  tytuł laureata zdobyli :

                      Natalia Nawara

                      Emilia Gumulińska

                      Radosław Kowalski

                      W kategorii klas IV - VI :

                      Daria Wlazło

                      Emilia Ślusarczyk

                      Jacek Markot

                      Zuzanna Pawlik- wyróżnienie

                      Laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego  wystąpią na Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 26 stycznia  w Gdowie.


              

     • Wizyta Świętego Mikołaja

      Wizyta świętego Mikołaja w naszej szkole to już tradycja. Także i w tym roku 6 grudnia wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały w okna i nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków.

      Święty Mikołaj nie zawiódł i tym razem. Nasz gość spotkał się z najmłodszymi, a następnie z uczniami klas starszych. Rozmawiał z dziećmi, przytulał, dla każdego miał miłe słowa i prezenty.

      Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą pamiątką tego niecodziennego spotkania.


              

     • Kiermasz świąteczny

      W dniach 03 - 04.12.2016 roku w Szkole Podstawowej im. Świętej Kingi w Bilczycach został zorganizowany kiermasz z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

      Rodzice, uczniowie a także nauczyciele zaprezentowali swoje umiejętności twórcze. Pięknie nakryte stoły uginały się od ozdób świątecznych. Nie brakowało stroików, choinek, aniołków, sianka, bombek, pierników i wielu, wielu wspaniałości świątecznych.

      Nie można nie zauważyć  ogromnego zaangażowania rodziców, którzy od tygodni przygotowywali się do tego kiermaszu.

      Rodzicom serdecznie dziękujemy.


                         

       

         

     • Ubieramy choinkę

      W oddziale przedszkolnym zagościł już świąteczny klimat, a to wszystko za sprawą pięknej choinki przyniesionej przez rodziców naszego kolegi z grupy. Przedszkolaki własnoręcznie przygotowały ozdoby choinkowe. Gdy wszystkie były już gotowe, dzieci ubrały nasze drzewko. Teraz miło i klimatycznie spędzamy czas w naszej sali. 

       

     • Wycieczka do Krakowa

      30 XI uczniowie klas IV – VI wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Najpierw udali się do kina „Kijów”. Tam obejrzeli  filmową wersję  popularnej serii  książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai.” Następnie w  Muzeum Narodowym w Sukiennicach zwiedzili wystawę „Sztuka polska”.

      Pobyt w Krakowie zakończył się spacerem po Rynku Głównym i ulicy Floriańskiej.


     • Warsztaty ceramiczne

      25 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez panią Iwonę Jesień.  Dzieci pod czujnym okiem prowadzącej warsztaty uczyły się jak tworzyć figurki z gliny. Najmłodsi uczniowie lepili słoniki, a starsi ozdobne dzwoneczki. Wymagało to zaangażowania, cierpliwości i koncentracji. Ale opłacało się. Po wypaleniu figurek w piecu, powstaną niepowtarzalne prace.

                   Zajęcia z gliną i narzędziami rzeźbiarskimi sprawiły uczniom dużą przyjemność.


                  

     • Andrzejki

      Andrzejki to czas na wróżb miłosnych. Noc z 29 na 30 listopada, czyli wigilia świętego Andrzeja ma magiczną moc.

      Wróżenie w andrzejkową noc to zwyczaj sięgający czasów Słowian. Tej nocy panny sprawdzały, kiedy wyjdą za mąż i jaki będzie ich towarzysz życia.

      A jak wróżyli sobie nasi uczniowie?


                        

     • Wycieczka do muzeum

      25 listopada uczniowie z klas 0- III uczestniczyli w niezwykłych lekcjach zorganizowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

                  Dzieci z zerówki i klasy I odwiedziły Pałac Biskupa Erazma Ciołka. Podczas zajęć wysłuchały ciekawej opowieści o Świętym Mikołaju i kolorowały jego portret.

                   Dzieci z klasy II uczestniczyły w lekcji " Jak cię widzą- Sztuka portretowania", która miała miejsce w Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach

      Klasa III  odwiedziła Dom Jana Matejki  i brała udział w lekcji "Dwie wieże i Stańczyk-krakowskie legendy". Uczniowie poznali sylwetkę słynnego polskiego malarza obrazów  historycznych oraz mało znane krakowskie legendy. Mogli też przymierzyć strój błazna.

      Na zakończenie wszystkie klasy spacerowały po krakowskim Rynku i zajadały krakowskie obwarzanki.


     • Robimy kanapki

      15 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego samodzielnie przygotowały kanapki na drugie śniadanie. Przed przystąpieniem do pracy porządnie umyły ręce, założyły fartuszki i przygotowały potrzebne rzeczy. Wszyscy świetnie sobie poradzili z krojeniem i smarowaniem. Kanapki były pyszne i szybko znikały z talerzy.

     • Pielęgniarka

      14 listopada zerówkę odwiedziła Pani pielęgniarka. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca pielęgniarki, oraz miały okazję zobaczyć z bliska prawie wszystkie narzędzia, którymi się posługuje. Pani pokazała jak wykonać proste czynności, gdy ktoś się skaleczy oraz przypomniała  przedszkolakom zasady postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy. Spotkanie było bardzo ciekawe i dzieci dużo się na nim nauczyły.

       

     • Akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości

      10 XI 2016r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  Przed uroczystością  dzieci z klas młodszych wykonały prace plastyczne , na których przedstawiona była mapa Polski z krainami geograficznymi lub symbolami narodowymi.  Uczniowie klas III – VI namalowali miejsca pamięci w  Gminie Gdów . Wszystkie prace zostały wyeksponowane podczas akademii. Uczniowie aktywnie włączyli się do przygotowania apelu, recytowali wiersze, mówili o walkach narodowowyzwoleńczych, jakie toczyły się na Ziemi Gdowskiej, przybliżyli postać Marszałka Józefa Piłsudskiego.

      Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.


     • Niecodzienna lekcja języka polskiego

      28 października w klasach 0-III odbyła się niecodzienna lekcja języka polskiego. Uczniowie spotkali się na sali gimnastycznej. Każda klasa prezentowała ostatnio przeczytaną lekturę. Były to książki: " Bolek i Lolek", " Nasza mama czarodziejka", "120 przygód Koziołka Matołka" i "Dzieci z Bullerbyn". Uczniowie z zaciekawieniem słuchali  opowieści o przygodach bohaterów tych książek, poznali także ich autorów. Przygotowali piękne ilustracje do przeczytanych lektur.

             

     • VII Turniej Wiedzy o Janie Pawle II

      25 października uczniowie klasy czwartej wzięli udział w VII Turnieju Wiedzy o Janie Pawle II w Niegowici. Naszą szkołę reprezentowali:

      Kacper Pajorski

      Dominika Sowa

      Emilia Ślusarczyk

      W konkursie wzięło udział 12 drużyn ze szkół gminy Gdów. Poziom był bardzo wysoki, wszyscy uczniowie doskonale przygotowani.

      Nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.


     • Twórczość Pierwszaków

      24 października – Pierwszaki przyniosły różne warzywa. Co stworzyły z warzyw? Można przekonać się oglądając nasze zdjęcia.