• Zostań znajomym swojego dziecka
       

                 DBI 2018 obchodzić będziemy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

      Dodatkowe informacje i materiały, które można zabrać do domu, by poczytać, porozmawiać z dziećmi lub dowiedzieć się więcej znajdują się na gazetce szkolnej dla rodziców.

      Zapraszamy do współpracy.

                Projekt edukacyjny "Zostań znajomym swojego dziecka" adresowany jest do rodziców i opiekunów. Jego celem jest zachęcenie ich do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności.

      Dzieci coraz więcej czasu spędzają w internecie, wykorzystując do tego urządzenia mobilne, którymi posługują się często bieglej niż dorośli. Cyfrowy świat to ich rzeczywistość. Dlatego kontakt rodzica z dzieckiem w tym obszarze może być trudniejszy. Warto być z dzieckiem i przy dziecku, kiedy stawia pierwsze kroki w internecie. Pokazać, co można ciekawego robić w sieci, nauczyć najważniejszych zasad bezpieczeństwa.
      Po prostu być. Hasło „Zostań znajomym swojego dziecka” ma zachęcić dorosłych do aktywnego uczestniczenia w internetowym świecie podopiecznych oraz przyglądania się jak wygląda ich aktywność i czy nie zagraża ich poprawnemu rozwojowi.

      Projekt „Zostań znajomym swojego dziecka” realizowany jest od 2012 r. przez instytut badawczy NASK w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

       Na projekt składają się krótkie animowane filmy, które w lekki, atrakcyjny sposób zachęcają dorosłych do włączenia się w internetowe życie dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Prezentują także najważniejsze zagrożenia, na jakie mogą natrafić dzieci podczas poruszania się w sieci.

      Całość została wydana w dwóch częściach na płycie DVD wraz z broszurą informacyjną i ulotką z radami dla rodziców i opiekunów jak postępować  w codziennych  sytuacjach związanych z korzystaniem przez dzieci z internetu  czy urządzeń mobilnych.

      Broszura  informacyjna cz. I - dotyczy filmów 1-5.

      Broszura informacyjna cz. II - dotyczy filmów 6-10.

       W latach 2012-2016 w ramach projektu przygotowanych zostało 10 filmów:

      Film 1. Czy znacz znajomych swojego dziecka? (film porusza temat niebezpiecznych kontaktów)
      Film 2. Właściwie zabezpiecz swój komputer (film zachęca rodziców do odpowiedniego przygotowania sprzętu np. poprzez instalację programu kontroli rodzicielskiej)
      Film 3. Dbaj o zdrowie swojego dziecka (zdrowy balans pomiędzy aktywnością w sieci i poza nią)
      Film 4. Grzecznie nie znaczy bezpiecznie (niebezpieczne i szkodliwe treści) 
      Film 5. Nie wstydź się uczyć nowinek technologicznych od swojego dziecka (wzajemne uczenie się nowinek technologicznych)
      Film  6. Co za dużo to niezdrowo (problem nadmiernego otaczania najmłodszych dzieci przez urządzenia cyfrowe)
      Film 7. Na komputerze świat się nie kończy (problematyka uzależnienia od internetu)
      Film 8. Cyberprzemoc jest realna (problematyka cyberprzemocy wśród nastolatków)
      Film 9. Dzieci też mają prywatność (kwestia naruszania prywatności dzieci przez rodziców)
      Film 10. Nie można wierzyć we wszystko (promujący krytyczne podejście do treści znalezionych w internecie)


      Filmy projektu znajdziesz na stronie: http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.

       

      Broszury edukacyjne projektu znajdziesz http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.

       

      Źródło: http://www.saferinternet.pl/projekty/projekty-edukacyjne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.

       

     • Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek  „Zaśpiewajmy kolędę…”

                 1.02.2018r. odbył się II Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek  „Zaśpiewajmy kolędę…”. Naszą szkołę reprezentowali Dawid Musiał z klasy III w kategorii klas I-III i Emilia Ślusarczyk z klasy V w kategorii klas IV-VII.

     • Szkolny Konkurs Kolęd i Piosenek "Let's Sing Merry Mellodies"

                 24 stycznia odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Piosenek w Języku Angielskim. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I - VII i dzieci z oddziału przedszkolnego. 

      I miejsce zajęły klasa piąta i oddział przedszkolny, II miejsce klasa trzecia. Wyróżniono uczniów klasy trzeciej i siódmej.

     • Konkurs recytatorski

                  24 stycznia w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I – VII podzieleni na dwie kategorie wiekowe: klasy I – III oraz IV – VII. Przedstawiciele poszczególnych klas recytowali przygotowane przez siebie wiersze. Jury wybrało najlepszych recytatorów, którzy będą reprezentować naszą szkołę podczas gminnych eliminacji 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

                W kategorii klas I – III najlepszymi okazali się: Lena Augustyn, Julia Feliks oraz Mateusz Pajorski. Natomiast w grupie uczniów klas IV – VII zwyciężyli: Radosław Kowalski, Emilia Ślusarczyk, Daria Wlazło i Gabriela Dymek.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a szkolnym laureatom życzymy dalszych sukcesów.

          

     • Dzień Babci i Dziadka

                 19 stycznia uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi babciami i dziadkami świętowali Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie zaprosili babcie i dziadków do Domu Strażaka  w Bilczycach. Tam w pięknie przystrojonej sali przywitała gości Pani Dyrektor i złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.  Na scenie zaprezentowała się każda klasa. Były piosenki, wiersze, krótkie przedstawienia, a każdy występ wzbudzał uśmiech na twarzach widowni. Potem babcie i dziadkowie mieli okazję poczęstować się ciastami, przygotowanymi przez rodziców, wypić kawę, rozmawiać, wspominać i cieszyć się obecnością wnuków. ,,Szkolny" Dzień Babci i Dziadka był miłą okazją do spotkania, a w sobotę i niedzielę można kontynuować świętowanie w rodzinnym gronie.

                                                                                  

     • Turniej tenisa stołowego

                 W rozgrywkach Szkolnego Turnieju Tenisa Stołowego wzięło udział 23 chłopców i 9 dziewczynek. Mecze odbywały się na przerwach między lekcjami i grano  do dwóch wygranych setów. Uczniowie sami sędziowali swoje mecze i wpisywali wyniki do tabeli. Grano do dwóch porażek.
                 W finale turnieju dziewcząt spotkały się Aleksandra Dębowska oraz Aleksandra Grabowska. Zwyciężyła Aleksandra Dębowska  z klasy VII.

                 W kategorii chłopców zwyciężył Kacper Pajorski pokonując w finale swojego młodszego brata Mateusza. Wszystkie cztery osoby reprezentowały naszą szkołę w zawodach gminnych w szkole podstawowej w Gdowie.

                 Bardzo ładnie zaprezentował się Kacper Pajorski, który wywalczył piąte miejsce co dało mu przepustkę do turnieju powiatowego, który odbędzie się 24 stycznia w szkole podstawowej w Koźmicach Wielkich. Aleksandra Dębowska zajęła 7 miejsce w swojej kategorii i jest osobą rezerwową do wyjazdu na turniej powiatowy, który odbędzie się  23 stycznia  również w szkole podstawowej w Koźmicach Wielkich.

      Gratulujemy wszystkim reprezentantom naszej szkoły wspaniały podstawy i sukcesu sportowego.
      Trzymamy kciuki !!!

     • Nietypowa lekcja przyrody w klasie VI.

                 Nasz kolega Kamil już od kilku lat hoduje gady. Bardzo dużo wie o tych zwierzętach. Postanowił podzielić się swoją wiedzą i poprowadził naszą lekcję o gadach. Przyniósł do szkoły ciekawe książki z pięknymi ilustracjami, węża zbożowego Bzika i agamę brodatą o imieniu Franek. Gady te wzbudziły dużą ciekawość wśród uczniów. To kolejna żywa lekcja przyrody w naszej szkole, ale tym razem mogliśmy Bzika i Franka brać na ręce, głaskać i karmić.

      Kamil bardzo ciekawie opowiadał o swoich ulubieńcach. Wspólnie nakręciliśmy filmy, które można obejrzeć w naszej klasie.

                

     • Konkurs czytelniczy

                  17 listopada w naszej szkole odbył się I etap Konkursu Czytelniczego.  Uczniowie przygotowywali się do niego już od października. Musieli przeczytać baśń H. Ch. Andersena pt. "Calineczka", Ch. Perraulta pt. "Paluszek" oraz A. Puszkina pt. "Bajka o rybaku i rybce". Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Młodzi czytelnicy wykazali się doskonałą znajomością baśni. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli uczniowie z klasy "0", którzy pięknie odpowiadali na pytania.

                  II etap konkursu to etap indywidualny. Uczniowie, którzy chcieli wziąć w nim udział  musieli przeczytać jeszcze jedną książkę - "Szewczyka Dratewkę" J. Porazińskiej.  Później rozwiązywali krzyżówkę i odpowiadali na szczegółowe pytania dotyczące treści poznanych baśni.

      Zwycięzcy etapu indywidualnego:

      klasy 0-I

      Oliwia Ślusarczyk

      Michalina Schonborn-Tomczak

      Alicja Faszczowa

      Lena Augustyn

      Klasy II-III

      I miejsce- Eryk Grochal

      II miejsce- Nataniel Bednarski

      III miejsce- Mateusz Pajorski

       wyróżnienie - Franciszek Tarnowski

                  Na zakończenie konkursu odbyło  się w naszej szkole "Wielkie Malowanie".  Uczniowie klas 0-III wykonali wspólnie ilustracje do poznanych, ulubionych baśni. Powstały piękne prace, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.  Będą one pamiątką miło spędzonych wspólnie chwil.
       

       

     • Zebranie z rodzicami 26 stycznia 2018 roku.

      16.30 - 17.15 klasy IV - VII,

      17.15 - 17.30 zebranie ogólne,

      17.30 - 18.15 klasy I - III.

       

       

     •            Wigilia w naszej szkole

                 20 grudnia 2017 r. był w naszej szkole dniem szczególnie uroczystym.

      Uczniowie klasy IV - VII zaprezentowali program artystyczny o tematyce świąt Bożego Narodzenia. We wszystkich klasach odbyły się klasowe wigilie. Uczniowie dzielili się opłatkiem, składali sobie świąteczne życzenia, a przy wigilijnym stole śpiewali kolędy.

     • "Bożonarodzeniowe Anioły"

                Kilka tygodni temu w naszej szkole ogłoszono konkurs "Bożonarodzeniowe Anioły".  Do 11 grudnia uczniowie przynosili własnoręcznie wykonane prace. Przyfrunęło  do nas  14 aniołów wykonanych różną techniką.  Były anioły z masy solnej,  papieru,  makaronu, ze sznurka i ze styropianu.

      Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy i gratulujemy zaangażowania i pomysłowości.

                   

     • Wyjazd do teatru

                 12 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III naszej szkoły oglądali w teatrze spektakl „Nie płacz, Koziołku”. Bohaterem przedstawienia jest mały i nieposłuszny Koziołek. Uparciuch nie słucha przestróg mamy o zbliżającej się burzy i oddala się od domu. Szybko popada w tarapaty i pewnie stałby się smacznym kąskiem dla wilków, gdyby nie pomoc innych zwierząt. Przygody Koziołka wydobywają na plan pierwszy najważniejsze wartości: miłość rodziców i przyjaźń otoczenia. Bajka uczy, że warto słuchać dorosłych. Zachęca także do niesienia pomocy innym.   Spektakl  uatrakcyjniały piosenki śpiewane na znane dzieciom melodie, naprawdę nie można było się nudzić. 

       

       

     • Konkurs skoków przez skakankę

                W klasie I odbył się Konkurs Skoków Przez Skakankę.

      Polegał on na wykonaniu jak największej ilości poprawnych skoków. Technika była dowolna.

      Mistrzynią została Wiktoria Kowalska, która wykonała 100 prawidłowych skoków.

       II miejsce zajęła Lena Augustyn - 67 skoków,

       III miejsce- Adam Pietrzak- 58 skoków.

      Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy innych do wspaniałej zabawy ze skakanką

     • Wizyta Świętego Mikołaja

                6 grudnia w naszej szkole zagościł świąteczny nastrój. W tym dniu pojawił się  u nas niecodzienny gość - Święty Mikołaj ze słodkimi prezentami. Świętemu Mikołajowi pomagały rozdawać paczki dwa grzeczne aniołki. Były też diabełki, które chciały troszkę poprzeszkadzać w rozdawaniu prezentów. Jednak to się nie udało. Dla każdego dziecka i młodszego i starszego, grzecznego i mniej grzecznego znalazła się słodka niespodzianka. Było dużo radości i uśmiechów.

     • Konkurs „Zmieniamy powietrze na lepsze”

                5.12. 207 roku w Urzędzie Gminy w Gdowie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu „ Zmieniamy powietrze na lepsze”.  Miło nam poinformować, że III miejsce w tym konkursie zajął Franciszek Tarnowski z klasy III, a wyróżnienie otrzymała Amelia Manys  również z klasy III. Laureaci otrzymali wspaniałe nagrody z rąk pana wójta Zbigniewa Wojasa.  Naszą szkołę reprezentowało 17 uczniów z klas I,II,III i VI.

      Gratulujemy!

           

     •  Kiermasz Świąteczny w naszej szkole

                W klimat świąt  Bożego Narodzenia wprowadza nas Kiermasz Świąteczny zorganizowany przez Radę Rodziców naszej szkoły.

                Pięknie nakryte stoły w Domu Strażaka uginały się od ozdób świątecznych. Nie brakowało stroików, choinek, aniołków, sianka, bombek, pierników i wielu, wielu wspaniałości świątecznych.

                Można było miło spędzić czas przy kawie, herbacie i pysznym ciasteczku. Korzenny zapach ponczu roznosił się w całym budynku, a smaczne ciasto i rogaliki z kapustą było kupowane przez wszystkich uczestników kiermaszu.

                Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci. Tradycją stało się ozdabianie i konsumowanie pierniczków.

                Nie można nie zauważyć  ogromnego zaangażowania rodziców,  którym serdecznie dziękujemy.

                

        

     • Wycieczka do Multikina

               4 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w seansie interaktywnym pt. „Wielka przygoda małego żółwika” w Multikinie.  Dzieci mogły porozmawiać z animowanym bohaterem - żółwikiem Tomkiem.  Towarzyszyły mu  w wyjątkowej, edukacyjnej przygodzie, płynąc z nurtem Wisły przez Polskę. Poznały nowe miejsca i otoczenie przyrodnicze. Interaktywnie wzięły udział w perypetiach głównego bohatera. Poznały masę ciekawych informacji na temat rzeki jej dopływów. Nauka przez zabawę też może być interesująca.

      Było super!

     • Andrzejki

                 Andrzejki w naszej szkole to już tradycja. 30 listopada to dzień pełen magii, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Każdy chciał się przekonać, czy będzie miał powodzenie w miłości oraz poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość.

      Wszyscy bawili się doskonale.

       

       

     • Kiermasz Świąteczny

      Serdecznie zapraszamy na Kiermasz Świąteczny, który odbędzie się
      w Domu Strażaka w Bilczycach 3 grudnia 2017 roku w godz. 9.00 - 16.00.

     • Wycieczka  klas 0-III do muzeum

                 24.XI klasy 0 – III wybrały się na wycieczkę  do  oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie.  Klasa 0 uczestniczyła w lekcji muzealnej  pt. „Bestiariusz- jakie zwierzęta kryją się w dawnych obrazach i rzeźbach” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.  Klasy I – II wzięły udział w lekcji pt. „Opowieść o witrażu” w Domu  Józefa Mehoffera, a klasa III zwiedziła Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego i uczestniczyła w lekcji pt. „Muzeum i jego tajemnice”. Lekcje w muzeum były okazją do bezpośredniego kontaktu z dziełami sztuki poprzez doświadczenie i wspólną zabawę.