• "Pomóżmy zwierzętom w schroniskach przetrwać zimę"

                 Podobnie jak w  ubiegłym roku uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji „Pomóżmy zwierzętom w schroniskach przetrwać zimę". Głównym  celem tej akcji  jest zbiórka karmy, posłań oraz akcesoriów dla zwierząt. Od połowy października wszyscy, którzy kochają zwierzęta przynosili podarunki. Zapełnili nimi całe wielkie pudło. Dary zostaną  przekazane podopiecznym schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bolesławcu. Serdecznie dziękujemy tym, którzy włączyli się do akcji prowadzonej w szkole na rzecz „naszych czworonożnych przyjaciół".

     •             Odblaskowa dyskoteka

                  26 października w naszej szkole odbyła się odblaskowa dyskoteka dla uczniów klas IV-VII. Dyskotekę zorganizował Samorząd Uczniowski, który przygotował sprzęt grający oraz odpowiednie utwory do tańca. Uczniowie tańczyli ubrani w odblaskowe kamizelki. Wszyscy świetnie się bawili. W przyciemnionym świetle mogli przekonać się, na jakiej zasadzie działają elementy odblaskowe. Zabawa skończyła się wieczorem.

                  Pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka wspaniale się udała. Mamy nadzieję, że następne będą równie wesołe.

       

     • Zebranie z rodzicami

      Serdecznie zapraszmy rodziców na spotkanie 14 listopada 2017 roku.

      Klasy I - III godz. 16.30 - 17.15,

      klasy IV - VI godz. 17.15 - 18.00.

     • Jesiennie w klasie III

      Do klasy trzeciej zawitała jesień.

        

     • Klasa III miło spędza czas

                19 października wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Pogoda była wspaniała. Mogliśmy podziwiać w pełni piękno jesiennego lasu. Mienił się wspaniałymi kolorami a spod liści, co chwilę wyłaniały się grzyby. Z pięknym, kolorowym bukietem wracaliśmy z wycieczki. Po drodze wstąpiliśmy do naszego kolegi Mateusza, bo jego mama zaprosiła nas do siebie. Piekliśmy kiełbaski i chleb na ognisku, popijając pyszną herbatą z sokiem. Potem zagraliśmy mecz piłki nożnej na „boisku” Mateusza. Wracaliśmy do szkoły zmęczeni, ale w dobrych humorach.

     • Wycieczka do Niepołomic

                 17 października 2017 roku wzięliśmy udział w wycieczce do Niepołomic. W Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym im. Kazimierza Kordylewskiego uczestniczyliśmy w ciekawej prelekcji, która dotyczyła Układu Słonecznego. Dowiedzieliśmy się w prosty i przystępny sposób dlaczego mamy dzień i noc oraz różnorodność pór roku, co to są fazy Księżyca, jak wygląda powierzchnia Słońca.

               Następnie obserwowaliśmy wędrówkę Słońca po niebie. W planetarium, siedząc w wygodnych fotelach, podziwialiśmy zjawiska astronomiczne związane z wyglądem nieba w różnych szerokościach geograficznych, ruchem planet i Słońca, fazami Księżyca oraz  ruchem obrotowym Ziemi. Usłyszeliśmy także wiele ciekawych historii i mitów. Z żalem opuszczaliśmy MOA.
                 Kolejnym punktem programu wycieczki był gotycki zamek królewski z połowy XIV wieku, nazywany  „drugim Wawelem”, wybudowany z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego. Już na dziedzińcu mogliśmy dostrzec piękno architektury zamku. Krętymi schodami, poprzez krużganki wyruszyliśmy do komnat zamkowych, gdzie pani przewodnik zapoznała nas z historią i zbiorami zamku. Z zachwytem oglądaliśmy liczne eksponaty myśliwskie i zbiory łowieckie.

                 Z kolei udaliśmy się do Izby Regionalnej. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści Kustosza Izby o tym, w jaki sposób gospodynie rozczyniały i wypiekały chleb, jak robiły masło i sery. Obejrzeliśmy zgromadzone sprzęty używane w dawnych czasach w gospodarstwach domowych, które uzmysłowiły nam, jak wiele pracy, trudu i czasu wkładali dawniej ludzie w wykonywanie codziennych obowiązków. Własnoręcznie wykonaliśmy bułeczki, które bardzo nam smakowały.

                 Największą atrakcją wycieczki były strusie. Piękne ptaki z gracją pokonały nas w biegach na przełaj, ale i tak zachwyceni kupowaliśmy strusie pamiątki.

                Wycieczka nie byłaby w pełni satysfakcjonująca bez lodów z Niepołomic. Są takie smaczne, ze niektórzy z nas zjedli po dwie porcje.

      Piękna, słoneczna pogoda była uzupełniniem wspaniałej wycieczki.

       

               

     •                                         Ślubowanie klasy pierwszej
       

                  13 października odbyło się w naszej szkole Ślubowanie uczniów klasy I. Zgodnie z tradycją pierwszoklasiści musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami. Śpiewali piosenki, recytowali wiersze i odpowiadali na trudne pytania. Gdy złożyli ślubowanie, pani Dyrektor dokonała pasowania ich na uczniów.

                   Zanim jednak pierwszoklasiści zostali włączeni do grona uczniów naszej szkoły, musieli przejść "chrzest" przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Wlewano im rozum do głowy, wybijano z głowy lenistwo, obcinano języki, aby nie skarżyli, czyszczono uszy, aby dobrze słuchali nauczyciela. Na koniec każdy pierwszoklasista musiał skosztować, jak smakuje szkolne życie, czyli wypić sok z cytryny. Uczniowie zdali ten egzamin na szóstkę.  

                  Zatem oficjalnie witamy pierwszoklasistów w gronie uczniów, życzymy sukcesów i wielu miłych chwil w szkole!

       

       


       

       
       

       


       

     • Zwierzaki -cudaki

                  Dziś w klasie I zagościły  zwierzaki -cudaki. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały przepiękne, kolorowe i pomysłowe prace z owoców i warzyw. Powstała z nich wyjątkowo oryginalna wystawa, którą warto obejrzeć.

      Zapraszamy.

       

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

                 29 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczeń z klas I - VII mógł oddać głos na wybranego kandydata. Komisja wyborcza w składzie: Zuzanna Pawlik, Weronika Michalik, Michał Tuleja i Michał  Podborski  rozdawała karty do głosowania i czuwała nad prawidłowym przebiegiem wyborów.  Po skończeniu wyborów uczniowie z klasy IV policzyli głosy.

             

              Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2017/2018 będzie pracował w następującym składzie:

      Martyna Zastawniak    - z klasy V 

      Jan Maderak                 -  z klasy VII

      Gabriela Szostak           -  z klasy  V

      Damian Linczowski      - z klasy VI

       

               Gratulujemy i czekamy na efekty działań.

     • Matematyczne Zoo
       

                 Z okazji VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia uczniowie klasy III wzięli udział w meczu tabliczki mnożenia. Zwyciężył Mateusz Pajorski czterokrotnie zajmując pierwsze miejsce.

      Kto jeszcze nie lubi matematyki ma spore szanse zmienić swoje upodobania. A to dlatego, że http://matzoo.pl prezentuje szereg zadań do rozwiązywania online w atmosferze nauki przez zabawę. Zastosowany w portalu system losowego generowania zadań do rozwiązania i automatycznej odpowiedzi zwrotnej do użytkownika w efektywny sposób skraca czas potrzebny do opanowania zagadnienia. Takie rozwiązanie jest idealne do powtórek przed sprawdzianami, samodzielnego nadrabiania zaległości, jak również wykorzystania podczas szkolnych zajęć.

     •                                                      Wycieczka do piekarni


                 27 września klasa III wybrała się na wycieczkę do piekarni w Gdowie. Wchodząc do piekarni od razu poczuliśmy wspaniały zapach pieczywa i zrobiło nam się gorąco. Mogliśmy zobaczyć maszyny używane do wyrabiania ciasta. Pan piekarz pokazał nam jak robi się różne rodzaje bułeczek, od tych tradycyjnych okrągłych, po ślimaczki,  chałki i paluchy. W trakcie naszego zwiedzania piekarze wkładali chleb do pieca i mogliśmy zobaczyć łopaty, na których je układali. Zwiedziliśmy też magazyn i zobaczyliśmy jak się kroi chleb. Na koniec dostaliśmy po pysznym, cieplutkim paluchu.

       

     • 0.11 sekundy do medalu

                 27 września odbyły się gminne eliminacje w ramach igrzysk młodzieży szkolnej w sztafetowych biegach przełajowych na obiektach sportowych szkoły podstawowej w Gdowie.
      Zawodnicy i zawodniczki z roczników 2005 i młodsi rywalizowali na dystansach: chłopcy 10 x 1000 m., dziewczęta: 10 x 800m.
      W zawodach wzięło udział 6 szkół podstawowych  w kategorii dziewcząt oraz 8 w kategorii chłopców.
      Reprezentacja SP Bilczyce w składzie: Kamil Brożek, Kamil Dubiel, Adrian Biernat, Filip Satora, Kacper Kaleta, Kacper Pajorski, Michał Tuleja, Szymon Brożek, Jan Maderak, Bartłomiej Nowak, Damian Linczowski, zajęła wysoką 4 lokatę tracąc do miejsca na podium tylko 0.11 sekundy.
      Brawa dla chłopców za ambitną walkę sportową!!!!!
      Na zawody powiatowe zakwalifikowali się dziewczęta ze szkół w Gdowie i Niegowici oraz chłopcy z Gdowa i Szczytnik.
      Gratulujemy.

     • Klasa siódma griluje

                 19 września wybraliśmy się na ognisko, które kilkakrotnie odkładaliśmy z powodu deszczu. I tym razem nieco kropiło, ale byliśmy przygotowani na taką ewentualność. Rodzice Michała zaprosili nas do siebie. Rozpaliliśmy grila, upiekliśmy kiełbaski i kromeczki chleba. Udało nam się nawet trochę pobawić i pograć w piłkę.
                   Miło spędziliśmy czas i niezbyt chętnie wracaliśmy do szkoły.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

      Inauguracja roku szkolnego 2017/2018 godz. 9.00.

      Msza św. godz. 8,15.

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

              23 czerwca 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2016/2017. Zgromadzonych uczniów, rodziców i nauczycieli powitała pani dyrektor Ewa Dziedzic. Na początku uroczystości wyróżniono uczniów klas I – III, po nich nagrodzono uczniów klas IV – VI, którzy uzyskali świadectwa z wyróżnieniem lub wzorową frekwencję.

      Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy trzeciej wierszem i piosenką pożegnali rok szkolny i powitali wakacje. Po ceremonii zakończenia roku szkolnego 2016/2017 uczniowie udali się do swoich klas, gdzie z rąk wychowawców otrzymali świadectwa.

         

     •           Święto Niezapominajki

      10 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w VIII Świecie Niezapominajki. W tym roku impreza odbywała się pod hasłem „W świecie baśni i bajek”. Nasza grupa zabrała wszystkich na wyprawę na Dziki Zachód razem z Bolkiem i Lolkiem i wykonała taniec kowbojski. Dzieci po występie brały udział w wielu zabawach i atrakcjach.

     • Dzień Mamy i Taty

                 9 czerwca w remizie strażackiej w Bilczycach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Uczniowie naszej szkoły zaprosili rodziców na program artystyczny i poczęstunek. Dzieci tańczyły, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Jedne były zabawne, a inne bardzo wzruszające.

      Wszystkie dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty.

                  

     • Wycieczka do Krynicy Górskiej i Muszyny

               5 czerwca uczniowie z  klasy ,,0”, I, II, V, VI wybrali się na wycieczkę do Krynicy Górskiej i Muszyny. Po wyjściu z autokaru najpierw poszliśmy do Muzeum Zabawek. Zobaczyliśmy tutaj zabawki, jakimi bawiły się dzieci na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat: lalki, domki dla lalek, klocki, kolejki, żołnierzyki, zwierzątka, zabawki drewniane, zabawki blaszane, kolorowe i po prostu bajkowe. Z muzeum wyszliśmy zachwyceni i wzruszeni. Następnie kolejką linową wjechaliśmy na szczyt Góry Parkowej, który znajduje się w samym sercu Krynicy, nad Deptakiem. Góra ta, to w rzeczywistości jeden wielki park – Park Zdrojowy. Skorzystaliśmy tam z atrakcji o nazwie "Rajskie ślizgawki" - to zjazdy zjeżdżalniami rurowymi od spokojnej fali, przez spiralę po zjeżdżalnię-Kamikadze, którymi zjeżdża się w specjalnych filcowych kocykach. Po zjechaniu z Góry Parkowej uczniowie wstąpili do Pijalni Zdrojowej, gdzie każdy mógł podziwiać piękne egzotyczne rośliny oraz skosztować wody mineralnej. Przy Deptaku uczniowie zakupili różne pamiątki, które będą im przypominać pobyt w tym malowniczym zakątku Polski. Następnie udali się autokarem do Ogrodów Sensorycznych w Muszynie. To wspaniałe miejsce na aktywny wypoczynek i spacery. Siłownie na wolnym powietrzu, różnorodne rośliny, strumyczki oraz wieża widokowa. Wycieczka zakończyła się zabawą na placu zabaw w Muszynie. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

     • Powiatowy etap konkursu matematycznego "Rachmistrz"

                 31.05.2017 r. po raz czternasty odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny „Rachmistrz”, organizowany przez Szkołę Podstawową im. Króla Kazimierza Wielkiego  w Niepołomicach. W rozegranym 31 maja konkursie uczestniczyło 45 uczniów, reprezentujących 5 gmin powiatu wielickiego. Z naszej szkoły do etapu powiatowego zakwalifikował się uczeń klasy szóstej Witold Biernat.

      W konkursie dzieci musiały wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z zakresu: sprawnego liczenia, rozwiązywania zadań tekstowych, logicznego myślenia i rozumienia pojęć matematycznych. Udział w konkursie był nie tylko edukacyjny, ale spełniał też rolę pozytywnej zabawy i właściwie rozumianego współzawodnictwa.

      Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną wiedzą matematyczną. Po dwóch rozegranych dogrywkach uczeń naszej szkoły Witold Biernat zdobył tytuł Powiatowego Wicerachmistrza w kategorii klas szóstych. Witkowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!