• Wyjazd do teatru

     •            Uczniowie klas IV – VI  w dniu 19.02.2020 r. pojechali do Krakowa. W kinie Kijów obejrzeli spektakl pt. „Chłopcy z Placu Broni” w wykonaniu aktorów teatru Artenes. Przedstawienie przygotowane na podstawie powieści Ferenca  Molnara podobało się uczniom.

     • Bezpieczeństwo dziecka w Internecie

     • Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), w ramach programu „Dziecko w Sieci”. Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu „Safer Internet”. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.

      Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie. W ramach projektu organizowane są również spotkania z dziećmi, imprezy plenerowe oraz zajęcia edukacyjne, przygotowywane są też filmy, gry, piosenki i materiały edukacyjne.

      Projekt Sieciaki.pl ma na celu:
      •  edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie,
      •  promocję bezpiecznych zastosowań sieci,
      •  certyfikowanie oraz promocję bezpiecznych stron i serwisów internetowych.
      Uzupełnieniem działań serwisu jest coroczna akcja „Sieciaki na wakacjach” czyli seria letnich pikników edukacyjnych organizowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Fundację Orange. Akcja ma na celu edukowanie dzieci poprzez zabawę – jak reagować na zagrożenia w internecie oraz jak ich unikać. Sieciakowe pikniki odbywają się latem w miejscowościach w całej Polsce.

      Głównym elementem serwisu jest kurs e-learningowy zbudowany z 15 części, które nazwane zostały misjami. Każda misja dotyczy innego tematu z zakresu bezpieczeństwa dzieci online:
      • misja 1 – Wprowadzenie
      • misja 2 – Prywatność
      • misja 3 – Zdjęcia w sieci
      • misja 4 – Znajomości online
      • misja 5 – Komunikacja i netykieta
      • misja 6 – Cyberprzemoc (ofiara)
      • misja 7 – Cyberprzemoc (świadek)
      • misja 8 – Cyberprzemoc (sprawca)
      • misja 9 – Hejt
      • misja 10 – Niebezpieczne treści
      • misja 11 – Zabezpiecz swoje urządzenie
      • misja 12 – Prawa autorskie
      • misja 13 – Zakupy w sieci
      • misja 14 – Nadmierne korzystanie z internetu
      • misja 15 – Mów, gdy coś jest nie tak.

      Kurs e-learning opiera się na przygodach Sieciaków, czyli dzieci posiadających specjalne zdolności
      i wykorzystujących je w walce z internetowymi zagrożeniami. Sieciaki, czyli Ajpi, Netka, Spociak i Kompel, potrafią bezpiecznie korzystać z sieci. Aby pomóc Sieciakom, Sztuczna Inteligencja stworzyła robota NetRobiego.

      Sieciaki walczą z Sieciuchami - przedstawicielami ciemnej strony internetu, odpowiedzialnymi za zagrożenia w sieci. W skład grupy Sieciuchów wchodzą:
      • Kłamacz – udaje kogoś, kim nie jest, by zdobyć zaufanie internauty i uzyskać jego prywatne dane, wszystko po to, by wyrządzić komuś realną krzywdę,
      • Kradziej – wykorzystuje sieć do zdobywania korzyści materialnych,
      • Śmieciuch – rozsyła spam do internautów,
      • Bełkot – kłótliwy prowokator, który wypisuje w sieci nieprzyjemne, obraźliwe komentarze czy posty.
      Na podstawie sieciakowych historii użytkownicy internetu poznają niebezpieczne sytuacje, których mogą doświadczyć, a także uczą się efektywnych metod reagowania na zagrożenia w sieci.

      Rolę przewodnika-nauczyciela w kursie pełni robot NetRobi, który wprowadza użytkowników w temat danego modułu, dostarcza potrzebnych informacji, by dzieci mogły sprostać wyzwaniom, które na nie czekają. Każde zadanie pozwala w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę na temat bezpieczeństwa online. Kurs prezentuje kompleksową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa dzieci online oraz profilaktyki zagrożeń wobec dzieci w internecie.

      Zostań znajomym swojego dziecka
       

      Projekt edukacyjny "Zostań znajomym swojego dziecka" adresowany jest do rodziców i opiekunów. Jego celem jest zachęcenie ich do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności.

       

      Dzieci coraz więcej czasu spędzają w internecie, wykorzystując do tego urządzenia mobilne, którymi posługują się często bieglej niż dorośli. Cyfrowy świat to ich rzeczywistość. Dlatego kontakt rodzica z dzieckiem w tym obszarze może być trudniejszy. Warto być z dzieckiem i przy dziecku, kiedy stawia pierwsze kroki w internecie. Pokazać, co można ciekawego robić w sieci, nauczyć najważniejszych zasad bezpieczeństwa.
      Po prostu być. Hasło „Zostań znajomym swojego dziecka” ma zachęcić dorosłych do aktywnego uczestniczenia w internetowym świecie podopiecznych oraz przyglądania się jak wygląda ich aktywność i czy nie zagraża ich poprawnemu rozwojowi.

       

      Projekt „Zostań znajomym swojego dziecka” realizowany jest od 2012 r. przez instytut badawczy NASK
      w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

       

      Na projekt składają się krótkie animowane filmy, które w lekki, atrakcyjny sposób zachęcają dorosłych do włączenia się w internetowe życie dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Prezentują także najważniejsze zagrożenia, na jakie mogą natrafić dzieci podczas poruszania się w sieci.

       

      Całość została wydana w dwóch częściach na płycie DVD wraz z broszurą informacyjną i ulotką z radami dla rodziców i opiekunów jak postępować  w codziennych  sytuacjach związanych z korzystaniem przez dzieci z internetu  czy urządzeń mobilnych.

      Broszura  informacyjna cz. I - dotyczy filmów 1-5.

      Broszura informacyjna cz. II - dotyczy filmów 6-10.

       

      W latach 2012-2016 w ramach projektu przygotowanych zostało 10 filmów:

      Film 1. Czy znasz znajomych swojego dziecka? (film porusza temat niebezpiecznych kontaktów)
      Film 2. Właściwie zabezpiecz swój komputer (film zachęca rodziców do odpowiedniego przygotowania sprzętu np. poprzez instalację programu kontroli rodzicielskiej)
      Film 3. Dbaj o zdrowie swojego dziecka (zdrowy balans pomiędzy aktywnością w sieci i poza nią)
      Film 4. Grzecznie nie znaczy bezpiecznie (niebezpieczne i szkodliwe treści) 
      Film 5. Nie wstydź się uczyć nowinek technologicznych od swojego dziecka (wzajemne uczenie się nowinek technologicznych)
      Film  6. Co za dużo to niezdrowo (problem nadmiernego otaczania najmłodszych dzieci przez urządzenia cyfrowe)
      Film 7. Na komputerze świat się nie kończy (problematyka uzależnienia od internetu)
      Film 8. Cyberprzemoc jest realna (problematyka cyberprzemocy wśród nastolatków)
      Film 9. Dzieci też mają prywatność (kwestia naruszania prywatności dzieci przez rodziców)
      Film 10. Nie można wierzyć we wszystko (promujący krytyczne podejście do treści znalezionych
      w internecie)


      Filmy projektu znajdziesz na stronie: http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.

       

      Broszury edukacyjne projektu znajdziesz http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.

       

      Źródło: http://www.saferinternet.pl/projekty/projekty-edukacyjne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.

       

       

       

     • Bal karnawałowy

     •               W czwartek, 23 stycznia odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla uczniów klas 0-III. Tego dnia sala gimnastyczna zmieniła swój wygląd. Udekorowana kolorowymi balonami, serpentynami i karnawałowymi maskami zachęcała do wesołej zabawy. Wszyscy bawili się świetnie i tańczyli w rytm najnowszych hitów i popularnych szlagierów. Prowadzący zabawę DJ urozmaicał zabawę ciekawymi konkursami. W czasie przerwy dzieci mogły częstować się smakołykami, które przygotowali rodzice. Tegoroczna zabawa należała do udanych. Wszyscy byli bardzo zmęczeni tańcami, ale zadowoleni.

     • Dzień Babci i Dziadka

     • 22 stycznia uczniowie naszej szkoły zaprosili  Babcie i Dziadków  do Domu Strażaka  w Bilczycach, aby uczcić Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji w  pięknie udekorowanej sali rodzice przygotowali  słodki poczęstunek. Pani dyrektor przywitała przybyłych gości i zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez uczniów.

                Najpierw uczniowie z klasy II zaprezentowali taniec z kapeluszami. Po nich  maluchy z klasy 0 przedstawiły  tradycyjne Jasełka. Uczniowie z klasy I dla Babć i Dziadków przygotowali przedstawienie ,,Baśń o dwunastu miesiącach",  a uczniowie z klasy III - ,,Brzydkie kaczątko". Klasa II pokazała krótką scenkę o Dniu  Babci i Dziadku. Wszystkie dzieci zaśpiewały wspólnie piękne piosenki dla Babć i Dziadków.

                Na zakończenie uczniowie złożyli Babciom i Dziadkom serdeczne życzenia z okazji ich święta i wręczyli upominki. Występy dzieci dostarczyły Babciom i Dziadkom wiele uśmiechów i wzruszeń.

                    To był bardzo miły dzień.

     • Zajęcia uczniów klas VII - VIII w Zespole Szkół w Gdowie

     •            14 stycznia 2020 r. uczniowie klas VII – VIII wzięli udział w zajęciach różnych typów szkół – liceum, technikum i szkoła branżowej w Zespole Szkół w Gdowie. W ramach doradztwa zawodowego i promocji szkoły mogli porozmawiać z nauczycielami, pedagogiem i doradcą zawodowym, skorzystać z usług fryzjerskich, pozyskać pierwsze umiejętności zawodowe w ramach zawodu technik informatyk.

     • Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Wieliczce

     • Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Wieliczce, zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejne spotkanie grupy wsparcia dla rodziców dzieci z afazją. Spotkanie odbędzie się w środę - 15.02020 r., o godzinie 18.00, w gabinecie nr 1. W trakcie spotkania będą poruszane zagadnienia związane z trudnościami dnia codziennego dzieci ze zdiagnozowaną afazją i możliwościami radzenia sobie z nimi.

      Serdecznie zapraszamy!
       

     • Zajęcia profilaktyczne

     •            Dnia 07.01.2020r. w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne przeprowadzone przez przedstawiciela Policji, Komendy Powiatowej w Wieliczce. Funkcjonariusz, przeprowadził pogadankę dla uczniów klas IV - V i VI - VIII,  na temat cyberprzemocy, prawa karnego, jak również praw i obowiązków nieletnich wynikających z obecnych przepisów prawnych. Prezentacja obejmowała podstawowe reguły prawa cywilnego i karnego, a także tematykę przestępczości nieletnich i wykonanych kar orzeczonych przez sądy.  Uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa w sieci oraz z zagrożeniami płynącymi z nierozważnego korzystania z zasobów internetowych.                                                  

      Dzięki temu spotkaniu uczniowie:

      • Wiedzą, jak bezpiecznie poruszać się po Internecie;
      • Znają, prawa oraz obowiązki w sieci;
      • Rozpoznają, zagrożenia związane z wykorzystaniem dostępnych w sieci usług i narzędzi;
      • Wiedzą, co im grozi w razie impulsywnych, nieprzemyślanych zachowań w życiu codziennym.

       

     • Informacje dla Rodziców

     •            Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Bilczycach informuje, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego w okresie od 23 – 31 grudnia 2019 roku trwać będzie zimowa przerwa świąteczna. Dni 2 i 3  stycznia 2020 będą  dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.

      Po przerwie świątecznej dzieci i uczniowie rozpoczynają zajęcia dydaktyczne 7 stycznia 2020 roku.

     • Malowanie bombek choinkowych

     •            12 grudnia uczniowie naszej szkoły pojechali do niezwykłego świata ozdób choinkowych. W trakcie warsztatów plastycznych samodzielnie dekorowali bombkę szklaną według własnego pomysłu. Poznali wszystkie etapy powstawania bombek. Zobaczyli jak wygląda ręczne formowanie szkła oraz dekorowania ozdób choinkowych.

      Zajęcia bardzo się podobały dzieciom. Wszyscy wykonali piękne bombki, które podarują najbliższym lub zawieszą na świątecznym drzewku.

     • Wyjazd do Teatru Ludowego

     •            11 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-V wzięli udział w spektaklu „Królowa śniegu”.  Gerda, nie mogąc pogodzić się ze stratą przyjaciela, postanawia odnaleźć Kaja za wszelką cenę. To wzruszająca i zabawna historia o nieustającej walce dobra ze złem, o przyjaźni i wierności.

     • Maszyny proste

     •            10 grudnia odbył się w naszej szkole pokaz  "Maszyny proste" przygotowany przez pana Pawła  Kozerskiego. Uczniowie  wszystkich klas mieli okazję zgłębić tajemnice maszyn takich jak te, które projektował, konstruował, udoskonalał Leonardo da Vinci. Przekonali się, jak wiele sprzętów i urządzeń wokół  nas to różnego rodzaju dźwignie. Konstruowali  różne modele maszyn prostych, budowali kopułę i most. Temat o maszynach prostych okazał się interesujący, a całe zajęcia ekscytujące.

     • Zmieniamy powietrze na lepsze

     •           Celem konkursu było uświadomienie uczniom, a pośrednio rodzicom, że od naszych codziennych decyzji zależy poziom zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy oraz zmiana klimatu i wynikające z tego konsekwencje.

      Tematem przewodnim było zwrócenie uwagi na problem emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Próba odpowiedzi na pytanie: Co zrobić, aby powietrze wokół nas było czyste?

      Przedmiotem konkursu były oryginalne prace plastyczne, wykonane samodzielnie przez ucznia zgłaszającego się do konkursu, wcześniej nie publikowane i nie nagradzane.

      Temat prac konkursowych brzmiał: „Zmieniany powietrze na lepsze” – edycja 3 i związany jest z przypadającym na 14.11.2019 r. Dniem Czystego Powietrza.

      Kolejny raz uczestniczył w konkursie Franciszek Tarnowski, który zajął III miejsce w kategorii klas IV- VI.

      Serdeczne gratulujemy.

     • Czytamy z misiem

     •         W oddziale przedszkolnym realizowany jest projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury.” Przychodzą do nas także specjalni goście, którzy czytają nam wybrane książki.

     • Pieczemy babeczki dla św. Mikołaja

     •            4 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego piekły czekoladowe babeczki. Przed przystąpieniem do pracy dzieci założyły swoje fartuszki i dokładnie umyły ręce. Każdy miał do wykonania jakieś zadanie, wszyscy po kolei wsypywali składniki do miski i je mieszali. Na koniec dzieci wkładały przygotowaną masę do foremek. Po upieczeniu wszystkie babeczki zostały udekorowane kolorowymi ozdobami. Część z nich dzieci podarowały świętemu Mikołajowi, resztę zjadły na deser. Wszystkim bardzo podobała się zabawa w małych kucharzy.

     • Kiermasz świąteczny

     •            W klimat świąt  Bożego Narodzenia wprowadza nas Kiermasz Świąteczny zorganizowany przez Radę Rodziców naszej szkoły.

      Pięknie nakryte stoły w Domu Strażaka uginały się od ozdób świątecznych. Nie brakowało stroików, choinek, aniołków, sianka, bombek, pierników i wielu, wielu wspaniałości świątecznych. Można było miło spędzić czas przy kawie, herbacie i pysznym ciasteczku. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci.
      Rodzicom serdecznie dziękujemy.

     • Spotkanie ze Świętym Mikołajem

     •            6 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie ze świętym Mikołajem. Dzieci z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej przywitały Mikołaja piosenką. Najmłodsi, czyli dzieci z zerówki podarowały Mikołajowi czekoladowe babeczki, które samodzielnie przygotowały i udekorowały. Następnie każdy otrzymał od Mikołaja prezent. Na zakończenie każda klasa zrobiła sobie zdjęcie z naszym wspaniały gościem.