• Podróż w przeszłość

     •      Ostatnio uczniowie klasy III omawiali zagadnienia związane z początkami państwa polskiego. Odbyli wirtualną wycieczkę do Biskupina, poznali najstarsze miasta Polski, ich historię i zabytki. Dowiedzieli się jaką rolę pełniły średniowieczne zamki, gdzie je budowano, czym się charakteryzowały te budowle.

      Na zakończenie zajęć uczniowie zaprojektowali i wykonali zamki. Dzięki pracy grupowej powstały piękne budowle, które można podziwiać w klasie.

      Podróż w przeszłość

      Ostatnio uczniowie klasy III omawiali zagadnienia związane z początkami państwa polskiego. Odbyli wirtualną wycieczkę do Biskupina, poznali najstarsze miasta Polski, ich historię i zabytki. Dowiedzieli się jaką rolę pełniły średniowieczne zamki, gdzie je budowano, czym się charakteryzowały te budowle.

      Na zakończenie zajęć uczniowie zaprojektowali i wykonali zamki. Dzięki pracy grupowej powstały piękne budowle, które można podziwiać w klasie.

     • Wycieczka do Krakowa

     •      21 listopada uczniowie klas IV-VIII pod opieką wychowawców wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie wystawy w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, gdzie poza oglądaniem interaktywnej wystawy i uczestnictwem w warsztatach, uczniowie mogli przymierzyć korony i szaty królewskie oraz znaleźć się w katedralnym kapitularzu na Wawelu dzięki okularom VR.  Uczniowie mieli również okazję porozmawiać z niewidomym pracownikiem naukowym biblioteki oraz poznać jego psa przewodnika. 

      Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Krakowa, odwiedziny smoka wawelskiego, zobaczenie Katedry, Zamku Królewskiego oraz pałaców kanoników katedralnych na ulicy Kanoniczej.  

      Po zwiedzaniu przyszedł czas na uczestnictwo w warsztatach w najmniejszej fabryce cukierków na świecie, które okazały się dla uczniów bardzo interesujące. 

      Wycieczka zakończyła się słuchaniem hejnału na krakowskim rynku oraz wizytą w Kościele Mariackim, gdzie uczniowie podziwiali odnowiony ołtarz Wita Stwosza. 

     • Akcja Mikołajowa

     •      Dziękujemy wszystkim darczyńcom za wielkie serce i okazane wsparcie finansowe podczas zbiórki na prezent dla małego Leosia. Zebrana kwota wyniosła 558,90 zł. Zostały zakupione sanie ze śpiworkiem, zabawka z muzyką oraz telefonik z lusterkiem. Koszt prezentu w sumie wyniósł 328,90 zł. Pozostała kwota 230 zł zostanie wpłacona na konto hospicjum na sprzęt medyczny.Do prezentu został jeszcze dołączony ręcznie wykonany królik maskotka.

     • Spotkanie z dziennikarką

     •      W dniu 14 listopada w naszej szkole gościliśmy p. Magdalenę Hejda, dziennikarkę i wolontariuszkę Fundacji Przyjaciele Konia Petrusa. Pani Magda opowiedziała wiele poruszających historii o  podopiecznych fundacji. Zapoznała też z historią konia Petrusa. Uczniowie dowiedzieli się jak odczytywać mowę ciała psów, jakie zachowania człowieka mogą wywołać u nich agresję, jak opiekować się zwierzętami. Była to wspaniała lekcja empatii oraz odpowiedzialności. 

     • Gminne obchody Święta Niepodległości

     •      11 listopada Poczet Sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w gminnych obchodach 104. rocznicy odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele parafialnym w Niegowici, zaś część oficjalna wydarzenia odbyła się  w Pierzchowie przy kopcu i pomniku twórcy Legionów Polskich gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

      Link do wydarzenia: https://www.wielicka.tv/artykul/4382,obchody-swieta-niepodleglosci-w-gminie-gdow

     • Akademia 11 Listopada

     •      10. listopada br. uczniowie naszej szkoły spotkali się na uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od zaśpiewania hymnu narodowego i przypomnienia drogi Polaków do odzyskania niepodległości. W dalszej części spotkania dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały polskie tańce narodowe, po nich wystąpiły uczennice z klasy II Zuzia i Emilka, które zaśpiewały piosenki przygotowane na Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznych. W dalszej części uczniowie poszczególnych klas śpiewali przygotowane przez siebie piosenki patriotyczne.

     • VI przegląd pieśni patriotycznej

     •      9 XI odbył się w Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Kantego w Gdowie VI Przegląd Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II, Zuzanna Pudlik i Emilia Szklarzewicz.

     • Wycieczka do Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie

     •     8 XI klasy 0-3 wybrały się na wycieczkę do Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Na początku dzieci poznały historyczną zajezdnię tramwajową. Dowiedziały się jak jeździło się tramwajem i z czego były zbudowane. Mogły wejść do tramwaju i poczuć jak to było 100 lat temu. Jednak najwięcej emocji wzbudził symulator jazdy tramwajem, gdzie można było samodzielnie pojeździć po ulicach Krakowa. Na koniec dzieci wybrały się do Strefy Kreatywności, gdzie miały możliwość zbudowania z klocków dużych rozmiarów różnych budowli.

     • Piłka nożna halowa

     •      3 listopada odbyły się zawody w piłce nożnej halowej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasze dziewczynki w składzie: Amelia Gumulec, Amelia Manys, Rita Kulma, Wiktoria Palonek, Natalia Nawara, Kamila Jankowicz rozegrały cztery mecze (Niegowić 2:2, Jaroszówka 2:0, Zręczyce 1:0, Gdów 1:0). Zajęły pierwsze miejsce i reprezentowały naszą gminę w zawodach powiatowych.

           Nasze dziewczyny osiągnęły znakomity wynik zajmując trzecie miejsce w powiecie.

           Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

     • Finał projektu Mobilne Laboratorium Dziedzictwa

     •      3 listopada uczniowie klasy IV uczestniczyli w finale projektu Mobilne Laboratorium Dziedzictwa. Polegał on na zaprezentowaniu przez nich postaci związanych z naszym regionem. Przygotowali stroje i rekwizyty, wcielając się zarówno w bohaterów tych bardziej znanych jak św. Jadwiga, Bona Sforza, Jan Matejko, Stanisław Lubomirski, jak i tych mniej oczywistych, jak Lidia Skarżyńska, Kazimiera Bujwidowa czy Włodzimierz Puchalski. Zdobytą w czasie projektu wiedzą dzielili się z zaproszonymi na finałową prezentację uczniami klasy I.   

       

      Składający się z cyklu 4 dwugodzinnych warsztatów projekt był świetnym sposobem na propagowanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym naszego regionu. 

     • Konkurs BRD

     • Uczniowi klas V - VIII wzięli udział w konkursie wiedzy o ruchu drogowym. Najlepszy wynik osiągnęły następujące osoby:

      klasa V - Oliwia Ślusarczyk

      klasa VI - Lena Augustyn

                      Julia Wlazło

      klasa VII - Kamila Jankowicz

      klasa VIII - Jakub Woźniak

     • Szanowni Państwo,

     •      Nasza szkoła bierze udział w Akcji Mikołajowej na rzecz podopiecznych Hospicjum dla Dzieci Alma Spei. Akcja polega na zrealizowaniu listu napisanego przez jednego z podopiecznych tego hospicjum. Otrzymaliśmy list Leosia, który marzy o spacerze w sankach ze śpiworkiem oraz o zabawce z lusterkiem i przyjemną dla ucha muzyka. Byłoby wspaniale gdybyśmy mogli spełnić  marzenie tego przewlekle chorego dziecka. Koszt drewnianych sanek ze śpiworkiem to 210 zł https://allegro.pl/oferta/sanki-drewniane-z-oparciem-spiwor-polar-12429066535

      W dniach 03.11.2022 do 09.11.2022r. odbędzie się zbiórka pieniążków na ten cel do puszek. Jeśli wystarczy zostanie również zakupiona zabawka.

      Wszystkich Państwa z całego serca zapraszam do powyższej aukcji.

      Z poważaniem,

      Opiekun SKW

      Danuta Klamut

     • Mobilne laboratorium dziedzictwa

     •      Mobilne warsztaty to cykl zajęć zorganizowanych przez Fundację Plenerownia upowszechniających wiedzę na temat lokalnego dziedzictwa kulturowego, naszej małej ojczyzny. Projekt realizowany jest w ramach programu Patriotyzm Jutra, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski.

      Podczas zajęć uczniowie poznają m.in. zawody, które zanikają, nauczą się przygotowywać kartę zabytku ruchomego, stworzą też reportaż związany z najbliższą okolicą.

     • Spacer do lasu w Bilczycach

     •      Korzystając ze słonecznej, jesiennej pogody w piątek 28 października dzieci z klasy "0" wybrały się na spacer do  lasu w Bilczycach. Dzieci aktywnie poznały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Po miło spędzonym czasie na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej i malowniczej przyrody leśnej dzieci lekko zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do szkoły. 

     • Dzień Owoców i Warzyw

     •      21 października dzieci z grupy przedszkonlej obchodziły Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Podczas zajęć dzieci  klasyfikowały warzywa i owoce oraz dowiedziały się dlaczego warto je jeść. Każdy miał za zadanie rozpoznać warzywo bądź owoc używając zmysłu smaku i węchu. Na zakonczenie  zajęć dzieci zrobiły wyciskany sok owocowo-warzywny pełny witamin. Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy! 

     • Akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej

     • 13 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Koło teatralne przygotowało krótką inscenizację o tym, jak wygląda życie szkolne a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim nauczycielom życzenia. Uczniowie wykonali piękne laurki dla wszystkich pracowników szkoły.

     • Bezpieczna droga do szkoły

     •       W pierwszym tygodniu października dzieci z klasy "0" poznały oraz przypomniały sobie znaki drogowe i zasady, które uczą jak bezpiecznie zachowywać się podczas poruszania się po drodze. By dobrze zapamiętać przekazane zasady wybraliśmy się na wycieczkę w pobliżu szkoły. 

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     • 4 października 2022r. odbyły się wybory do Rady Uczniowskiej. Z każdej klasy kandydowało trzech uczniów. Poprzedziła je kampania wyborcza w której kandydaci zachęcali wyborców do zagłosowania na nich.

      Przewodniczącą szkoły została Kamila Jankowicz z klasy VII, z-cą Mateusz Pajorski z klasy VIII a sekretarzem Oliwia Ślusarczyk z klasy V. Do zarządu wszedł także Jakub Woźniak z klasy VIII.

      Gratulujemy zarządowi Samorządu Uczniowskiego, życzymy wielu pomysłów i zapału do pracy w nowym roku szkolnym 2022/2023