Żywa lekcja przyrody
15 lutego nasi uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji przyrody. Poznali gady żyjące w Polsce i na świecie. Zapoznali się z zasadami obserwacji zwierząt. Dowiedzieli się jakie reakcje ze strony ludzi odbierane są przez gady jako zagrożenie ich życia i w jaki sposób odpowiadają na nie, jak zachować się, gdy spotkamy „zdenerwowanego" lub wystraszonego gada.
Lekcja miała charakter zabawy, podczas której m.in. dowiedzieli się, które gady są największe/najmniejsze, najsilniejsze/najodważniejsze, najbardziej płochliwe, gdzie mieszkają, czym się żywią, czy mają zapach, czy możemy je usłyszeć, dlaczego niektóre zmieniają kolor, czy potrafią chodzić po wodzie i wiele innych. Na spotkaniu nie zabrakło ciekawych anegdot z życia zwierząt.
Lekcja została zaplanowana tak by stopniowo przełamać niejednokrotnie występujący lęk i niechęć do poznawania i obserwacji. Dzieci dotykały zwierzęta, chętnie brały je do rąk lub na szyję (pod bacznym okiem i przy zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa przez prowadzącego).
Nauka poprzez bezpośrednią obserwację i zabawę rozwija zainteresowania przyrodnicze, postawę badawczą, a pozytywne emocje towarzyszące spotkaniu pozostawią ślad w pamięci dzieci (dzieci chcą mieć zdjęcia z wężami, a pozostawione wylinki będą pomocą w nauce lekcji przyrody).
PREZENTOWANE GADY:
BOA DUSICIEL - WĄŻ CHIŃSKI - POŁOZ ZBOŻOWY - GEKON ORZĘSIONY - NERODIA FLORYDYJSKA
DODATKOWE ATRAKCJE:
KARMIENIE JASZCZURKI OWOCAMI - WYLINKI WĘŻY - GRZECHOTKA GRZECHOTNIKA - ZĄB JADOWY