• "Smutna Ziemia"

             

            24 września uczniowie klasy piątej wystąpili w teatrzyku śmieciowym „Smutna Ziemia”.

            W kilku scenkach informowali, że wykorzystywanie odpadów w obiegu wtórnym jest korzystne dla środowiska, bo oszczędza wiele zasobów naturalnych takich jak: drzewa, ropa, piasek, węgiel i woda. Poza tym oszczędza się ogromne ilości energii, zmniejsza się emisja zanieczyszczeń do atmosfery, a każda szklana butelka, puszka aluminiowa, kartonowe czy plastykowe pudło oddane do recyclingu  oznacza koleją rzecz mniej na wysypisku śmieci.

            Główną rolę grała Smutna Ziemia”, która żaliła się dzieciom, że ludzie źle ją traktują i prosiła o pomoc w uwolnieniu się od odpadów, które bardzo ją męczą. Dzieci segregowały śmieci wrzucając je do kolorowych worków.

            Następnie wyłoniono zwycięzców konkursu i zaprezentowano zdjęcia z wycieczki uczniów klas IV – VI do Baryczy.

            Akademia w ciekawy sposób uczyła dzieci jak należy segregować śmieci, wszystkie chętnie brały udział w zabawie i mamy nadzieję, że równie chętnie będą się przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego.

             

          • Inauguracja roku szkolnego 2013/2014

            Witaj szkoło, oto wracamy.

            Pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły rozpoczęli Nowy Rok Szkolny.

            O godzinie 8.00 uczestniczyli we mszy świętej. Oficjalną część uroczystości rozpoczęto w budynku szkoły od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie pani dyrektor Ewa Dziedzic przywitała przybyłego na uroczystość wójta Gminy Gdów pana Zbigniewa Wojasa, zgromadzonych licznie rodziców, nauczycieli i uczniów. Z kolei głos zabrał wójt życząc wszystkim uczniom sukcesów w nauce.
            Po krótkiej części artystycznej uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.

             

                       

          •  

            Wystawa wielościanów

                     19 czerwca 2013r. w naszej szkole odbyła się wystawa wielościanów zorganizowana przez klasę 6 wraz z nauczycielem matematyki. Wystawa obejmowała wielościany foremne tzw. bryły platońskie w skład których wchodzą: czworościan foremny, sześcian, ośmiościan, dwunastościan oraz dwudziestościan.

            Ponad to uczniowie wykonali bryły archimedesowskie zwane też półforemnymi. Wielościany archimedesowskie to wielościany, których wszystkie naroża są przystające ( identyczne) a ściany są wielokątami foremnymi, choć nie koniecznie tego samego rodzaju. Istnieje ich dokładnie 13.
            Część wielościanów archimedesowskich można uzyskać z wielościanów foremnych przez odpowiednie ścinanie ich naroży.
            Kolejnymi wielościanami wykonanymi przez uczniów klasy 6 były bryły Catalana, które są wielościanami dualnymi do brył Archimedesa. Zasada tzw. dualności wielościanów polega na tym, że środki ścian jednego wielościanu są równocześnie wierzchołkami drugiego. Jak możemy się domyśleć jest ich również 13.
            Wielościany Archimedesa i Catalana mają zastosowanie w badaniu własności i modelowaniu łańcucha DNA w biologii molekularnej
            i biochemii. Pojawiają się też w dziedzinie chemii i krystalografii, gdyż wiele związków chemicznych przyjmuje kształty tych brył.
            Ostatnimi wielościanami i zarazem budzącymi największe zainteresowanie uczniów naszej szkoły były tzw. stelacje dwudziestościanu foremnego. Bryły te powstają przez odpowiednie „przedłużanie” ścian tu akurat dwudziestościanu foremnego.

                                            

             


             

          • "Rachmistrz"

            29 maja 2013r. w Szkole Podstawowej w Pierzchowie odbył się gminny etap konkursu matematycznego „Rachmistrz”.
            Naszą Szkołę reprezentowali: Grzegorz Dębowski z klasy 4, Marta Kaleta z Klasy 5 oraz Piotr Kaleta z klasy 6.
            Grzegorz Dębowski oraz Piotr Kaleta otrzymali wyróżnienie.
            Gratulujemy!

             

          • Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do trzeciego etapu konkursu „Rachmistrz”

            KLASA 6

            1. PIOTR KALETA

            KLASA 5

            1. MARTA KALETA

            KLASA 4

            1. GRZEGORZ DĘBOWSKI

             

            KONKURS ODBĘDZIE SIĘ DNIA 29. 05.2013 W SZKOLE PIDSTAWOWEJ W PIERZCHOWIE O GODZINIE 9:45

          • ,,Twoja wiedza i czujka w domu i czad nie grozi nikomu".

            W kwietniu 2013 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem ,,Twoja wiedza i czujka w domu i czad nie grozi nikomu". Dzieci ostrzegały, czym grozi nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

                            Z całej gminy do konkursu zgłoszono 287 prac. Jury nagrodziło najlepsze i zgłosiło je do etapu powiatowego.

                            W kategorii klas I - III wyróżniono Jacka Markota z kl. II a wśród uczniów klas IV - VI Nikolę Wróblewską z kl. V.

                            Wyjątkową niespodzianką dla laureatów była wizyta w remizie OSP w Gdowie. 

          • Akademia z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

                       30 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji  Święta Konstytucji 3 Maja. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja była obchodzona  już podczas rozbiorów,a w okresie międzywojennym stała się wielkim świętem państwowym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował przywrócić dzień 3 maja jako święto państwowe. 

                        Motywem przewodnim naszego szkolnego apelu były słowa:  „A przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.” Uroczystość zakończyła się rozdaniem nagród w konkursie na najciekawszy i najbardziej radosny stroik majowy ozdobiony flagą naszego kraju. Celem konkursu było przypomnienie uczniom i rodzicom, że dzień 2 maja jest Świętem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Polska flaga była zawsze symbolem niezależności i tożsamości narodowej, wyrazem buntu wobec zaborców i okupantów. Teraz, gdy nic nam nie zagraża, niech biało-czerwone barwy będą obecne w naszej rzeczywistości.

             

            Wyniki konkursu

            I miejsce  – Weronika Michalik, Wiktoria Michalik

            II miejsce  – Mateusz Pacek, Nikola Wróblewska

            III miejsce  - Maria Skowronek, Karolina Pinkowska

          • Wycieczka do Krakowa

                      W środę 17 kwietnia br. uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Najpierw wszyscy wyszli na wzgórze, gdzie w czasie II wojny był obóz koncentracyjny, w którym więziono głównie Żydów. Obecnie na tym terenie znajdują się dwa pomniki wzniesione dla uczczenia ofiar faszyzmu oraz rezerwat przyrody. Następnie uczniowie udali się do kina interaktywnego na film edukacyjny pt. „Podróże kosmiczne.” Tam w pięciu salach kinowych (inspiracji i wyobraźni, 3 D, ruchu oraz muzyki) poznawali historię lotów kosmicznych, dowiedzieli się, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie, czy jest możliwe życie na innych planetach.itp Pod koniec seansu w sali interakcji każdy uczeń miał możliwość sprawdzenia swojej wiedzy. Najwięcej punktów zdobyli: Weronika Wlazło, Piotr Kaleta i Jakub Palonek. Uczniowie ci w nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy.

             

          • Biały Marsz

                     W tym roku po raz dziewiąty odbyła się pielgrzymka z Gdowa do Niegowici. Ze względu na śnieg i błoto trasa Białego Marszu rozpoczęła od pomnika św. Ojca Pio. Po Mszy Świętej odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej, uczestnicy zostali przewiezieni autokarami do Niegowici. Po dotarciu ma miejsce, uczestnicy Białego Marszu odmówili modlitwę o kanonizację bł. Jana Pawła II i złożyli kwiaty przy replice grobu Papieża – Polaka oraz przed pomnikiem Wikarego Świata.

             

             

          • Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

            – finał powiatowy.

             W dniu 12.04.2013r. odbyły się eliminacje powiatowe kolejnej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Eliminacje odbyły się w Gimnazjum im. Św. Brata Alberta w Gdowie. Do eliminacji przystąpili uczniowie 18 szkół podstawowych oraz 6 szkół gimnazjalnych z terenu powiatu wielickiego.

            Każda szkoła reprezentowana była przez trzech uczniów oraz opiekuna. W tegorocznej edycji udział wzięło 72 uczniów. Eliminacje obejmowały test teoretyczny z wiedzy z zakresu bezpieczeństwa o ruchu drogowym oraz jazdę sprawnościową rowerem po torze przeszkód.
            W tegorocznej edycji znalazła się także konkurencja z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Naszą szkołę  : Marta Kaleta, Sylwia Tuleja, Szymon Zając.
            W klasyfikacji indywidualnej szkół podstawowych Szymon zajął III miejsce.

             

          • Konkurs czytelniczy

            PT. ,,LEGENDY POLSKIE”

             WEDŁUG WANDY CHOTOMSKIEJ

                      Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas : I, II, III. Uczniowie powinni zapoznać się  z treścią następujących legend: ,,Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy”, ,,Legenda   o Warsie  i Sawie”, ,,Legenda o Bazyliszku”.

            Konkurs składa się z 4 etapów.

            I etap – plastyczny – polega na wykonaniu dowolną techniką ilustracji do wybranej legendy.

            Termin : do 22.04.2013r

            II etap - pięknego czytania – należy nauczyć się pięknie czytać wyznaczone fragmenty z podanych legend.

            Termin: 22.04.2013r

            III etap – wiedzy – uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące treści legend. Najlepsi przechodzą do IV etapu.

            Termin: 24.04.2013r

            IV etap – teleturniej grupowy- biorą w nim udział grupy 4-osobowe z każdej klasy.

            Grupy losują kartki z pytaniami, za każdą poprawną odpowiedź otrzymują punkty.

            Termin: 25.04.2013r.

             

                           NA ZWYCIĘZCÓW CZEKAJĄ NAGRODY!

                                                                                           POWODZENIA!

          • Akcja "Jałmużna wielkopostna " klas II i III 2013 r.


                      Na początku Wielkiego Postu Caritas Archidiecezji Krakowskiej zachęciła dzieci, a także młodzież i dorosłych, aby w okresie Wielkiego Postu postarali się zrezygnować z jakiejś przyjemności, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyli na pomoc potrzebującym.
            Akcja Jałmużna Wielkopostna ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Rezygnując z drobnych, ale konkretnych przyjemności (słodycze, różne formy rozrywki) zaoszczędzone pieniądze przeznaczyliśmy na dobry cel. Ofiary zebrane przez dzieci archidiecezji krakowskiej zostają w parafiach.

                       Dotychczas krakowska Caritas przekazywała dzieciom specjalne tekturowe skarbonki. W tym roku dzieci same robiły sobie skarbonki do których odkładały zaoszczędzone pieniądze.
            Jej celem jest nie tylko zebranie środków na pomoc, ale przede wszystkim uwrażliwienie na potrzeby innych osób i wychowanie dzieci oraz młodzieży w duchu miłosierdzia .
                       W charakterze zajęć edukacyjnych klasy II oraz III bardzo chętnie wzięły udział w tej akcji, dostrzegając potrzeby osób starszych, samotnych chorych i ubogich z rejonu naszej parafii.

                       Zebrane pieniądze zostały przekazane do stacji "CARITAS" w GDOWIE i przeznaczone na pomoc najuboższym, chorym, starszym
            i samotnym a zrobione paczki wraz z życzeniami świątecznymi zostały dostarczone przez uczniów z Gimnazjum z nauczycielami oraz pracowników STACJI "CARITAS "w Gdowie.
            Jałmużna Wielkopostna to akcja, którą Caritas prowadzi od 2005 roku. Hasło tegorocznej akcji „Wiara działająca w miłości” ma w obchodzonym obecnie roku wiary przypomnieć, że miłość względem potrzebujących jest naturalną konsekwencją wiary w Chrystusa, który powiedział „wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnie uczyniliście”.
            przygotowała s. Stanisława Wnukowska

             

          • Wielkanocny konkurs

                       Jak co roku, w Centrum Kultury w Gdowie zorganizowano ,,wielkanocny konkurs” na pisankę tradycyjną, kartkę świąteczną, stroik oraz palmę.
            Wielu uczniów naszej szkoły przygotowało barwne prace, nawiązujące do folkloru Świąt Wielkanocnych.

            21 marca w Centrum Kultury odbyło się ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Wśród docenionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

            W kategorii kartek świątecznych pierwsze miejsce zajęła Maria Skowronek z kl. IV a wyróżnienie zdobył Adrian Braś z kl. III.

            W kategorii pisanek wyróżnienie zdobyli Grzegorz Dębowski z kl. IV i Karolina Pinkowska z kl. IV a w kategorii stroików – Zuzanna Zub z kl. VI.
             

               

          • Rywalizacje młodych szczypiornistek w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej o mistrzostwo gminy Gdów.
             
             
                       Dnia 16.03.2013  r. w sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Winiarach w ramach realizacji  Szkolnego Kalendarza Sportowego  rozegrane zostały Mistrzostwa Gminy w piłce ręcznej dziewcząt w kategorii szkół podstawowych.
            Po bardzo dobrej grze naszych zawodniczek w fazie grupowej które zajęły wysokie drugie miejsce ustępując Szkole Podstawowej z Gdowa dziewczęta turniej zakończyły na równie dobrym czwartym miejscu.
            Do dobrego  zaprezentowania się  na zawodach w dużej mierze przyczynił się piątkowy trening który przeprowadziliśmy na sali sportowej w Niegowici.
            Trening nie odbyłby się, gdyby nie duże zaangażowanie rodziców którzy poświęcili swój czas by zorganizować transport, za co szczególnie dziękujemy.
             
          • Konkurs recytatorski

                       07.03.2013 w Centrum Kultury w Gdowie odbyły się eliminacje 58. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W rywalizacji uczestniczyły 63 osoby. Każdy uczestnik recytował przed zgromadzoną publicznością i jury wiersz oraz fragment prozy.

                            Naszą szkołę w grupie klas 0 – III reprezentowali: Michał Podborski z kl. II, Jacek Markot z kl. II, Adrian Braś z kl. III a w grupie klas I V– VI: Mikołaj Kaleta z kl. IV, Karolina Kurnik z kl. V, Jakub Palonek z kl. V.

                            Jacek Markot, który recytował ,,Dzień niegrzeczności” i ,Kocią awanturę” zajął III miejsce!

          • Dziewczęta z naszej szkoły na mistrzostwach powiatu w tenisie stołowym.

                       W dniu 4 marca 2013 r. w Gimnazjum w Koźmicach Wielkich rozegrano powiatowe eliminacje w Tenisie Stołowym Indywidualnym i Drużynowym w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Gratulacje dla dziewcząt reprezentujących naszą szkołę Weroniki Feliks i Weroniki Malarczyk które pomimo zaciętych pojedynków w niektórych meczach musiały uznać wyższość swych rówieśniczek. Jedak postawa dziewcząt utwierdza w przekonaniu że zmierzamy w odpowiednim kierunku.