• Spotkanie z aktorem

     • Dzień Dobry,

      Zapraszamy na spotkanie z aktorem, które odbędzie się już w najbliższy piątek, 18 września, o godz. 17.00 w remizie OSP w Bilczycach. Wejście na spotkanie jest bezpłatne, jednak obowiązują zapisy (tel. 512 186 807). Odbywa się ono w ramach realizowanego przez Centrum Kultury w Gdowie projektu "Poznaj Magię Teatru".

       

      Naszą gminę odwiedzą aktorzy Teatru Bagatela: Magdalena Walach, znana szerszej publiczności z małego ekranu (wystąpiła m.in w „Pensjonat pod Różą”, „Komisarz Alex”, „M jak Miłość”, „Twarzą w Twarz”), a także  Krzysztof Bochenek, od lat zaprzyjaźniony z gminą Gdów, wieloletni prowadzący Święto Ziemi Gdowskiej i Festiwal Osób Niepełnosprawnych w Podolanach.

      W spotkaniu mogą wziąć udział wszyscy chętni mieszkańcy naszej gminy.
       

      Iwona Warchał

      specjalista ds. Promocji i Public Relations Centrum Kultury w Gdowie

     • Organizacja dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2019/2020 tj. 25 i 26.06.2020 r.

     • Odbiór świadectw i nagród  uczniów klas 0 – VII

      1) Dzieci z oddziału przedszkolnego (lub rodzice)  odbierają dyplomy 25.06.2020r.  zgodnie z harmonogramem i porządkiem przedstawionym przez wychowawcę oddziału przedszkolnego.

      2) Uczniowie (lub  rodzice) klas I-VII dnia 26 czerwca 2020r. (piątek) odbierają świadectwa promocyjne od wychowawców klas,

      3) Jeżeli rodzice uczniów tak zdecydują, to mogą odebrać świadectwo (nagrodę, dyplom) w sekretariacie szkoły od 29 – 3 lipca w godzinach 8.00 – 13.00 lub  w terminie późniejszym (np. nawet po wakacjach).

      4) Jeżeli do dnia 25 czerwca 2020 r. tj. w przeddzień zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym sytuacja epidemiczna uległaby zmianie polegającej na znaczącym wzroście zachorowań w naszej gminie to ustalenia przedstawione w powyższym komunikacie mogą ulec zmianie.

      • Uczniowie i nauczyciele są proszeni o przybycie w maseczkach, dezynfekcję rąk, a  w czasie przebywania w szkole o zachowanie co najmniej 1,5 m dystansu społecznego. Uczniowie (rodzice), przybywający do szkoły proszeni są o niezwłoczne przejście do sali lub oczekiwanie na swoją kolej przed salą zachowując co najmniej 1,5 m dystansu społecznego, a następnie  wchodzenie do sali lekcyjnej.
      • Do szkoły może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (uczeń, rodzic, nauczyciel), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
      • Uczeń, nauczyciel oraz każda inna osoba nie może przyjść do szkoły w tym dniu, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
      • Po odbiór świadectw, nagród książkowych  przychodzi uczeń lub rodzic, tak, aby możliwie najmniejsza liczba osób przebywała w danym czasie w szkole.

      Harmonogram:

      26 czerwca 2020r.

      Wszystkie oddziały spotykają się z wychowawcami klas zgodnie z następującym porządkiem:


      Godzina 8.30 - 9.00   

      Klasa I i II  uczniowie wchodzą do budynku szkoły wejściem od strony północnej

      Klasa I sala nr 4

      Klasa II sala nr 5

       

      Godzina 9.15 – 9.45

      Klasa  III i IV  uczniowie  wchodzą do budynku szkoły wejściem od strony północnej

      Klasa III sala nr 2 ( oddział przedszkolny)

      Klasa IV sala nr 4

       

      Godzina 10.00 – 10.30

      Klasa VI  sala gimnastyczna  - uczniowie  wchodzą do budynku ( tzw. starym wejściem) - od strony południowej

       

      Godzina 10.00

      Klasa V – sala nr 2 ( oddział przedszkolny)  uczniowie  wchodzą do budynku szkoły wejściem od strony północnej

       

      Godzina 10.45

      Klasa VII – sala gimnastyczna uczniowie  wchodzą do budynku ( tzw. starym wejściem) - od strony południowej.

     • Organizacja dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2019/2020 tj. 26.06.2020 r.

     • Ze względu na obowiązujące ograniczenia spowodowane epidemią koronawirusa oraz bieżącą sytuację dotyczącą liczby zachorowań na COVID -19 w naszej gminie oraz powiecie wielickim ustalam następujący porządek zakończenia roku szkolnego 2019/2020:

      Uroczystość pożegnania klasy VIII odbędzie się dnia 26 czerwca 2020 r. (piątek) o godz  830  na sali gimnastycznej (uczniowie  wchodzą do budynku ( tzw. starym wejściem)- od strony południowej)

       

      • Uczniowie i nauczyciele są proszeni o przybycie na uroczystość w maseczkach, dezynfekcję rąk przy wejściu do szkoły, a  w czasie przebywania w szkole o zachowanie co najmniej 1,5 m dystansu społecznego. Uczniowie przybywający do szkoły proszeni są o  korzystanie z głównego wejścia,  przejścia do Sali gimnastycznej i zajmowania miejsc siedzących (ustawionych w odległości 1,5 m od siebie).
      • Na uroczystość może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (uczeń, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
      • Uczeń, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w uroczystości nie może przyjść na nią, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
      •  Podczas uroczystości w szkole mogą przebywać wyłącznie:
      • uczniowie,
      • osoby zaangażowane w przeprowadzanie uroczystości,
      • inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, obsługę szatni itp.,
      • pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.
      • Należy unikać tworzenia się grup uczniów przed szkołą oraz przed salą gimnastyczną  przed rozpoczęciem uroczystości oraz po jej zakończeniu
      • Jeżeli do dnia 25 czerwca 2020 r. tj. w przeddzień zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym sytuacja epidemiczna uległaby zmianie polegającej na znaczącym wzroście zachorowań w naszej gminie to ustalenia przedstawione w powyższym komunikacie mogą ulec zmianie.

       

       

       

       

       

       

     • BEZPIECZNE WAKACJE – WAŻNE PORADY

     •            W związku ze zbliżającymi się okresem wakacyjnym, zachęcam do zapoznania się z informacjami na temat bezpiecznego spędzania wakacji.

      Wakacje to dla was czas zasłużonego odpoczynku,  zabawy i nowych wrażeń.

      Korzystając z wakacyjnych przyjemności, pamiętajcie o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracajcie uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły, mieć tylko dobre wspomnienia.  


      Pedagog szkolny

      Anna Słotwińska

      WYCHODZĄC Z DOMU

      • dokładnie zamykajcie drzwi i okna; 
      • informujcie pozostałych domowników czy znajomych,  gdzie wychodzicie, z kim i kiedy wrócicie;
      • jako trasę spacerów, wybierajcie miejsca dobrze oświetlone, ruchliwe,  unikając bezludnych skrótów;
      • ostrożnie podchodźcie do nowych znajomości - nie każdy może mieć dobre intencje;
      • unikajcie jeżdżenia autostopem;
      • nie podchodźcie za blisko, jeśli ktoś z auta pyta Was o drogę; 
      • rozważcie czy atrakcyjny strój nie będzie prowokował do napadu.


      Więcej informacji po linkiem: http://katowice.slaska.policja.gov.pl/k14/prewencja/jak-unikac-zagrozen/bezpieczne-wakacje/37283,Bezpieczne-wakacje.html


      Zachęcam również do zapoznania się z broszurą akcji informacyjno – edukacyjnej,  dotyczącej bezpieczeństwa nad wodą,  na stronach 1-21 dołączonej broszury.

      Broszura_akcji_Bezpieczna_Woda.pdf

     • Wiosenna przerwa świąteczna

     • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie  

      Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek - 9 kwietnia i piątek - 10 kwietnia br. szkoła nie będzie prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość. 

       

      Podstawa prawne: 

      1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) - § 3 ust.1 pkt 3.  

      1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.). 

      1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.). 

     • Dzień Patrona

     •            5 marca w naszej szkole obchodzimy Dzień Patrona. W tym roku postanowiliśmy wyruszyć śladami naszej patronki – świętej Kingi.  Dzieci z klas młodszych razem z wychowawcami pojechały do Wieliczki, natomiast uczniowie klas IV – VIII udali się do Starego Sącza.

      W Starym Sączu zwiedzili klasztor klarysek ufundowany przez księżną Kingę, obejrzeli wystawę poświęconą fundatorce. W klasztornej furcie odebrali pamiątki przygotowane przez siostry klaryski.  Następnie udali się do źródełka, które, jak głosi legenda, wtrysnęło za sprawą Kingi. Kolejnym celem wycieczki był Ołtarz Papieski w Starym Sączu. Tam uczniowie zwiedzili salę pamięci Jana Pawła II, a potem udali się na górną część ołtarza, gdzie znajduje się stół ofiarny z mszy, podczas której papież kanonizował błogosławioną Kingę.

     • Konkurs recytatorski

     •            25 II 2020 r. w Centrum Kultury w Gdowie odbył się gminny etap 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W tym konkursie naszą placówkę reprezentowali  szkolni laureaci: 

      kategoria klas I – III

      Karolina Woźniak, Oliwia Ślusarczyk, Lena Augustyn

      kategoria klas IV–VI

      Gabriel Piotrowski, Mateusz Pajorski, Radosław Kowalski

      kategoria klas VII –VIII

      Wiktoria Pietrzak, Daria Wlazło

      Wszyscy  uczniowie pięknie  recytowali przygotowane przez siebie utwory. Jury nagrodziło występ Leny Augustyn przyznając jej wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.

     • Żywa lekcja przyrody

     • Jeden z uczniów oddziału przedszkolnego, Antek,  hoduje w domu straszyki australijskie. W ubiegły piątek chłopiec  przyniósł do szkoły swoje owady. Dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat tych owadów, ale także zobaczyć je z bliska i wziąć na rękę. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody.

     • Robimy kanapki

     • W ubiegły piątek w ramach zajęć o tematyce zdrowotnej dzieci z oddziału przedszkolnego samodzielnie przygotowały kanapki na drugie śniadanie. Wszystkie przedszkolaki postarały się, aby ich śniadanie nie tylko ładnie wyglądało na talerzu, ale przede wszystkim, żeby było zdrowe. Przygotowanie kanapek było nie tylko dobrą zabawą, ale także świetną lekcja samodzielności i nabywaniem kulinarnych umiejętności.

     • Klasa pierwsza czyta dzieciom z oddziału przedszkolnego

     • W ramach projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” uczniowie klasy pierwszej będą odwiedzać dzieci z oddziału przedszkolnego i czytać im wybrane utwory literatury dziecięcej. Podczas pierwszego spotkania pierwszaki przeczytały „Calineczkę”.

     • Wyjazd do teatru

     •            Uczniowie klas IV – VI  w dniu 19.02.2020 r. pojechali do Krakowa. W kinie Kijów obejrzeli spektakl pt. „Chłopcy z Placu Broni” w wykonaniu aktorów teatru Artenes. Przedstawienie przygotowane na podstawie powieści Ferenca  Molnara podobało się uczniom.

     • Bezpieczeństwo dziecka w Internecie

     • Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), w ramach programu „Dziecko w Sieci”. Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu „Safer Internet”. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.

      Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie. W ramach projektu organizowane są również spotkania z dziećmi, imprezy plenerowe oraz zajęcia edukacyjne, przygotowywane są też filmy, gry, piosenki i materiały edukacyjne.

      Projekt Sieciaki.pl ma na celu:
      •  edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie,
      •  promocję bezpiecznych zastosowań sieci,
      •  certyfikowanie oraz promocję bezpiecznych stron i serwisów internetowych.
      Uzupełnieniem działań serwisu jest coroczna akcja „Sieciaki na wakacjach” czyli seria letnich pikników edukacyjnych organizowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Fundację Orange. Akcja ma na celu edukowanie dzieci poprzez zabawę – jak reagować na zagrożenia w internecie oraz jak ich unikać. Sieciakowe pikniki odbywają się latem w miejscowościach w całej Polsce.

      Głównym elementem serwisu jest kurs e-learningowy zbudowany z 15 części, które nazwane zostały misjami. Każda misja dotyczy innego tematu z zakresu bezpieczeństwa dzieci online:
      • misja 1 – Wprowadzenie
      • misja 2 – Prywatność
      • misja 3 – Zdjęcia w sieci
      • misja 4 – Znajomości online
      • misja 5 – Komunikacja i netykieta
      • misja 6 – Cyberprzemoc (ofiara)
      • misja 7 – Cyberprzemoc (świadek)
      • misja 8 – Cyberprzemoc (sprawca)
      • misja 9 – Hejt
      • misja 10 – Niebezpieczne treści
      • misja 11 – Zabezpiecz swoje urządzenie
      • misja 12 – Prawa autorskie
      • misja 13 – Zakupy w sieci
      • misja 14 – Nadmierne korzystanie z internetu
      • misja 15 – Mów, gdy coś jest nie tak.

      Kurs e-learning opiera się na przygodach Sieciaków, czyli dzieci posiadających specjalne zdolności
      i wykorzystujących je w walce z internetowymi zagrożeniami. Sieciaki, czyli Ajpi, Netka, Spociak i Kompel, potrafią bezpiecznie korzystać z sieci. Aby pomóc Sieciakom, Sztuczna Inteligencja stworzyła robota NetRobiego.

      Sieciaki walczą z Sieciuchami - przedstawicielami ciemnej strony internetu, odpowiedzialnymi za zagrożenia w sieci. W skład grupy Sieciuchów wchodzą:
      • Kłamacz – udaje kogoś, kim nie jest, by zdobyć zaufanie internauty i uzyskać jego prywatne dane, wszystko po to, by wyrządzić komuś realną krzywdę,
      • Kradziej – wykorzystuje sieć do zdobywania korzyści materialnych,
      • Śmieciuch – rozsyła spam do internautów,
      • Bełkot – kłótliwy prowokator, który wypisuje w sieci nieprzyjemne, obraźliwe komentarze czy posty.
      Na podstawie sieciakowych historii użytkownicy internetu poznają niebezpieczne sytuacje, których mogą doświadczyć, a także uczą się efektywnych metod reagowania na zagrożenia w sieci.

      Rolę przewodnika-nauczyciela w kursie pełni robot NetRobi, który wprowadza użytkowników w temat danego modułu, dostarcza potrzebnych informacji, by dzieci mogły sprostać wyzwaniom, które na nie czekają. Każde zadanie pozwala w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę na temat bezpieczeństwa online. Kurs prezentuje kompleksową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa dzieci online oraz profilaktyki zagrożeń wobec dzieci w internecie.

      Zostań znajomym swojego dziecka
       

      Projekt edukacyjny "Zostań znajomym swojego dziecka" adresowany jest do rodziców i opiekunów. Jego celem jest zachęcenie ich do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności.

       

      Dzieci coraz więcej czasu spędzają w internecie, wykorzystując do tego urządzenia mobilne, którymi posługują się często bieglej niż dorośli. Cyfrowy świat to ich rzeczywistość. Dlatego kontakt rodzica z dzieckiem w tym obszarze może być trudniejszy. Warto być z dzieckiem i przy dziecku, kiedy stawia pierwsze kroki w internecie. Pokazać, co można ciekawego robić w sieci, nauczyć najważniejszych zasad bezpieczeństwa.
      Po prostu być. Hasło „Zostań znajomym swojego dziecka” ma zachęcić dorosłych do aktywnego uczestniczenia w internetowym świecie podopiecznych oraz przyglądania się jak wygląda ich aktywność i czy nie zagraża ich poprawnemu rozwojowi.

       

      Projekt „Zostań znajomym swojego dziecka” realizowany jest od 2012 r. przez instytut badawczy NASK
      w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

       

      Na projekt składają się krótkie animowane filmy, które w lekki, atrakcyjny sposób zachęcają dorosłych do włączenia się w internetowe życie dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Prezentują także najważniejsze zagrożenia, na jakie mogą natrafić dzieci podczas poruszania się w sieci.

       

      Całość została wydana w dwóch częściach na płycie DVD wraz z broszurą informacyjną i ulotką z radami dla rodziców i opiekunów jak postępować  w codziennych  sytuacjach związanych z korzystaniem przez dzieci z internetu  czy urządzeń mobilnych.

      Broszura  informacyjna cz. I - dotyczy filmów 1-5.

      Broszura informacyjna cz. II - dotyczy filmów 6-10.

       

      W latach 2012-2016 w ramach projektu przygotowanych zostało 10 filmów:

      Film 1. Czy znasz znajomych swojego dziecka? (film porusza temat niebezpiecznych kontaktów)
      Film 2. Właściwie zabezpiecz swój komputer (film zachęca rodziców do odpowiedniego przygotowania sprzętu np. poprzez instalację programu kontroli rodzicielskiej)
      Film 3. Dbaj o zdrowie swojego dziecka (zdrowy balans pomiędzy aktywnością w sieci i poza nią)
      Film 4. Grzecznie nie znaczy bezpiecznie (niebezpieczne i szkodliwe treści) 
      Film 5. Nie wstydź się uczyć nowinek technologicznych od swojego dziecka (wzajemne uczenie się nowinek technologicznych)
      Film  6. Co za dużo to niezdrowo (problem nadmiernego otaczania najmłodszych dzieci przez urządzenia cyfrowe)
      Film 7. Na komputerze świat się nie kończy (problematyka uzależnienia od internetu)
      Film 8. Cyberprzemoc jest realna (problematyka cyberprzemocy wśród nastolatków)
      Film 9. Dzieci też mają prywatność (kwestia naruszania prywatności dzieci przez rodziców)
      Film 10. Nie można wierzyć we wszystko (promujący krytyczne podejście do treści znalezionych
      w internecie)


      Filmy projektu znajdziesz na stronie: http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.

       

      Broszury edukacyjne projektu znajdziesz http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.

       

      Źródło: http://www.saferinternet.pl/projekty/projekty-edukacyjne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html.

       

       

       

     • Bal karnawałowy

     •               W czwartek, 23 stycznia odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla uczniów klas 0-III. Tego dnia sala gimnastyczna zmieniła swój wygląd. Udekorowana kolorowymi balonami, serpentynami i karnawałowymi maskami zachęcała do wesołej zabawy. Wszyscy bawili się świetnie i tańczyli w rytm najnowszych hitów i popularnych szlagierów. Prowadzący zabawę DJ urozmaicał zabawę ciekawymi konkursami. W czasie przerwy dzieci mogły częstować się smakołykami, które przygotowali rodzice. Tegoroczna zabawa należała do udanych. Wszyscy byli bardzo zmęczeni tańcami, ale zadowoleni.