• Wizyta w Zespole Szkół w Gdowie

                  W dniu 5 grudnia uczniowie klasy siódmej i ósmej  gościli w Zespole Szkół w Gdowie. Poznali specyfikę każdego typu szkoły (liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła branżowa). Mieli okazję poczuć atmosferę szkoły średniej. Uczniowie mieli możliwość popracować w pracowni fryzjerskiej czy informatycznej oraz sprawdzić swoją wiedzę geograficzną. Był też czas na mini wychowanie fizyczne.

             

      Więcej zdjęć można zobaczyć na stronie Zespołu Szkół w Gdowie:

      http://zsgdow.edu.pl/2018/12/06/wizyta-uczniow-z-bilczyc-w-naszej-szkole/
       

       

       

       

     • Kiermasz świąteczny

       

                      2 grudnia w Domu Strażaka w Bilczycach odbył się V Kiermasz Świąteczny zorganizowany przez Radę Rodziców i Koło Gospodyń Wiejskich.  Sprzedawano ciasta, pierogi, świąteczne ozdoby i wiele innych wspaniałości - wszystko wykonane z dbałością i sercem. Nic dziwnego, że towary przyciągały wzrok i bardzo szybko znikały. Można było miło spędzić czas przy kawie i pysznym ciasteczku. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Tradycją stało się ozdabianie pierniczków.

                      Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Rodziców, wszyscy uczestnicy kiermaszu poczuli magię zbliżających się Świąt.
       

                            

     • Konkurs czytelniczy - etap plastyczny

                  15 listopada w naszej szkole odbył się I etap (zespołowy) Konkursu Czytelniczego. Aby wziąć w nim udział uczniowie klas 0-III musieli przeczytać trzy krakowskie legendy: " O smoku wawelskim", "O Wandzie, co Niemca nie chciała" oraz "Wieże Kościoła Mariackiego w Krakowie"

                  Reprezentanci poszczególnych klas odpowiadali na pytania, układali puzzle, rozwiązywali zagadki. Ten etap konkursu był bardzo wyrównany, wszyscy uczniowie wykazali się  doskonałą znajomością legend.

                  II etap konkursu to etap indywidualny. Uczniowie, którzy chcieli wziąć w nim udział  musieli przeczytać jeszcze jedną legendę " O krakowskim hejnale". Później rozwiązywali krzyżówkę i odpowiadali na szczegółowe pytania dotyczące treści poznanych legend. Musieli też wykazać się znajomością zasad ortograficznych.

       

      Zwycięzcy etapu indywidualnego:

      klasy 0-I

      I miejsce-Martyna Korek, Oliwia Ślusarczyk

      II miejsce-Karolina Gajek, Alicja Zaczyk

      III miejsce-Karolina Woźniak, Michalina Schӧnborn-Tomczak

      Klasy II-III

      I miejsce- Gabriel Piotrowski, Lena Lisowska

      II miejsce- Eryk Grochal, Alicja Faszczowa

      III miejsce- Lena Augustyn, Natalia Nawara

                 

                  Na zakończenie konkursu odbyło  się w naszej szkole "Wielkie Malowanie".  Uczniowie klas 0-III wykonali wspólnie ilustracje do poznanych legend. Powstały piękne prace, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.  Będą one pamiątką miło spędzonych wspólnie chwil.

       

     • Andrzejki

                  Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię i pozwalają przenieść  się w świat marzeń i fantazji. W naszej szkole 28.11 odbyła się zabawa andrzejkowa, zorganizowana w dwóch turach: dla klas 0-III i IV-VIII. Wszyscy bawili się doskonale. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego jako pierwszy przekroczy próg. Największym uznaniem cieszyły się konkursy taneczne. Wzięły w nich udział całe klasy oraz pary. Najlepsi tancerze otrzymali atrakcyjne nagrody. Wszyscy bawili się przy dźwiękach dyskotekowej muzyki. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.

       

     • 1st Word Budo Karate Children’s Championship
                 Uczennica klasy drugiej - Alicja brała udział w 1st Word Budo Karate Children’s Championship – Puchar Świata Dzieci.  Zawody rozegrano 25 listopada w Wilnie na Litwie. Dziewczynka zdobyła srebrny medal w konkurencji kata indywidualnym.
      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
       
       
     • Dzień Pluszowego Misia

       

                Przedszkolaki uroczyście świętowały Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy przyniósł do szkoły swojego ukochanego pluszaka. Misie towarzyszyły nam podczas porannej gimnastyki, tańców i wspólnych zabaw. Dzięki zespołowej pracy wszystkich uczniów powstał misiowy portret. Dzieci miały również możliwość degustacji miodu-ulubionego przysmaku wszystkich misiów. Na koniec każdy mógł poczuć się jak najprawdziwszy miś i zrobić sobie zdjęcie w misiowej fotobudce.

       

       

     • 20 listopada - Dzień Niebieski

                 20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. 

      UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. Symbolem tej organizacji jest kolor niebieski. Niebieski gwarantuje prawa wszystkim dzieciom!

      Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF była  akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF).


      W tym dniu uczniowie naszej szkoły, przyszli ubrani na niebiesko.

      Kolor niebieski był symbolem solidarności ze wszystkimi  dziećmi na świecie.

       

       

     • Turniej Gminny igrzysk młodzieży szkolnej (2003 - 2005)
       
      1. SP Gdów
      2. SP Bilczyce
      3. SP Niegowic
      4. SP Wiatowice
      5. SP Książnice
      Turniej odbywał się w dwóch fazach 1. Grupowa 2. Finałowa
      W pierwszej grupie A spotkały się szkoły z Gdowa, Bilczyc oraz Książenic.
      Mecze
      Gdów - Ksiaznice 2:0
      Gdów - Bilczyce 2:0
      Bilczyce - Ksiażnice 2:0
      Do fazy pucharowej awansowały Gdów i Bilczyce.
      Z Grupy B awansowały dwie drużyny: Niegowic i Wiatowice.
      Mecz
      Niegowić - Wiatowice 2:0
      Półfinał
      SP Gdów - SP Wiatowice 2:0
      SP Bilczyce - SP Niegowic 2:1
      Mecz o 3 miejce:
      SP Niegowic - SP Wiatowice 2:0 (21- 9 , 21-11)
      Finał
      SP Gdów - SP Bilczyce 2:0 (21-17 , 21-18)
      SP Bilczyce skład:
      Pieprzyk Adrian, Podborski Michał, Satora Jakub, Przeciszowski Krystian, Nowak Bartłomiej, Maderak Jan, Brożek Kamil, Dubiel Kamil, Biernat Witold.
      Brawa dla naszych chłopców.
       

              

       

     • Konkurs czytelniczy "Legendy Polski"

                                           

     • Gang Słodziaków

                 Uczniowie z klas 0 –III wzięli udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez sieć sklepów Biedronka. Przez dwa miesiące samodzielnie lub wspólnie z rodzicami dzieci czytały książki, poznawały historie Słodziaków, rysowały ich przygody. Spośród wszystkich uczestników największym zaangażowaniem wyróżniły się dzieci z oddziału przedszkolnego.
       

       

     • Zebranie z rodzicami odbędzie się 19 listopada o godzinie 17.00

     • „Paczka na Gwiazdkę 2018”

       

                 Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkoły do włączenia się w akcję „Paczka na gwiazdkę”, w której uczestniczą uczniowie klasy 0. Przygotujmy wspólnie prezent dla małych pacjentów ze Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu z oddziału hematologii i onkologii, którzy Święta Bożego Narodzenia będą zmuszeni spędzić w szpitalu. Pozwólmy dzieciom i ich rodzicom poczuć choć odrobinę świątecznej magii w tym trudnym dla nich czasie.

      Zbieramy: zabawki, maskotki, puzzle, gry planszowe,  książki, artykuły plastyczne, słodycze (z wyłączeniem czekolady orzechowej – duży współczynnik uczuleń), akcesoria dla niemowląt (gryzaki, grzechotki, ubranka), akcesoria dla młodzieży (słuchawki, płyty CD, bransoletki, kosmetyki  itp.) do 06.12.2018 roku.

      „Każdy może zostać Świętym Mikołajem… To jest sprawa prostsza niż się zdaje!”

       

     • Akademia 100-lecia odzyskanie niepodległości

                9 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

                Akademia rozpoczęła się wystąpieniem pani dyrektor szkoły. O godz. 1111 razem z innymi uczniami polskich szkół , w obecności pocztu sztandarowego zaśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu państwowego. Uczniowie prowadzący uroczystość przybliżyli społeczności szkolnej sytuację kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

                Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy I w strofach wierszy i słowach piosenki „Kocham Cię Polsko” wyraziły swoją miłość do ojczyzny.

                Potem zaprezentowali się laureaci klasowego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej począwszy od klasy II do VIII. Wierszom towarzyszyły piosenki i pieśni żołnierskie wykonane przez brać uczniowską i nauczycieli.

              Na zakończenie pani dyrektor wspólnie z nauczycielką języka polskiego wręczyły dyplomy laureatom konkursu recytatorskiego oraz uczennicom, które reprezentowały naszą szkołę
      w IV Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Gdowie. Najmłodsi uczestnicy również otrzymali pamiątkowe dyplomy.

                 Wszyscy obecni z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.

                 Radośnie świętowaliśmy 100 lecie naszej wolności.

       

     • Święto Niepodległości

               
                 Uczniowie klasy 0 od kilku dni przygotowywali się do Święta Niepodległości. Z tej okazji utworzyli kącik patriotyczny, w którym zgromadzili legendy opowiadające o powstaniu naszego państwa, albumy przedstawiające najpiękniejsze miejsca w Polsce, pamiątki z różnych zakątków Polski, biało-czerwone flagi oraz prace plastyczne nawiązujące do tematyki niepodległościowej. Dzięki zespołowej pracy wszystkich przedszkolaków powstało również godło Polski w dużym formacie. Natomiast w naszym szkolnym ogródku uczniowie zerówki zasadzili drzewko na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jałowiec został przyozdobiony biało-czerwoną wstęgą i oprócz upamiętnienia tej ważnej rocznicy ma za zadanie również przypominać nam o obowiązku dbania o środowisko naturalne naszej ojczyzny.

       

                 

     • IV Przegląd Pieśni Patriotycznej

               8 listopada odbył się w Gdowie IV Przegląd Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowała solistka Michalina Schönborn – Tomczak z klasy I i tercet z klasy VI Szostak Gabriela, Ślusarczyk Emilia i Zastawniak Martyna. Dziewczęta zaprezentowały piosenki patriotyczne „To moja Ojczyzna” i ‘ Flaga”.

     • Wyróżnienie  w VI Dyktandzie Niepodległościowym

       

                 7 listopada w Krakowie odbyły się wojewódzkie eliminacje VI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. W tym konkursie naszą szkołę reprezentowała Emilia Ślusarczyk – uczennica klasy VI,  która  w eliminacjach szkolnych  zdobyła najwięcej punktów i tym samym zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Małopolska Komisja Konkursowa przyznała Emilce wyróżnienie.

      Serdecznie gratulujemy sukcesu.

     • Hołd poległym za Ojczyznę

                05.11.2018 roku uczniowie klasy piątej, siódmej i ósmej udali sie na cmentarz parafialny w Gdowie, gdzie pomodlili się i zapalili znicze na grobach poległych za Ojczyznę. Austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, obok Kopca-mogiły powstańców 1846 roku oraz pomnika upamiętniającego poległych we wrześniu 1939 r. jest głównym miejscem pamięci narodowej mieszkańców Gdowa.

     • "By zostać świętym, wielkim byc nie trzeba"

                 31.10.2018 odbyło się w naszej szkole przedstawienie ”Bal Wszystkich Świętych”. Spotkanie to było związane z obchodzoną w dniu 1 listopada w Kościele katolickim uroczystością Wszystkich Świętych. W polskiej tradycji to czas zadumy i refleksji nad śmiercią, przemijaniem i życiem wiecznym. Uczniowie byli przebrani w stroje nawiązujące do mieszkańców nieba, postaci świętych: św. Józefa, św. Mikołaja, św. Franciszka, św. Antoniego z Padwy, św. Floriana, św. Teresy, św. Kingi, św. Jana Pawła II i wielu innych świętych i błogosławionych.

      Oko ludzkie chyba nigdy nie widziało w jednym miejscu tylu świętych osób.

     • Ślubowanie klasy pierwszej

                 24 października odbyło się w naszej szkole Ślubowanie klasy I. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszoklasiści ślubowali jak być dobrymi uczniami i Polakami, jak swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała pasowania na ucznia dotykając ogromnym ołówkiem każdego pierwszoklasistę. Zanim uczniowie zostali przyjęci do braci uczniowskiej musieli przejść symboliczny egzamin i zaprezentować swoje umiejętności. Wszystkie dzieci zdały ten egzamin na szóstkę a na zakończenie klasa VIII przygotowała dla nich otrzęsiny, przez które pierwszoklasiści przeszli śpiewająco. Na koniec skosztowali jak smakuje życie szkolne wypijając sok z cytryny. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci

     • Dzień Kropki

       

                Przedszkolaki świętowały Międzynarodowy Dzień Kropki. W tym dniu poznały historię dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki jednej malutkiej kropce uwierzyła w swoje zdolności. Uczniowie klasy 0  zainspirowani opowieścią o Vashti stworzyli własne kropkowe dzieło sztuki-obraz malowany farbami, składający się z kolorowych kropek małych i dużych. Szukali również kropek wokół siebie i odkryli, że to właśnie kropki zdobią kapelusz muchomora, skrzydełka biedronki, dalmatyńczyka, czy  znajdują się na kostce do gry i klockach domino. Z tej okazji powstały również muchomorki przyozdobione w białe kropeczki. Niewątpliwie to nietypowe święto wyzwoliło u dzieci mnóstwo radości i kreatywności.